Bilişim Sektörü Temel Veriler Tablosu

Bilişim sektörü hisselerinin F/K, PD/DD, Özsermaye Değişim Oranı, Net Satışlar Değişim Oranı, Esas Faaliyet Kârı Değişim Oranı, Yabancı Para Net Pozisyonları, Cari Oran gibi temel verileri aynı tabloda görülerek sektör ortalamaları ile kıyaslama yapılabilir.

Her temel veri kendi özelinde yorumlanabileceği gibi özellikle F/K ve PD/DD verileri sektör ortalamalarına göre aşırı yüksek değerlerde ise sektör hisselerine göre nispeten primli, aşırı düşük değerlerde ise sektör hisselerine göre nispeten iskontolu olduğu düşünülebilir.

Fakat genel değerlendirme için sadece bu iki verinin yeterli olmayacağı, bu temel verilere ek olarak diğer verilerle beraber bütün hâlinde en sağlıklı tahlilin ortaya çıkacağı unutulmamalıdır.

11 Comments

 1. Üstadım Çok teşekkürler eline emeğine sağlık. ARDYZ nin yeri burası değil mi? Neden listenizde yok? Tekrar teşekkürler.

  • Doğru burası da verileri Matriks üzerinden otomatik olarak aldım, bazı veri sütunlarını çıkardım, düzenledim sadece ama hisse sıraları aynen bu şekilde çıkıyor. ARDYZ’nin olmaması daha eski verileri Matriks sisteminde olmamasından kaynaklı olabilir diye düşünüyorum, yani kıyaslama için yeterli veri olmadığı için çıkmamış olabilir.

   • Tekrar teşekkürler, büyük ihtimalle 2. seçenek çünkü yeni halka arz oldu veri yok galiba.

 2. Değerli Hocam ;
  F/K ve PD/DD değerlerinin neyi ifade ettiğiyle ilgili kısa bir yorum yapabilir misiniz?
  Teşekkürler , elinize sağlık

  • Sn. EÇarkcı,

   Fiyat/Kazanç oranı, hisseye verilen paranın hisse başına düşen kâr ile kaç yılda amorti edileceğini belirtir.
   F/K sektöre göre kendi değerleri içinde değerlendirilmesi gerekir. Sektörel ortalama önemlidir.
   Piyasa Değeri/Defter Değeri de hissenin temel verilerinin bilançoya göre yani öz sermayenin piyanın hisse başına verdiği fiyata oranını gösterir.
   Normalde 1/1 olması gerekir ama değerli şirketler genelde 1 üzerinde fiyatlanır. 1 altında diğer temel verileri iyi şirket ucuz olarak değerlendirilir.

   F/K ve PD/DD genel olarak hisselerin destek ve direnç seviyelerinden ana trend dönüşümlerinin belirlenmesinde de faydalı olur.

 3. Hocam merhaba
  % 20 zararla kol kesilir mi burdan beklemek mi sizce mantıklı
  1-2 yıl bekleme lüksüm var en az.
  Hisselerim saglam.

  Ayrıca uzun vade için endeks 80.000 lerden aşağı inerse satıp beklemek mi asagilari (kaçırmak da var) yoksa hareketsiz kalıp yükselene kadar durmak mi daha doğrudur?
  Teşekkürler.

  • Tabii ki son karar sizin Erkan Bey ama bu seviyelerden zarar-kes yapmanın çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum.
   Çünkü aşağı marj oranı yukarıya göre daha az.
   Haber akışında olumsuzlukların çoğu fiyatlandı sayılır.
   FED desteği güçlü devam ediyor piyasalara.
   Bu destek er geç biz gibi GOP’lara yansıyacaktır.

 4. Karlılık ve büyümesi çok iyi, yükümlülüklerinin çok fazla olması, bunun yanında örneğin PD/DD 0,4 ve Ödenmiş sermayesinin 2 misli faaliyet karı olmuş olsa bu hisse radarınıza girer mi yada alım yapmayı düşünür müsünüz. Sektör: GYO

  • Erhan Bey, hangi hisseden bahsettiniz bilmiyorum ama PD/DD kriz süreci hariç uzun süre bu gibi düşük değerlerde kalmaya devam ediyorsa böyle hisselerde de “hisseye karşı yatırımcı talebi” anlamında sıkıntı var demektir, çok düşünmezdim kısaca.

   • Korona öncesi PD değerini inceleyeyim eğer kriz öncesinde PD yüksekse radara almak mantıklıdır diye anlıyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir