BUHUR 25 UZUN VADELİ YATIRIMIN ÖNEMİ, 08.12.2010-24.10.2016 PERFORMANSI

Buhur25 endeksinin 31.12.2012 yılı ile 26.03.2016 yılı arasındaki performansını daha önce paylaşmıştık. Bu analiz hem biraz daha uzun soluklu olacak hemde verilen temettülerin etkisini o grafiğe göre daha iyi anlayacaksınız. Aradaki farkın puan olarak cebinize nasıl yansıdığınıda görmüş olacaksınız.

Grafikte görüldüğü gibi Buhur25 endeksi 08.12.2010 da 5.137 puanla kapatırken bugün 28.588 puandan kapatmış. Aradaki büyük değişim getirinin boyutunu endeks bazında bile gösteriyor. Eski analize bakarak şunu düşünebilirsiniz “Neden o analizde endeks 41.450 li puanlara yükselirken şimdi neden 28.588 de?” cevabı basit aslında dağıtılan temettü ve bedelsizler sonunda endeks kendini yeniden puanlıyor. Maalesef verileri servis sağlayıcı server üzerinden aldığımız için bedelsiz yada temmettü dağıtımı sonrası oluşan fiyat farklılıklarını da endekse yansıtmak zorunda kalıyoruz. Düşünün ki bu arada Endeks içinde ağırlığı olan Goody ve Soda bedelsiz sermaye arttırdıklarını hatırladıklarım.

Aslında Buhur25 endeksine dağıtığı temettü ve bedelsizlerin fiyat değişimlerine etkisini göz önünde tutarak puan bazında değilde getiri bazında bakmak daha mantıklı sonuç verir. Bu açıdan baktığınızda endeks net %479,17 lik bir getiriye sahip. Buna her yıl dağıtılan temettülerle aldığınız getiriyi ve bedelsiz sermaye arttırımlarıyla aldığınız hisse sayılarını da eklersek zaten sonuç dahada güzelleşecektir.

Hatta orta vade bir analiz bile yapsak Buhur25 endeksine yaptığınız yatırımın getirisi Bist30 endeksinin nasıl üstünde görürsünüz.

Yukarıda gördüğünüz grafik Buhur25 endeksinin son 1 yılını gösteriyor. Geçen yıl Ağustos ayında Buhur endeksine yatırım yapan bir yatırımcı son bir yılın en yüksek seviyesinde Nisan ayında %45.88 lik getiri elde edecektiniz. Hatta bugünün fiyatıyla son bir kaç aydaki küresel ve içsel risk faktörleri nedeniyle fiyatlanan kötü durumun kurbanı bile olsanız son bir yılda %22.46 lık bir getiri sağlayacaktınız. 

Buhur 25 endeksini Bistin en baba endeksi XU030 ile karşılaştıracak olursak zaten hem hisse seçiminin hemde uzun vadeli yatırımın faydasını daha net göreceksiniz.

Görüldüğü gibi XU030 yani borsamızın en büyük 30 şirketinin 31.12.2012 den bu yana %16.50 lik bir getiri sağlamış. Buhur25 endeksinin son 1 yıllık getirisinin bile çok gerisinde kalmıştır. Bunda XU030 endeksi içindeki bankacılık ve hizmet sektörlerindeki fiyat değişimlerinin etkisi büyük. Yoksa pek tabiki XU030 endeksi içindeki düzenli temettü veren sanayi hisselerine yatırım yapsaydınız benzer getiriyi elde edebilirdiniz.

“BUHUR 25 UZUN VADELİ YATIRIMIN ÖNEMİ, 08.12.2010-24.10.2016 PERFORMANSI” için 5 yanıt

Halil bey merhaba,

Küçük bir detay ama %479 oranı getiri değil de katlama olmuyor mu? Yanlışsam düzeltin, getiri oranı %379 dememiz gerekiyor gibi geldi.

Saygılar.

Çok fark etmez, Çağatay Bey yazısında, Buhur25’in endekse göre getirisini vurgulamak istemiş.

Hocam merhaba,
Konu ile pek alakalı olmayacak fakat mesaj atacak başka bir bölüm bulamadım. 8-9 aydır öğrenmeye çalışan ve henüz yatırım için şirket belirlememiş bir yatırımcı adayı olarak izlediğim yolun doğruluğu-yanlışlığı hakkında yorumunuzu almak isterim. Seçtiğim şirketin hisse senedi değerlemesini yaparken geçmiş bilançolarından gelecek yıllardaki karını tahmin etmeye çalışıp, ortalama F/K oranı ile hisse senedinin gelecekte ki ederini bulmaya çalışıyorum. İzlediğim yolun doğru mudur? Önerebileceğiniz başka bir metod var mıdır? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirm.

Saygılar,
İbrahim ALBAYRAK

Bu konuda birçok yöntem ve formül var, herkesin tuttuğu yol farklı tabii benim de kendime özel değerleme yöntemim var, bunu ancak bire bir görüştüğümüz arkadaşlara paylaşıyorum.
Sizinki de sonuçta temele dayanıyor, yanlış diyemeyiz.

Bir Yorum Yazın