Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım İzleme Listesi 17 Ocak 2018

Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için hisse izleme listemi 2010 yılından itibaren devam ettiriyorum.
İzleme listesindeki hisse sayısı, önceki yıllarda değişik sayılarda olsa da son dönemde Temettü25 endeksi (XTM25) ile de getiri kıyaslaması nedeniyle 25 sayısında sabitlendi.
Bu sayının orta ve uzun vadede ideal yüksek beklentili hisse sayısıyla da örtüştüğünü düşünüyorum.
Ayrıca 5-10 gibi düşük sayıda olmaması da yatırımcıya hisse seçme imkânı veriyor, böylece herkes yaptığı yatırımdan hisse tercihlerinden kendi sorumlu oluyor.

Güncellemede amaç Buhur25 performansını artırmak olduğu için kadro dışı kalan hisseler olumsuz demek istemiyorum fakat yerine geçecek hisselere göre yeterince primli veya ekstra beklenti olmadığı şeklinde yorumlanmalı ve bu hisse neden çıktı gibi, hisse özelinde sebep aranmamalı.

Dinlenmeye, saha kenarına aldığım hisseler Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi üç büyüklerde forma giymiş bir oyuncu gibi her daim değerli olurlar, çünkü bunlar ne de olsa Buhur25’te forma giymiştir. Hatta bazı eski Buhur25 güncellemelerinde olduğu gibi gidişata göre çıkan bu hisselerden bazıları geri forma giyme şansı da kazanabilirler.

Buhur25’te bu güncellemede bir oyuncu yer değişikliği yapacak.
ISYAT saha kenarına alınırken SASA, Buhur25 kadrosuna dahil oluyor.
ISYAT da gayet iyi ama sayı 25 ile sınırlı olunca reel sektöre öncelik verdiğim için bu hisseyi kenara almayı uygun gördük.
SASA için daha önce de teknik ve temel bazda çalışmalarımız oldu fakat dinlensin düzeltsin diye beklerken güncellemelerde geciktik, Buhur25 mantığı kapsamında güncel fiyat yerine orta ve uzun vadeli genel trend bizim için önemli olduğu için bu fiyatla da olsa güncellemeyi yapma kararı aldım.
.
Çıkan Hisse → Giren Hisse

*ISYAT 0,99 TL → SASA 12,61 TL (SASA Buhur25’e giriş değeri 12,23 TL*)
*ISYAT’ın yılbaşından bu yana getirisi % 3,13 olduğu için bu getiri, yerine giren SASA satırına eklendiğinde Buhur25 getiri hesabında SASA’nın Buhur25’e giriş değeri 12,23 TL üzerinden hesaplanacaktır.
.
Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için güncel (17 Ocak 2018) izleme listesi Buhur25:
.
*Hisseler, alfabetik sıraya göre yazılmıştır.
.
AKSA, ANACM, ARCLK, ASELS, AYGAZ, BRISA, CIMSA, DESPC, ECILC, EGEEN, FROTO, HEKTS, KAREL, KORDS, PARSN, PETKM, PNSUT, SASA, SISE, SODA, TOASO, TRKCM, TTRAK, TUPRS, YUNSA

“Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım İzleme Listesi 17 Ocak 2018” için 4 yanıt

Merhaba Halil Bey;

Temettü yatırımcılığında 4 hisse ile 1 seneyi geride bıraktım çok şükür.

4 hisseden 2 si iyi, diğer 2 hisse ise ne kar ne zarar. burda stratejimiz ne olmalı. hisse ne kadar süre ile devam edilmeli.

birde yıllık oranları ne seviyede olmalı hissenin ?

teşekkürler.

Geri kalan hisselerin zayıf kalması sektöründeki durgunluğa bağlı ise misal çimentolar, şans verilmeye devam edilebilir.
Eğer beklentiniz bitti veya daha ümitli olduğunuz sektör-hisseler varsa değişim yapılabilir.

Halil bey bir şirketin hisse fiyatını pahalı, ucuz değerini hangi verileri kullanılarak hesaplanır.Örnek Tüpraş teşekkürler.

Bu konuda çok değişik formüller var, hisse değerleme yazdığınızda google’da çıkar.
F/K, PD/DD vb. yöntemlere göre…
Benim değerleme yöntemim temel + teknik verileri içeriyor, formülünü buraya yazamıyorum maalesef.
Ayrıca ucuz – pahalı kavramı, hisseden beklentilerinize göre değiştiği için biraz da ‘göreceli’ bir kavramdır.

Bir Yorum Yazın