Kategoriler
HEKTS

HEKTS Teknik Görünüm ve Sermaye Arttırımı Hakkında

HEKTS 12,94 TL
12 Temmuz 2019

Hektaş 11.07.2019 tarihli KAP haberi:

“Şirketimizin 11.07.2019 tarih ve 43 nolu Yönetim Kurulu toplantısında aşağıdaki karar alınmıştır;

Şirketimizin son yıllarda yakaladığı büyüme ivmesi; satış hasılatımızı, faaliyet karımızı ve net karımızı önemli ölçüde artırırken, net işletme sermayesi ihtiyacımız da artmıştır.

Büyüme sürecinin sürdürebilir bir şekilde devam edebilmesi için şirketimizde bedelli sermaye artırımı yapılarak 2019 yılı içerisinde yaklaşık 150 milyon TL kaynak sağlanması planlanmaktadır.

Bu amaçla kayıtlı sermaye tavanının 400 milyon TL’ye yükseltilmesi için gereken işlemlere başlanmasına; karar verilmiştir.”
*
*
*
Hâl-i hazırda şirketin;

Ödenmiş/Çıkarılmış Sermayesi: 75.857.033,38 TL
Kayıtlı Sermaye Tavanı: 100.000.000 TL

150 milyon lira bedelli sermaye arttırımı için öncelikle haberde belirtildiği üzere kayıtlı sermaye tavanının yükseltilmesi gerekir.

Sermaye arttırımı henüz net olarak yüzde bazında açıklanmasa da yapılan açıklamaya göre 75 milyon ödenmiş sermaye üzerine 150 milyon lira eklenmesi, kabaca % 200 bedelli sermaye arttırımı demek olur.

Bedelli sermaye arttırımında amaç şirketin büyümesi, yatırımlara kaynak sağlama ise bu karar kısa vadede hisse üzerinde baskı oluştursa da orta ve uzun vadeli büyüme için olumlu olur.
Önemli olan bu bedelliden gelen kaynağın yatırımlara büyümeye ayrılması ve yatırımcıya kârlılık olarak geri dönmesidir.

Naçizane gönlümüzden geçeni yazacak olursak bundan daha iyisi gerekirse temettü verimini bu kadar yüksek tutmayıp iç kaynaklarda oluşacak kaynakla, yani bedelsiz sermaye arttırımı ile büyümeyi, yatırımları sübvanse etmek olabilirdi, bu şekilde yatırımcıdan para istemeden kendi kaynaklarıyla büyümesine devam edebilirdi şirket.
Bu kapsamda bahsettiğimiz Temettü Dağıtma Oranı konusunda önceki yıllarda ortalama % 80 üzeri olan bu oran bu yıl % 36’da kalmıştır, yani yatırımlara oranla daha az kâr dağıtımı yapılacaktır. Bu şekilde düşük oranla devam edilirse önümüzdeki süreçte büyümeye kaynak oluşturma yönünde nispeten tasarruflar artacaktır.

Şirketin Geçmiş Yıl Kârları ve diğer iç kaynaklar kalemlerinde 100 milyon lira üzerinde nakit bulunsa da şimdilik şirket bu kaynaklar dışında bedelli sermaye arttırımı ile net işletme sermayesini arttırma kararını almış durumda.
Bu kasadaki nakitin bir bölümü yine bu yıl verilecek temettü ödemesinde kullanılacaktır.

Bedelliye katılıp katılmama konusunda önemli olan kriter, yapılan sermaye katkısının bize yatırım – büyüme – kârlılık olarak döneceğine olan inancımızla ilgili olmalıdır. Kaz gelecek yerden tavuk esirgememe durumu da diyebiliriz. Gelecek olan şeyin kaz veya başka şey beklentisine yatırımcı kendi karar vermelidir.

KAP açıklamasının bu hâliyle bedelli kararı çıkarsa bölünme öncesi gün hisse fiyatı 13,00 TL olsun.
Maliyeti 10,00 lira olan ve 100 lotu olan yatırımcı üzerinden örneklendirecek olursak;

Genel uygulama üzerinden gidersek her paya % 100 bedelli sermaye arttırımı rüçhan hakkı kullanım bedeli 1 TL olursa % 200 bedelli için,

Hisse adedi * 2 lira = 200 lira bedelli sermaye arttırımı katılım ücreti olur.

Hissenin bölündüğü günün öncesi seansında kapanış fiyatı 13,00 lira ise,

13 + 2 = 15
15 / 3 = 5,00 liradan hisse işleme açılır.

Bu durumda yeni maliyet,
10 + 2 = 12
12 / 3 = 4,00 lira olur ve hisse adedi de 300 adet olur.

Velhâsıl hisse hareketinden bağımsız matematik olarak çok değişen bir şey olmaz.
Bölünme öncesi 100 * 13 = 1.300 lira portföy değeri varken bölünme sonrası,
300 * 5 = 1.500 lira (200 lira bedelli katılımı) portföy değeri olur.

Yatırımcının kazancı ancak şirketin büyümesi, kârlılığının artması devam ederse bunun hisseye yansımasıyla hissenin tekrar bölündüğü seviyelere doğru ivmelenmesiyle olur, yoksa ilk başta matematik olarak çok değişen bir şey olmaz.

Bedelli sermaye arttırımına katılmak istemeyenler için iki seçenek var, ya bölünme öncesi hisse satılabilir ya da bedelli sonrası hesaplara yansıyacak olan rüçhan kuponları satılabilir.

Bedelli sermaye arttırımına katılmak isteyenler, rüçhan hakkı bedeli 1₺ dışında bir bedel olmadıkça, hissenin bölünme tarihinde lot sayıları * 2 TL nakiti yatırım hesaplarında hazır tutmaları bedelliye katılım için yeterli olacaktır.

Haber kapsamında bedelli sermaye arttırımı tarihi netleşmiş değil henüz, bedelli sermaye arttırımı ayrıntıları ve tarihi konusunda olası gelişmeler şirketin KAP haberlerinden izlenebilir.

*
*
*
HEKTS Teknik Analizi:

HEKTS 12,94 TL
12 Temmuz 2019

Teknik olarak bakarsak hisseye HEKTS dün gördüğü 15,10 TL ile tarihî zirve tazeledi ve bu haber olmasa da teknik olarak düzeltme/dinlenmeyi hak ediyordu.
Son iki yılda kabaca 5 liradan 15 liraya hareketle % 200 prim üretmiş hisse.

Hektaş 13,82 TL altında negatif görünüme geçti.

Uzun vadeli grafiğe bakarsak güncel değerle 11,95 – 10,82 TL destek seviyeleri olarak izlenebilir.
Son iki yıllık bu süreçte haftalık grafikte 200 EMA (10,82 TL güncel değerle) düzeltmelerde destek olarak çalışmış görünüyor.
Bu seviye kırılırsa 9,43 TL desteği gündeme gelir.

Haber akışının önemli olduğu önümüzdeki süreçte her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

Kategoriler
HEKTS

HEKTS 2017/3 Bilanço Temel Değerlendirme ve Teknik Analizi

HEKTS 4,25 TL
28.04.2017

HEKTAŞ TİCARET T.A.Ş. Şirket Profili*
Hissenin ilk işlem tarihi : 13.01.1986
Faaliyet alanı: Tarım ve Veteriner İlaçları üretim, ithalat ve ticareti.

Hektaş; 1956 yılında çoğunluğunu doktorların oluşturduğu, kimyagerler, eczacılar ve ziraat mühendislerinin birleştirdikleri tasarrufları ile beşeri ilaç üretimi ve pazarlaması için Adana’da kurulmuştur. OYAK, 1963 yılında Hektaş’ın ortakları arasına girmiş ve 1981 yılında %53,8 hisse ile en büyük ortak durumuna gelmiştir. OYAK’ın ortaklığı sonrası Hektaş 1981 yılında halka açılmış, 1986 yılında hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başlamıştır.
Yıllar itibariyle Hektaş’ın sektöründe lider pozisyona gelmesi sonucu Cevizli’de bulunan fabrika ihtiyaçlara cevap verememeye başlamış, bu nedenle 1991 yılında Gebze Organize Sanayi Bölgesi içinde yapımı tamamlanan yüksek kapasiteli modern tesise geçilmiştir.
Hektaş uzun yıllar tarım sektöründe yaptığı çalışmalar neticesinde elde ettiği marka bilinirliğini, sektör liderliğini, yaygın satış ve dağıtım ağını, veteriner ilaçları sektöründe de kullanmaya karar vererek 2005 yılı itibariyle veteriner ilaçları satışına başlamıştır.
Şirketimizin ürün portföyünde, ülkemizin ekolojik yapısına ve ürün çeşitliliğine uygun 350’den fazla zirai ilaç ve gübreler ile 25’den fazla veteriner ilacı bulunmaktadır.

Tarımdaki Gelişmeler: Ülkemizin en büyük, dünyanın sayılı projeleri arasında bulunan GAP projesinde yeni sulama alanları açılmaya devam etmektedir. Proje bittiğinden toplamda 1,8 milyon hektar alanın sulamaya açılacağı beklenmektedir. Son olarak ülkemizin en uzun, dünyanın da beşinci uzun sulama tüneli olan Suruç tünelinin de devreye girmesi ile toplam sulamaya açılan alan 600 bin hektarı geçmiştir. 2019 yılında tamamlanması planlanan GAP projesi ile milli ekonomiye yılda 6.7 milyar dolar katkı sağlanacağı öngörülmektedir.

Bitki Koruma Pazarı: Ocak, Şubat ayı hava koşulları mevsim normalleri altında ve kurak; Mart ayı ise mevsim normallerinin altında ve yağışlı geçmiştir. İklim sebebi ile satışlarda sarkmalar olmuştur. Buğdayda Mart ayında hava koşullarının soğuk ve yağışlı geçmesi strese sebep olmuştur ve yabancı ot çıkışlarının geç olması, yabancı ot ilaçlarının uygulama zamanının Mart sonu itibari ile başlamasına sebep olmuştur. Hububat yabancı ot ve fungisit satışları devam etmektedir. Endüstri bitkilerinde ekim öncesi uygulanan yabancı ot ilaçları ve tüm ürünlerde kullanılan bitki gelişim düzenleyicilerin yoğun satışı ve kullanımı devam etmektedir. Meyvede bakırlı uygulamalar Mart sonu itibari ile başlamıştır.

İşletmenin Sektör İçerisindeki Yeri:
Şirketimiz tarım ilaçları sektöründe lider iki firma arasında yer almaktadır.

Ortaklık Yapısı:

* 2017/3 Hektaş Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Hektaş Web Sayfası
.
.
.

2017/3 Bilanço Analizi ve Temel Değerlendirme

Yıllık bazda Net Dönem Kârı;
2017/3 Bilanço 27,3 mn TL (2016/3 Bilanço 20,5 mn TL) +33%

Yıllık Net Satışlar +22,3%
Net satışlarda çeyreksel bazda bir önceki çeyrekteki durumun tam tersi 15 mn –> 97 mn’a %523 artışta, dönemsel etki önemli.

FAVÖK Kârı +20%
FAVÖK Kâr Marjı % 32,12 → % 34,83’e çıkmış, pozitif.

Faaliyet Kârı +26%
Faaliyet Kâr Marjı % 33,75 → % 34,93’e çıkmış, pozitif.

Cari Oranı 1,96
Likidite Oranı 1,36
Kısa ve Uzun Vadeli Yükümlülüklerde artış olsa da Cari ve Likidite Oranlarında görüldüğü gibi şirketin borç çevirme oranları gayet iyi düzeyde.

Ödenmiş Sermaye: 75,8 mn TL
Öz Sermaye: 114,7 mn TL’den 121,2 mn’a % 5,6 artmış.
Öz Sermaye Kârlılığı: % 29,78
Bedelsiz Potansiyeli: % 60

HEKTS F/K 8,9
Tarım Kimyasalları Sektörü Ortalama F/K 8,93
HEKTS PD/DD 2,7
Tarım Kimyasalları Sektörü Ortalama PD/DD 1,62

Yıl İçi Relativ Getiri +32,81%

Yılbaşı Takasta Yabancı Oranı % 0,81 (yılbaşı fiyatı 3,20 TL)
Câri Takasta Yabancı Oranı % 3,72 (câri fiyat 4,25)

Bu Temel verilere göre 12 aylık Hisse Değerleme fiyatı: 5,24 TL

Son 5 Yıl Temettü Verimi Ortalaması: % 8,26
Son 5 Yıl Temettü Dağıtma Oranı Ortalaması: % 84,6

Şirketin Faaliyet Raporundan aldığımız aşağıdaki tabloya göre verimliliğin artış hızını koruması, bu paralelde Satış Gelirlerinin (özellikle Yurt Dışı Satışları yıllık bazda +65%) artması ve Faaliyet – FAVÖK kâr marjlarının yükselmeye devam etmesi uzun vadeli görünüm için hisse üzerinde pozitif.

Net Dönem Kârı artış oranının (+33%) Net Satış Gelirleri artış oranı (+22%) ile uyumlu olması, bilançodaki kârlılığın devamı ve hisse fiyatı hareketlerinin altını doldurması açısından önemli.

Şirketin ortaklık yapısı ve bu kapsamda kâr paylaşma geleneğini devam ettiren yatırımcı dostu stratejisi, %8 temettü verimi ve %84,6 ortalama Temettü Dağıtma Oranı ile orta ve uzun vadeli yatırımcılar için önem arz etmektedir.

Ayrıca önümüzdeki süreçte hisse, 01 Aralık 2017’de pay başına net 0,323 TL net temettü ödemesi yapacak.
Bu da güncel fiyatlarla % 8 temettü verimine denk gelir.
.


.
.
Teknik Analiz

Grafikte görüldüğü gibi en son 29 Aralık 2016’da 3,23 TL’de pozitife sinyale geçen indikatörümüz orta vadeli olumlu seyrini koruyor.
Kısa vadeli yukarı hareketler için ise 4,22 TL PSAR direnci üstünde tutunmalı, aksi takdirde 3,98 TL stop-loss destek seviyesini izliyor olacağız.

4,22 TL üzerinde kapanışların devamında 4,50 TL direnci ilk hedef olur.
4,50 TL güçlü geçilirse orta ve uzun vadede 5,00 – 5,24 TL direnç hedefleri olacaktır: