TÜMOSAN = Motor + Traktör mü ?

   Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş 23.06.1976 tarihinde kurulmuştur. Türkiye’nin ilk dizel motor üreticilerinden birisi olma özelliğini taşıyan Tümosan, aynı marka ile üretilen traktörlere dizel motor sağlaması yanında, diğer dizel motor araç üreten firmalara da uzun yıllar dizel motor üretimi gerçekleştirmiştir. Şirket 2004 yılında özelleştirme sonrası Albayrak Grubu tarafından devralınmıştır. Ayrıca şirketin %67’sini elinde bulunduran Ereğli Entegre Tekstil Fabrikası, Albayrak Grubu tarafından 1997 yılında satın alınmış olup Türk SilahlıKuvvetleri’nin elbise ihtiyacının %40’nı  karşılamaktadır.

          Hisse son 1 yılda yaklaşık % 70 değerlenmiş olup beklentilerin ve siyasi istikrarın hisseye biraz daha yön verdiğini görebiliyoruz. Genel olarak şirketin 2 önemli görevi var:Dizel motor ve traktör üretmek.

     Tümosan’ın dizel motor üretmesi ve transmisyon geliştirmesi onu yerli üretimde pozitif olarak ayrıştırmaktadır.

      Şirket başta tank olmak üzere, askeri kara ve deniz sahalarında ihtiyaç duyulan güç grubunu milli olarak tasarlama, geliştirmek ve üretmek amacıyla Güç Grubu Geliştirilmesi Proje sözleşmesini imzaladı.Sözleşme  kapsamında Tümosan, Altay Tankı Güç Grubu projesini 190 milyon Euro bütçe ile 54 ay içerisinde ve en fazla yerli katkı ile gerçekleştirmeyi taahhüt ediyor. Proje kapsamında ilk prototip teslimatı 2020 yılı başı olarak gerçekleştirmeyi planladılar. Kazanılacak tecrübeler kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gelecekte ihtiyaç duyacağı diğer güç grupları başta olmak üzere ticari alanda benzer ihtiyaçların da karşılanmasına olanak sağlanacağını ifade ettiler.

        2015 yılının ilk aylarında hızlı tren ve demiryolu ekipmanı alanında faaliyet gösteren İspanyol şirketi Patentes Talgo SLU arasında ortak proje, girişim veya teknoloji transferi konusunda niyet mektubu imzalanmıştır. Açıklanan devlet politikası 2023 yılına kadar 10 bin kilometre hızlı tren hattının inşasını öngörmekte, yerli üretimin teşvik edilmesi amacıyla yüzde 53 kadarının Türkiye’den üretilmiş olması istenmektedir. Milli tren projesi kapsamında  yüksek hızlı tren setlerinin azami yurtiçi kaynaklarla üretilmesi gayesi hisse üzerindeki beklentileri arttırmaktadır.

          Şirketin gelecekte planlanan projelerinden sonra daha küçük çaplı diyebileceğimiz; biçerdöver, pamuk toplama ve ilaçlama makinesi üretmek de vardır.

          Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat ALBAYRAK ile şirketin sahipleri arasında bir soyadı benzerliğinin olduğu varsayılmaktadır. Şirket ile Sn.Berat ALBAYRAK’ı ilişkilendiren herhangi bir envantere rastlanmamıştır.

         Tümosan, 11 sene önce ilk özel yaşını ALBAYRAK ailesiyle kutladığına göre 2023’te kaç yaşında olur?

          Araştırmam planlanan ya da muhtemel bir süreç ışığında öngörü yaratmak amacıyla yazılmıştır.

“TÜMOSAN = Motor + Traktör mü ?” için 10 yanıt

Şirketi Erbakan kuruyor.Türkiye Lokomotif Sanayi olan TÜLOMSAŞ’ın bir partnerini oluşturmak.Türkiye Motor Sanayi yani TÜMOSAN bu amaçla kuruldu. Asıl niyeti ülkede üretilecek otomobil,traktör,kamyon,tank,helikopter,uçak kısaca bütün ağır sanayi ürünlerinin motorunu üretmek.
Fakat çeşitli siyasi rekabet ve anlaşmazlıklar yüzünden şirket faaliyetlerini durdurma noktasına kadar gelmiştir.(milli görüş fabrikası olarak bakılmıştır) Sadece traktör üretimine odaklanarak ayakta kalabilmiştir.
Fakat akparti hükümetiyle birlikte önü açılmış toparlanma süreci başlamış ve özelleştirilmiştir. (hükümete yakın gruba) 2012 yılında halka arzı gerçekleşmiştir.
Aslında asıl amacına hızla ilerlediğini düşünüyorum. Yani sadece traktör değil sadece tank ve tren motoru değil, daha farklı görevler de üstlenebilir.Otomobil olabilir başka şeyler olabilir…
Velhasıl olaya tarihi süreç içerisinde bakmakta fayda var. Stratejik ve siyasi bir şirket olduğunu düşünüyorum ve bu konu en az finansal tabloları kadar önemli.

Yazdıklarımın bir kısmı tamamen hayal ürünüdür tahmindir kurgudur kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir 🙂

Elinize sağlık Ali Bey güzel bir yazı olmuş. 🙂
Şirket henüz küçük ama bu vaad edilenlerin bilançolara yansıması olursa o zaman büyümesi daha iyi olur kanısındayım.
Tabii asıl katalizör etki kârların ortaklarıyla düzenli temettü şeklinde paylaşılması ile olacaktır.
Bunu da zaman gösterecektir.

Ben teşekkür ederim hocam bu güzel platformu yarattığınız için 🙂
Beklentileri karşılayabilirse alanında lokomotif bir şirket olacaktır. Hızlı tren ihalesinden ileride alınacak olumlu bir sonuç ya da stratejik ortaklığın getireceği tecrübe ve prestij şirketi üst liglere taşıyacaktır.Dediğiniz gibi zaman gösterecektir.

TMSN’nın “”altay tankı ile bir alakası var mıdır ?”” gerçek ana şirket tmsn mıdır ? diye sormak istemiştim üstadım

Altay tankında ana üstlenici firma Otkar, Tmsn ise motor geliştirme konusunda sözleşme imzaladı. Bu açıdan bağlantılı.

Bir Yorum Yazın