Değerli Yatırımcılar,

Para piyasalarında yaklaşık dokuz yıl süren al – sat tecrübemden sonra biraz geç de olsa uzun vadeli hisse senedi temettü yatırımcılığı yöntemini uygulamaya başladım.

Bu yatırım stratejimi 2009 yılından bu yana uyguluyorum, sonuçtan gayet memnunum.

Uzun vadeli temettü yatırımcılığının temeli, hissenin fiyatı ile beraber elimizdeki lot sayısının artırılmasına dayanır. Bunun için ilk başta doğru hisse seçimi ve sabır çok önemlidir.

Şirketler canlı bir varlıktır; kurulurlar, gelişirler ve büyürler hatta zaman zaman kârlılıkları düşebilir bu yüzden “al ve tut” yerine “al ve izle” stratejisi daha sağlıklı olabilir.

Bu kapsamda kısa vadede al – sat yapan yatırımcılara da saygımız sonsuz. Ama Uzun Vadeli Yatırımcı olarak bizim asıl amacımız olası bedelsiz sermaye artırımları ve temettülerle  lot sayımızı artırarak yaptığımız birikimlerle kendimize daha refah bir yaşam sağlayacak temettü geliri elde edebilmek olmalıdır.

20 Aralık 2015, Halil BUHUR

“Uzun Vadeli Yatırımcı” için 632 yanıt

İyi akşamlar Halil Bey
Öncelikle kendimi tanitiyim Elektrik -Elektronik muhendosligi(İng) yeni bitiren(ocak 2017) şimdilik işsiz biriyim. Uzun vadeli yatırımi son bi kaç haftadır araştırıyorum ve bugün gidip bankamda yatırım hesabı açtırdım. İzninizle size bi kaç şey danisacam. 2haftalik araştırmam da 2sirket(otokar ve aselsan) daha çok aklıma yattı. ve bu iki şirkete yatirim yapmak istiyorum(hisse senedi). yatırım dediğim de 100tl.
Sorun şu ki ben bu 100tl yi nasıl degerlendirecem;
her ay bi sirkete 100lira diğer ay diğer şirkete 100lirâ yatirmak mi yoksa 50_50 her ay iki şirkete mi yatırım yapmak daha mantıklı/avantajli.
Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Hoş geldiniz Furkan bey, öncelikle uzun vadede bilinçli yatırım tercihiniz için tebrik ederim.
Hisseler Buhur oyuncusu olduğu için çok ayrıntıya girmeyeceğim.
Çünkü hala Buhur’da ise bunlardan uzun vadede beklentimiz olumlu demektir.
Sektör seçiminiz de iyi.
Alım yapacağınızda trend olarak hangisi destek seviyelerine yakınsa onu almanız sağlıklı olur.

“Alım yapacağınızda trend olarak hangisi destek seviyelerine yakınsa onu almanız sağlıklı olur.” Bu cümleyi birazcık açıklar mısınız? X adlı bi sirketten örnekle açıklarsanız sevinirim. Tesekkurler.

Bunu açmakla anlatmak zor maalesef, grafik üzerinde hissenin aşağıdan dönüş seviyeleri diyebilirim kısaca.
Bu seviyeleri koyduğum grafiklerde destek olarak yazıyorum genelde.

İyi geceler Halil hocam sitenize yeni uye oldum ama twiter dan 1 yila yakin takip ediyorum calismalariniz icin tesekkur ederim.

GOODY
PETKM
SODA
HEKTS
TOASO
BOLUC
ASELS
KORDS
ANACM
PETUN

Başlamak ve sürekli birikimimi yatırmak için seçtiğim hisseler Sayın Hocam, ne dersiniz ?

Hepsi de Buhur25 oyuncusu dostum, ne diyebilirim, bol kazanlar. 🙂
Bundan sonrası sabır ve disiplin ile biriktirmeye kalmış.

Minimum 5 yıl ne elime geçerse sabırla biriktireceğim, temettüleri de koyacağım hocam. <3 emeğinize sağlık.

Temettü Yatırımcılığı – Kuzu – Meyve ve Huzur –> Hayatına Değer Katma
Oğuzhan Bey, temettülerle de aynı hisseden almalısınız ki portföyün büyüdüğünü, temettünün kuzuların faydasını görün.
Bu disiplin ve stratejiye olan bağlılığınız, sizin uzun vadeli yatırıma olan motivenizi artıracaktır.
Uzun vadeli yatırımın ilk 1-2 yılı zor geçebilir, portföyunüzün olası eksiye geçmelerinde sabır testini geçmelisiniz ki uzun vadede meyve (temettü-kuzu + hisse değer kazancı) toplayabilesiniz.
1-2 yılı geçirebilebilirseniz ki bu süreçte temettülerle de maliyetiniz düşmüş olacağı için endeksin olası derin düşüşlerinde bile portföyünüz artıda olur genelde.
İşte ondan sonra temettü hisseleriniz sizin evladınız gibi kıymetli olmaya başlar, onları satmaya kıyamazsınız. 🙂
Çünkü portföyünüz hayatınıza değer katan bir anlam ifade etmeye başlar, düzenli nakit üretir portföyünüz.
Sadece temettü ile kalmayacak bu tabii ki üzerine hisse değer kazancı da olacak.
Fakat tüm bunların yolunda gitmesi için ilk başta portföyü oluştururken sağlam kurumsal yatırımcı dostu şirketlere olmak gerekiyor ki sonuç hüsran olmasın.

Halil bey merhaba
Temettuyle aynı hisseden almak yerine hangisi daha uygun fiyatlı ise onu almak mı mantıklı?
Teşekkürler

Temettü ile başka hisse de alınabilir tabii daha iyi fırsatta olan hisse varsa fakat aynı hisseden alındığında portföyde o hisse adedinin artması uzun vadeli yatırıma olan motivasyonu artırır.

Çok teşekkür ederim tekrar ben bu işe yeni yeni giriyorum verdiğiniz tüm bilgiler ve siteniz için ayrıca çok sağolun…

Sayın hocam sizi ilği ve zevkle takip ediyorum. Emeğinize ve yüreğinize sağlık çok teşekkür ediyorum

halil by uzun vadeli yatırımız için yazılarınızı okuyorum gerçekten çok faydalı keşke 10 yıl önce böyle bir yazı karşıma çıksaydı diyorum. ve bu yıl başladım yatırım yapmaya. bes ten daha iyi kazanç getireceğine inanıyorum

hocam elimde goodyear, aslan,afyon,birazda aselsan var bunlarla ilgili yorumunuz nedir . bu hisselerden satıp yerine sizin önerinizle alabileceğim hisse öneriniz varmı. iyi çalışmalar

Bunlardan GOODY veASELS benim izleme grubunda.
Diğerleri benim sistemime uymaz.

Yok, kısa vadede her şey mümkün ama illa fikir almak isterseniz son paylaşılan grafikler size yardımcı olur.

TAVHL 16,15 TL tepesinin dinlenmesini yapıyor normal.
15,00 TL üzerinde kalırsa pozitif trend bozulmaz, tekrar 16,15 ve sonrasında 17,50 TL yükselen trend formasyon hedefi olur.

Merhaba Halil bey ;

Çimento Kağıtları için bir çalışmanız var mı ?

Çimento 2016 – 12 aylık Bilançolarını nasıl değerlendirisiniz.

Teşekkürler

Çimentoların geneli ekonomik durgunluğa paralel olarak zayıf bilanço açıkladı ama en azından zararda değiller.

Hocam merhabalar sizin sayenizde yaklaşık 1 yıl önce uzun vadeli yatırıma başladım. Maalesef maddi sıkıntılar yüzünden 420 lira yatırabildim ve şimdi bile baktığımda hisserlerimin değeri 600 lere çıkmış durumda.. En azından çok iyi hisseler seçtiğimi anlamış oldum böylelikle. Şimdi elime toplu miktar para geçti portföyümde ASELS-TOASO-CİMSA mevcut bu sefer portföyüme daha düşük fiyatlı yeni bir hisse eklemek istiyorum Şuan için kafamda EREGL-SODA-HEKTS mevcut sizce hangisini eklememi önerirsiziniz. Sadece siz olsaydınız hangisini seçerdiniz yardımlarınız için şimdiden saolun.. Eğer yok kardeşim elindeki portföyünle devam et derseniz onada saygı duyarım hocam cvbınızı bekliyorum.

Tebrik ediyorum Caner kardeşim, gayet güzel bir yatırım olmuş.
Aynen devam et derim ama son iki yazdığınız da ilave edilebilir, onlar da isabetli tercihler.

Hocam cvbınız için teşekkür ederim. Hocam kafama takılan 3 konu daha var şimdi hektaş ve soda arasında gidip geliyorum… Ama hektşa şöyle bir bakınca tarım ilaçları üzerine ne kdr daha gelecek vaadeden bir hisse olur bilemiyorum. Soda ya baktığımızda şişecam gibi avrupada 1. bir yapının iştiraki durumunda ve son yıllardaki verilerine bakınca daha hareketli bir hisse gibi duruyor. Sizce hangi sektör daha verimli her konuda verim sağlayan soda kimyasallarımı yoksa ziraii ilaçların geleceği mi daha iyi?

Diğer bir konu hocam bildiğiniz gibi aselsandır toasodur 1 yıldır bakmayalı hepsi büyük yükselişler yapmışlar. Bunların alımlarını neye göre yapmalıyım. Mesela 5. ayda temettü veriyor diyelim hisse o aya kdr bekleyip hissenin düştüğü anda mı yükleme yapmalıyım. Yoksa aylık destek noktalarını bulup onlara yaklaşınca mı alım yapayım..

Hocam son olarak elimde belli miktar her an işime yarayabilecek nakit bulunduruyorum. Ama aynı zamandada enflasyonda pul olmasını istemiyorum sizce altın dolar euro faiz v.s hangisinde para mı korumak ve biraz olsun kar etmek amaçlı kullanmalıyım.

cvplarınz için şimdiden teşekkürler hocam.

Her ikisi de birbirinden güzel hisse.
Hisseleri yükselen trend desteklerine yakın olanlar alınabilir.
Ya da kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez ritüeli ile alıp geçeceksiniz. 🙂
Buna da düzenli alım diyoruz.
Böyle alımlar için tutulan para likit fonda durabilir.

Hocam cvplarınız için öncelikle saolun.. Sanırım ikisi arasında karar veremedğim için ikisinide porföyüme eklemeyi düşünüyorum.. Sizce portföyde 5 hisse olması uzun vadeli yatırımda sıkıntı yaratır mı yoksa 3 de fln mı tutmalıyım.

Alımları hep o ay içinde en düşük destek noktasından almaya çalışırım hocam olmazsa düzenli alıma devam..

Bu likit fonlardada yine komisyonlar risk komisyonları banka komisyonları fln oluyor mu hocam varsa A tipi fonlardan farkı kalmaz elimdeki paralar ztn komisyondan kurtulmaz.

Hocam merhabalardan tekrardan sizce borsa ne zmn düşer.. Toplu alım için düşüş bekliyorum ama sürekli bir yükselme mevcut. Diğer bir konu ise hektaşın borsa bu kdr hareket halindeyken çok fazla işlemin yapılmaması ve nerdeyse fiyatında değişiklik olmaması biraz sıkıntılı bir durum gibi duruyor. Hiç işlem yapılmayan bir hisse fln mı bu kdrnötrde durması normal mi?

HEKTS ağır abidir, normal bu hareketler, vakti gelince de yolundan kalmaz.

Hocam merhabalar tekrardan merak ettiğim konu hiç fon tavsiye etmiyosunuz bunun nedeni nedir.. Mesela bazı fonlar yılda %20 nin üzerinde getiri sağlamışlar.. warren buffetın dediği gibi bütün yumurtaları aynı sepete koymak sıkıntılıdır. Bu yüzden hisse senedi dışında önerebileceğiniz iyi bir fon şirketi ve ya fon türü var mıdır? (riski yüksek olabilir sıkıntı deil)

Hocam araştırmalarıma göre ak portföyü BRIC ülkeleri yabancı hisse senedi fonu yılda % 71 kazandırmış ve genellikle yabancı hisse senedi fonlarında %45 in üstünde kazanç elde edilmiş. Ne düşünüyorsunuz alınır mı?

Alınır/satılır demem doğru değil biliyorsunuz.
Benim bildiğim Koç hisselerine dayalı Yapı Kredinin bir fonu var, temettü hisseleri ağırlıklı burada. Önceki yıllarda memnun olan bir arkadaş vardı.
Bana çok hitap etmiyor fon.

merhabalar hocam,
kardemir d hakkında düşüncleriniz nelerdir, görünüm nasıl orta ve uzun vadede?
iyi çalışmalar.

Merhaba Halil Hocam…Uzun vadeli yatırım nasıl yaparım sorusuna cevap arıyordum…İnternetten sizi buldum….Sanki altın madeni bulmuş gibi oldum inanın bana…yazılarınızı tavsiyelerinizi okudum….tam benim istediğim gibi….Çünkü benim param borsada oyun oynamaya yetmez,çünkü o kadar param yok…çok şükür halimize sizin gibi bizde öğretmeniz,geçinip gidiyoruz…Ben ayda 150-200 TL lık hisse senedi almayı düşünüyorum….hatta geçen hafta aldım ve bismillah dedim…..Aldığım hisseler buhur25 ten: 1-ANACM 2-BOLUC 3-HEKTS 4-İSYAT 5-PETKM…..benim size sorum şu olacak….ne yapacağıma karar veremedim….bu hisselere birde ASELSAN hissesini eklemek istiyorum ama hisse sayısı 6 olacak….hisse sayısı sizce fazlamı olur? hisse sayısını azaltmalı mı? Birde Halil hocam,yaşım 36 bu hisselerden 5-10 yıl arasında almayı düşünüyorum,inşalllah ömrümüz yeterse……Sizce ne yapmalı yım? yaptığım mantıklı mı? Değerli fikirlerinizi bekliyorum…

Ali Bey, bana göre doğru stratejiyi doğru yolu bulmuşsunuz.
Bundan sonrası için bize hayırlı olsun demek düşer.
Hisse tercihleriniz de fena değil.
Bunlardan arıza yapan olursa sayı kendiliğinden otomatik olarak düşer, bunu en iyi zaman gösterecektir ki ideali de 4-5 hissedir ortalama bir portföyde.
6 hisse de çok sayılmaz.
İlerleyen süreçte verim alamadığınız hisselerin yerine başkası alır veya verimli hissede ağırlık artar.
Bu şekilde portföyün kârlılığı artmış olur.

Halil Hocam merhaba aylık düzenli 300 tl alımla aselsan,kront ve ttrak hisseleri almayı düşünüyorum 10 yıl gibi uzun vadede bu hisseler sizce uygun mudur?

Uzun vade kapsamında benim izlediğim hisseler Buhur25 belli, önemli olan size uyması.

Halil Hocam öncelikle emekleriniz için teşekkür ederim. Şöyle bir sorum olacak: uzun vadeli yatırıkmda oluşturulacak prtföy de ideal hisse sayısı nedir? veya bu sayı aylık ayrılacak bütçeye göre değişir mi? şimdiden teşekkür ederim.

Bütçeye göre az çok değişse de ideal sayı 4-6 arasıdır en azından ağırlık, beklentinizin yüksek olduğu ilk üç hisseye verilirse portföy daha verimli olur.

Merhaba Halil Hocam, Cari Oran – Asit Test Oranı gibi oranları 4 dönem olarak hesaplarken, 1. dönemi hesapladıktan sonra, 2. dönemi de hesaplarken 2. dönemden 1. dönemi çıkararak mı hesaplıyoruz brüt kar marjını hesapladığımız gibi, yoksa 2. dönem gelen bilanço da direk cari oranı hesaplıyor muyuz ? Diğer sorum 2. dönem gelen bilançoda stok devir hızını veya borç ödeme hızını hesaplamadaki ortalamaları almak için için geçen senenin 2. dönem bilançosuna mu bakmamız gerekli yoksa bir önceki döneme mi ?

Dilim döndü mü bilmiyorum şimdiden teşekkür ederim Halil bey.

Cari oranı hesaplarken önceki dönemleri çıkarmanıza gerek yok, her dönemde değerler kümülatif toplanarak geliyor çünkü, bulunduğunuz dönemi geçen yıl aynı dönem değerleriyle kıyaslarsanız dönemsel etkiyi de değerlendirmiş oluruz.

Bir önceki dönem yerine geçen yıl aynı döneme bakmak daha sağlıklı olur.

Teşekkür ederim halil bey, cari oranı kümülatif hesaplıyoruz. Peki ticari alacak veya stok devir hızında ortalama değerleri hesaplarken örneğin 2017 1. dönem için 2016 1. dönemi mi hesaba katıyoruz yoksa bir önceki dönemi mi ?

Teşekkür ederim halil hocam, son olarak kişisel görüşünüzü sorayım siz bu devir hızı oranlarına önem veriyo musunuz ?

Kaç sene oldu yahu hep bunu yazalı ,dahada yazacağım galiba ne dersin Halil Kardeşim.?Son durumları nasıl sence Soda-Petkm in.

Pınar Süt sizin portföy tavsiyeniz..
Doğrusu ben de ilgiyle izliyorum.
Uzun zamandan beri bir hareketi yok.
Yatırım tavsiyeniz devam ediyor mu?
Çok teşekkür ediyorum.

Güncel Buhur25’te yok PNSUT, daha iyi olmasını beklediğim hisselere yer verdim.

Halil hocam,AYGAZ hakkında uzun vadeli düşünceleriniz nedir.Uzun vadede AYGAZ biriktirmek karlı mıdır?

Koç hissesi ve kar dağıtımı temettü verimiyle uzun vadeli yatırıma uygun.

Şirketin yaptığı iş faaliyetler olumlu fakat bu hareketin altını dolduracak kadar var mı o kısmında soru işaretleri var.

Hocam merhaba. Portföyümde Aselsan ve Soda bulunmakta. Bir hisse daha eklemek istiyorum. BİMAS yada HEKTAS düşüncem. Uzun vadeciyim. Sizce uzun vade performansları nasıl olur. Ve hangisini uzun vadede portföyüme eklemeliyim.

Halil hocam s.a aylık cüzi maaşımdan arttırabildiğim 150 tl ile aselsan ve İSYAT hissesi uzun vadeli biriktirmek istiyorum bu iki hisse sizce uygun mu?Teşekkür ederim.

Merhaba ;

Bir miktar nakitim mevcut : UVY ( 5 Yıl ) yatırım için Temettü verenmi yoksa Bedelsiz verenmi sizce daha karlı olur.

Temettü : ISYAT
Bedelsiz : TSKB

Mevcut olarak aşağıdki hisselerden…

ISYAT : 0,83 X 3000 Adet
TSKB : 1.43 X 3000 Adet

Alım yapıp , 5 Yıl beklemek istiyorum.

Sizce hangisi daha mantıklı ?

Teşekkürler

Hisse adı yazmam doğru olmaz ama mantık olarak her ikisini de verenleri tercih etmeniz güzel olur.

Üstad,
Ben de artık uzun vadeli yatırım yapma kararı aldım kısa vadeli al satlar insanı yıpratıyor daha da çok zarar veriyor hem madden hem manen buna artık kesin kanaat getirdim.

Şunları merak ediyorum hocam diğer arkadaşlar da merak ediyordur belki,

1.UVY deyince graham ve buffett gibi yatırımcıların ortaya koyduğu “değer yatırımcılığı ” yaklaşımı diye bir görüş var tüm dikkatini iyi şirketlere keşfedilmemişlere ver fakat hisse fiyatı düşük olsun onları kelepir fiyata al gerekirse 5 sene bekle yeterli doygunluğa ulaşınca sat temel analize faaliyet raporlarına piyasa değeri/ defter değeri oranı vb gibi rasyolara dikkatini ver piyasaya bakmak fiyatları seyretmek zaman kaybı gibi görüşleri var şimdi bunun bizim ” temettü yatırımcılığı ” ndan bir farkı size göre var mı Türkiye de yapılabilir mi bize uyar mı avantaj dezavantaj ya da eleştirileriniz var mı

2. Diğer bir merak ettiğim konu portföy oluşturma konusu 5 veya 6 hisseden sonrası takip zor olur diyorsunuz uzun vadeli yatırım ise amacımız al al hep al ve takip et fiyat düşünce lot arttır gerekirse ağırlık değiştir yorulanı kenara al fakat bu sayıyı her sektörden 1 er 2 şer seçsek 15 veya 20 kadar oluyor sayı gene de çok mu uzun vade için çünkü güzel ve fiyatı düşük şirketler var insan değerlendirmek istiyor bunu da 1. Sorumdaki yaklaşımı göz önüne alarak soruyorum.

3. Halil hocam Allah nasip etmesin öyle günleri ama ama büyük kriz resesyon gibi durumlarda da mı hisselerimizi (kuzularımızı) satmamamız gerekir uvy de onlara iyi günde kötü günde sahip çıkıp aşı yapmak veterinere götürmek mi gerekir yoksa mundar gitmesin bari diye hepsini kesmek mi gerekir yani porföyü boşalt nakitte beklemek bu konuda da farklı görüşler var.

Teşekkürler Hocam bilgilerinizi bizle paylaştığınız ve böyle bir platform oluşturduğunuz için sizi ve buhur25 i takipe devam inşallah.Herkese de sağlıklı huzurlu ve bol kazançlı bir hayat dilerim.

Saygılarımla.

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim dostum.

1- Değer yatırımı için uygun, güvendiğiniz hisse varsa portföyün bir kısmı ile bu tarz yatırım da düşünülebilir.
Fakat çoğunluğun temeli sağlam kurumsal, rüştünü ispatlamış temettü+bedelsiz hisselerinde olması, portföy verimi açısından daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

2- Sayının 10’u geçmemesi hisselere odaklanma ve verim açısından iyi olur.
İstisnai durumlar hariç, her sektörden birer hisse yeterli olur.

3- Kriz durumunu tespit edebiliyorsanız kesin boşaltın diyeceğim ama öyle bir tespit yöntemi henüz yok, indikatörler ile nispeten olabilir ki ona da siz karar verinceye kadar olan olmuş olur ve tekrar cesaret toplayıp alıncaya kadar da sizin sattığınız yeri yukarı geçmesi muhtemel, velhasıl kendi adıma ben biriktirmeye tutmaya devam tarafındayım hissenin temel analizi veya beklentisi bozulmadıkça.

Çok teşekkür ederim hocam ilginiz için gerçekten çok aydınlatıcı oldu benim için saolun.

Halil hocam merhaba,

Uzun vade yatırımcısıyım.
Kendi planlamam çerçevesinde belirlediğim hisseler CIMSA,HEKTS,OTOKAR,SODA.

Hedefim temettü yatırımcılığı bu hususta belirttiğim hisseleri nasıl yorumlarsınız?

Birikmiş bir tutar ve dönem dönem düzenli alışlarla mı yapmak daha doğru olur yoksa sadece düzenli dönem aralığıyla almak mı daha doğru olur ?

Bu hisselerden CIMSA,OTOKAR ve SODA son 1 yıllık süreçte getirisi birçok hisseye göre daha düşük seviyede kalmış durumda endeksin bu hızına yetişememeleri bir handikap oluşturur mu ?

Hisse biriktirerek uzun dönem temettü yatırımcılığında temel olarak 3 hissenin ideal göründüğü söylenir, bu hisselerin yanına 1-2 adet farklı hisse eklemenin sakıncası nedir ?

Bu konularda fikirlerinizi almak isterim.
Birikim ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Hepsi de Buhur25 hissesi sonuçta kardeşleri ayırmam doğru olmaz. 🙂
Doğru bunların bir kısmı nispeten geri kaldı.
Alım zamanında teknik olarak en uygun olanlara ağırlık verilmeli.
Düzenli alım ya da istenilen uygun yere geldiğinde alım da birer yöntemdir.
Hisse sayısı normal.

Hocam merhaba.
Her ay ortalama 2 bin TL ile ASELS TRKCM PETKM hisselerini minumum 2 sene biriktirmek gibi bir strateji belirledim sizce verimli olurmu? Biriktirmeye başkamak için hisselerde uygun vakit olup olmadığına dikkat etmelimiyim bunu nasıl anlarım her ay belirli tarihte eşit şekilde hisselerimi arttırsam mantıklı olur mu? Teşekkürler

Her ay düzenli alım da bir yöntemdir fakat hisselerin yükselen trend desteklerinde alım daha verimli olur.

Merhaba Hocam
Bizim bilgilerimiz maalesef baya sınırlı. neyi alıp satacağıma karar vermekte acayip zorlanıyorum. sayenizde yazılarınızı okudukça aydınlanmaya çalışıyorum. twitter dan da sizi takip etmekteyim. ben buhur 25 den kendime Soda, Asels, Sasa, Kozal, Anacm, Petkm, Trkcm ve Sise hisselerini belirledim. Tabi hepsinden almıcam ama takipde kalacağım. ilk olarak soda dan başladım alım yapmaya. Benim sorunum sizin bahsettiğiniz yükselen trendle ilgili. Hisselerin yükselen trend de olup olmadığını nasıl anlayacağız yada bunları nereden takip edebiliriz. şimdiden teşekkür ederim…

Orta uzun vadede hisse fiyatı, kriz dönemleri hariç genel olarak yükseliyorsa yükselen trendde sıkıntı yoktur.
Teknik yazacak olursak da özellikle haftalık grafikte hisse 100-200 günlük ortalamaların üzerinde seyrediyorsa trendde yine sıkıntı yoktur.

Hocam değerli vaktinizi ayırıp yanıtlarsanız sevinirim… ben kendi kafama göre uzun vade 8 hisse belirledim… bunlara yatırım yapıp 10 küsür yıl hiç satmadan beklemeyi düşünüyorum. kademeli alım yapacağım. size sorum şu: bu 8 hisseden 2 ya da 4’ünü çıkarmak istesek, siz olsanız hangilerini çıkarırdınız… hisselerim:
tüpraş, ereğli, koç holding, aygaz, hektaş, froto, ecilc ve trkcam… saygılar… sizden ilk 4 ve 6’yı rica ediyorum.:) kolay gelsin…

🙂 Çok taktik ve teknik bir soru olmuş.:))
Hepsi de şu anki temel verileri ile uzun vade tutulduğunda üzmez.
O yüzden kardeşleri ayırmasam daha iyi olur.
Temettü verimi iyi olanları daha öne çıkarırdım, bu cevap yeterli olur.

Halil Bey merhaba,

Sizlerin de verdiği bilgiler sayesinde UVY’na adım atmış bulunmaktayım. Şöyle bir başlangıç yaptım: BUHUR25 listesinden 4 adet hisse seçtim ve 50 lot, 50 lot, 50 lot, 5 lot şeklinde bir alım yaptım birikmiş param ile. Sizden istediğim yardım şudur bundan sonrası için bu hisselerden düzenli alım yapacağım ama nasıl yapmalıyım?

Mesela her ay hepsinden bir miktar alarak mı? Yoksa Her ay sadece birinden bir miktar alarak mı biriktireyim?

Şimdiden teşekkürler.

Beklentinizin yüksek olduğu ve aynı zamanda teknik uygunluğu alıma müsait olan hisselerden alırsanız portföyün verimi daha da artar.
Veya teknik uygunluğu tespit konusunda sıkıntı varsa her ay eşit dağılım ile biriktirmeye devam ederseniz orta uzun vadede yine sevinen siz olursunuz.

Halil hocam yoğunsunuz biliyorum ama sormadan edemedim… Sizin yazılarınızı detaylı takip ettim ve uzun araştırmalarım sonucu çok uzun vade (10-15 yıl) için hatırı sayılır bir meblağda şu hisselere uygun seviyelerden yatırım yapma kararı aldım: Tüpraş, Ereğli ve KCHOL (yüzde 20’şer oranında), AKSA, HEKTAŞ, TRKCAM, FROTO ve TTRAK (yüzde 10 oranında)… Bu liste sizce nasıl… bir de yüzde 100 olabilmesi için TTRAK ya da FROTO’dan birini çıkarmalıyım. sizce ne yapmalıyım? saygılar… kolaylıklar…

hocam benden sonra soru soran arkadaşa yanıt vermişsiniz ama ben yanıt alamadım.:) görmemiş olabilirsiniz diye dikkat çekmek istedim. saygılar.:)

🙂
Hepsi de güzel hisse kardeşleri ayırttırmayın bana. 🙂
Beklentinizin yüksek olduğu hisselere ağırlığı kaydırarak hepsiyle devam etmek de bir yöntem.

Halil bey bir yıldır Aselsan, Eczacı İlaç, Hektaş, Petkim, Anadolu cam, Ford biriktiriyorum
Yanlız sürekli temettü açısından Anadolu cam yerine Trakya cam Ford yerine Tofaşı almayı düşünüyorum sizce nasıl olur
Birde Hektaş çok pirimlendi gibi satıp aşağıdan alınabilinirmi

Al sat demem doğru olmaz maalesef siz karar vermelisiniz.
Aşağı gelsin diye satıp arkadan bakanlar da çok şu an unutmamalı…

Halil bey Anadolu cam sanki temettüde biraz istikrarlı değil gibi Trakya camla değiştirmek mantıklı olmazmı
Birde ford yerine tofaş uygun olurmu

Halil bey size birde şunu sorayım Buhur 25 ten çıkarılan kağıtları satalım mı yoksa alımı durdurup öylece kalsınlarmı Örneğn İŞYAT çok güzel temettü verdi geçen yıldan aldıklarım duruyor sizce ne yapmalıyım

Alın ya da satın diyemem ama Buhur25 dışı çıkmasının sebebi öncelikle ondan daha iyi verim sağlayacak hisse beklentimiz olduğu içindir yoksa Buhur’da forma giymiş oyuncu temel bozulma yoksa illa ki er geç yoluna devam eder.

Merhaba, size uzun vade yatırım için bir kaç sorum olacaktı?

şuanda 10.000 TL birikimim var, yaklaşık 2800 tl lik farklı hisselerim var.

Hemen hemen her ay 1200 TL civarı para artırabiliyorum.

1. sorum… şu; Nakit olan 10.000 TL yi mevcuttaki hisselerime şimdi ekleme yapayım mı? Yoksa her ay 1200+500 TL gibi bir strateji mi izleyeyim?

2.sorum ise; maaş aldığım vakıfbankta yatırım hesabım var,

birde osmanlı yatırımda hesabım var.

uzun vade için seçimim hangisi olmalı?
Komisyonlar bu durumda önem arzeder mi?

Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Mevcut hisseleriniz sizin istediğiniz performansı veriyorsa onların üzerine eklenebilir her ay.
Fakat beklentinizin daha iyi olduğu hisseler varsa o hisselere kanalize etmek de portföyün verimini artırır.
Komisyonun çok önemi olmamalı uzun vade yatırımda, önemli olan sizin güvendiğiniz kurumda birikime devam etmeniz.

Genelde ikinci temettü geleneği var ama kasım ayı gibi açıklanır.

Halil Hoca ‘m iyi akşamlar. Sigarayı bırakıp parasıyla hisse senedi almak istiyorum. Alımı günlük almak mı mantıklı sizce yoksa ayda bir defada mı? Petkim düşünüyorum, kara geçtikçe satıp karı kadar başka hisse senedi almak mı yoksa yıllarca satmayıp tutmak mı daha iyidir? Fikirleriniz benim için değerli. İyi çalışmalar dilerim.

Kademeli almanız daha mantıklı olur, olası her iki yönlü harekette de ortalama maliyet yapmış olursunuz.
Hisse seçimi size ait olmakla beraber hissenin temeli bozulmadıkça taşınabilir.

merhaba HALİL bey.Uzun vadeli yatırımcı olarak iyiki SODA hissesini seçmişim ve 16 yıldır elimde ve hala olacak gibi tazeliğini koruyor zaten 2018 i getiride ilk sırada kapattı SODA .Önümüzdeki 8 mart genel kurulunda ben bedelsiz bekliyorum ve siz ne diyorsunuz bedelsiz konusunda uzun bir süre yüksek bedelsiz açıklamadı olabilirmi bu sefer …

Aklın yolu bir Oğuz abi, SODA biz gibi kriz ülkelerinde yani Dolar/TL’nin yükselen trendini koruduğu bir konjonktürde uzun vadede her daim değerini koruyacaktır.
Bedelsiz konusu ise belki bu yılı pas geçebilirler diye düşünüyorum, çünkü verecek olduklarında genelde temettü ile beraber açıklıyorlar ama sonuçta surpriz de yapabilirler, hayırlısı diyelim.

Halil hocam tekrar merhaba.
Hocam ben doktora öğrencisi, işsiz bir kardeşinizim 🙂 8-10 senelik uzun vade bir temettü portföyü planlıyorum birkaç aydır, araştırma da yapıyorum.
Hesabı doğru mu yaptım bilmiyorum fakat, geçmiş verilere dayalı olarak 2010 yılında 20 binlik isyat almış olsam, gelen kuzucukları da sürüye dahil edince 10 sene sonra yıllık 70bin tlye yakın temettü ve 400bin üzeri bir port büyüklüğü hesapladım. Tabi bu sadece meraktan ileri geldi, asla tek hisse ile başlayacak değilim. Fakat işin açığı ağırlıklı isyat, ismen, birazcık crdfa, orta miktarda da eregli ve sise/petkim (ikisinden biri) düşünüyorum. İsyat çok uzun süre fiyat arttırmasa da temettü yüksekliği ve onların kuzuya dönüşmesi, lotların katlanarak artmasına yol açıyor. Uzun vadede de çok iyi getiri oluyor diye düşünüyorum. Tabi yanında karlılık ve büyüme konusunda diğer büyük şirketleri de ekleme niyetindeyim. Her ne kadar petkim temettü konusunda çok verimli görünmese de, çok sağlam bir şirket olduğunu biliyorum. Bu bağlamda size sormak istediğim üç soru var:
1- UV bir temettü birikim portföyünün ağırlıklı yatırım ortaklıklarından olmasında sizin eleştireceğiniz nokta nedir merak ediyorum?
2- Temettüden kesilen %15 stopaj, isyat ismen gibi şirketlerde olmuyor, brüt temettü neyse aynen yatıyor diye biliyorum, doğru mudur?
3- Temettü alındığında ortalama düşer demişsiniz, alınan temettü nakit olarak yatarsa ve ister çekilir ister tekrar hisse alınırsa yine de maliyet ortalaması düşüyor mu?

1- Temettü verimi iyi yatırım ortaklığını uygun yerden aldıktan sonra portföyde büyük olması sıkıntı olmaz.
Eğer teknik olarak çok uygun yerde olmadığını düşünüyorsanız kademeli alınabilir.

2- Doğru, brüt temettü aynen yatar.
Buradaki ayrıntılı durum şudur:

BİST’te işlem gören menkul kıymet yatırım ortaklığı
hisse senetlerinin satışından elde edilen kazançlar;

% 10 oranında stopaja tabi (1 yıldan fazla elde
tutulanlardan stopaj yapılmaz).

Yani bir yıldan önce satılırsa kârdan % 10 vergi kesilir.

3- Evet bazı kurumlar maliyeti düşürmese de temettü yattığında çoğu temettüyü maliyetten düşer.

Bir Yorum Yazın