Borsa ve Emeklilik Fonu – Temettü Yatırımcılığı

Temettü & Bedelsiz Halil BUHUR 2.891
sponsorlu reklam

*Not: 07 Ocak 2014’te kaleme aldığım bir yazım olsa da içerik her daim güncel. 🙂

Kârlılığı iyi olan öz sermayesini düzenli olarak büyüten ve aynı zamanda kârını yatırımcısıyla her yıl yüksek temettü olarak veya belli aralıklarla bedelsiz sermaye biçiminde yatırımcısıyla paylaşan küçük sermayeli şirketlerin büyüme potansiyeli daha çoktur.

BIST 100 hisseleri bugünlerde 68,xxx endekste global gelişmeler ve iç gündeme bağlı olarak 93 bin zirvesine göre yaklaşık dörtte bir civarında düzeltilmiş fiyatlardan işlem görüyor. Ekonomi, siyasal ve küresel konjonktüre bire bir bağlı önümüzdeki dönemde fiyatları net kestiremeyiz ama zirveye göre % 26 düzeltmiş bir endekste uzun vadeli yatırım için yukarıda değindiğimiz nitelikleri taşıyan kurumsal, yatırımcı dostu, kârlı ve bu kârını paylaşan, uzun vadede düzenli yükselen trende sahip hisselerden kademeli maliyet yapılabilir. Kademeli maliyet sonraki günlerde göreceğimiz her iki yöndeki fiyat hareketlerine karşı bizim ortalama maliyet yapmamızı sağlar.

Bu hisseler 5 – 10 yıl gibi hatta benim uzun vadeli yatırım felsefeme göre bir nev’i “emeklilik fonu” gibi biriktirilmek üzere alınmalı. Bu mantıkla yatırım yapıldığında olası düşüş trendlerinde strese girmemize de gerek kalmaz, hatta tam tersine bu düşük fiyatlı dönemler ucuza maliyet yapma adına “fırsat günleri”ne dönüşür.

Emeklilik fonu mantığıyla yatırım yapan uzun vadeli temettü yatırımcısının amacı hisse sayısını artırmak olduğu için özellikle yatırım için nakiti olanlar böyle derin düşüş dönemlerine sevinirler bile. Birçok al sat’çı endeks düştü, göçtü diye strese girerken uzun vadeli temettü yatırımcıları kelepir hale gelmiş fiyatlarla lotunu artıracağı için mutlu bile olur. İşte bunlar gerçek anlamda “yatırımcı” olmuşlardır.

Ucuz maliyet olacak düşüncesiyle fiyatların sürekli düşük kalmasını istemek de çok mantıklı değildir, çünkü hayatın bin bir türlü hâli var elimizdeki sermayeyi bir gün nakite dönüştürme ihtiyacımız da doğabilir. Onun için biriktirdiğimiz hisselerin kriz dönemleri hariç düzenli yükselen trende sahip olmaları en güzelidir. Hisselerimiz düzenli yükselsin yeter ki varsın biz arada yüksek fiyatla hisse alalım. Eğer trend düzenli yukarı yönlüyse zaten hisse pahalı bile alınsa belli bir süre sonra onlar da kâra geçecektir. Bu şekilde bizim için en önemlisi portföyümüz büyümeye devam etmiş olur.

Bu aşamadan sonra her yıl alınan temettüler emeklilik fonundan gelen maaş gibi olur, uzun vadeli yatırımı konut yatırımı gibi düşünürsek temettüler kira gelirimiz gibi de düşünülebilir. Bu arada öz sermayenin büyütülmesi (bedelsiz – bedelli ki bu tür şirketlerde çoğunlukla bedelsiz olur) ve hissenin değer kazancıyla cari değerinin artması da kira gelirinin üzerine evin kendinin değer kazanması olur. Veya başka bir örnekle sürü – kuzu benzetmesi de yapılabilir. Ana yatırım sermayesi sürü, temettüler kuzu sayılırsa her yıl kuzular satılmadığı sürece bir sonraki yıla o kadar daha fazla kuzu alınır. Eğer sürü belli bir büyüklüğe geldiyse artık kuzular yenmeli ki onca yıllık yatırımın nimetlerinden yararlanılsın. 🙂

Sosyal Ağlarda Paylaş

Halil BUHUR {Halil BUHUR}

“Borsa ve Emeklilik Fonu – Temettü Yatırımcılığı” üzerine 9 yorum

 1. erkutozdamar dedi ki:

  Hocam, küçük sermayeli şirketleri pek önermiyorlar, işlem hacmi düşük filan diye , bir de küçük şirketlerin uzun dönem güvenilirliği ne kadar?

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Eğer şirketin büyüme potansiyeli yoksa doğru diyorlar.
   Önemli olan ödenmiş sermayesi düşük ama büyüme potansiyeli olan öz sermaye karlılığı yüksek hisselerde olmak.

 2. bking dedi ki:

  Halil bey Otkar maliyetim 135 zararım çok fazla yorumunuz nedir.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Son Otkar yazımın altındaki yorumlarda yazdım.

 3. gekinci dedi ki:

  Merhaba Halil hocam. Merak ettiğim bir konu var. Hisse alışı yaptığımız zaman maliyetimizde değişiklik oluyor, aynı şekilde hisse satışında da maliyet değişir mi? Eğer değişirse yeni maliyet nasıl hesaplanır?

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Hayır satışta maliyet değişmez.

 4. muhasebe3585 dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar bimaş mgros şirketleri nasıl , buhur25 hiç gıda yok , birde biz beş arkadaş her ay 500*5\2500 yatırım yapacaz yeniyim 10 üstü hisse mı almalıyız yoksa daha fazlası almalıyız

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Bu hisselere kötü diyemiyorum ama çok da iyi diyemiyorum. 🙂

 5. muhasebe3585 dedi ki:

  Hocam kaç gün önce bir soru sorduk cevap alamadık acaba cvp verecekmisiniz

Bir cevap yazın