Borsa Oynamak mı Yatırım Yapmak mı?

Temettü & Bedelsiz Halil BUHUR 3.210

Borsa ile ilgilenen birçoğumuz mutlaka çevremizden duymuşuzdur bu sözleri, “borsa mı oynuyorsun” diye ama dikkat edin neredeyse hiç kimse “yatırım mı yapıyorsun” demez.
Maalesef bizde borsa çoğu zaman bugün al, % 5-10 kârı görünce sat ya da baktık hisse göçüyor, eli kolu kes şeklinde algılanıyor. Hatta daha da kötüsü borsa yüzünden evini kaybetti, arabasını kaybetti, bazen de yuvası yıkıldı gibi çok olumsuz durumlar şeklinde algılanıyor.

Bu olumsuz durumların sebebi genellikle işin uzmanı olmadığımız halde al – sat yaparak kısa zamanda zengin olmaya çalışmamızdır. Tabii işin uzmanı olunmadığı için kısa zamanda zengin olma hayalleri çoğunlukla hüsranla sonuçlanıyor. Bu yüzdendir belki borsa bir oyun gibi algılanıyor. Çünkü borsada kısa vadede her şey mümkündür.

Borsada yatırım ise uzun yıllar boyunca ettiği kârı yatırımcısıyla düzenli olarak temettü veya bedelsiz hisse olarak paylaşan, bunu gelenek haline getirmiş, sıra dışı dalgalanmalara karşı hissesine sahip çıkan dürüst, sağlam, kurumsal şirketlere ortak olmaktır. Bu hisseler uzun vade taşındığında alınan temettü veya bedelsiz hisselerle lot sayımız kartopu misali artarak gider. Hatta alınan temettülerle de hisse alınırsa bir dahaki bedelsiz bölünmeye ya da temettü dağıtımına daha fazla lot adedi ile katılmış oluruz. Bu arada her bölünmede maliyetimiz de düşmüş olur. Temettü verimine göre yatırılan para belli bir sürede kendini amorti eder.

Bu şekilde yatırım yapıldığında yıllar geçtikçe bizim için önemli olan artık elimizdeki lot sayısı olacaktır. Hissenin fiyatı ikinci planda kalacaktır. Çünkü elimizdeki lot sayısına göre temettü alırız ya da sermaye artırımından payımızı alırız. Bu şekilde hisselerimiz belirli bir sayıya ulaştığında sadece aldığımız temettü bizim için yıllık faiz geliri gibi olacak belki geçimimizi karşılayacak (ki bunu uyguladığını ve böyle olduğunu söyleyen yatırımcılar var), bedelsizler de cabası, ekstrası olacaktır.

Borsa oynamada çoğu zaman birincisinde kâr, ikincisinde kâr, üçüncüsünde ilk iki işlemde yapılan kârlar fazlasıyla gidiyor. Elbet de her yatırımcı aynı sonucu almayabilir, istisnalar kaideyi bozmaz, burada işin uzmanlarını tenzih ediyorum. Şirketlere ortak olma mantığıyla yatırım yaptığımızda ise maliyetlerimiz temettü ve bölünmelerle giderek düştüğü için uzun vadede çoğunlukla kazançlı çıkarız.

Bu tarz yatırımda önemli olan sağlam, temettü ve bedelsiz hisse vermeyi gelenek haline getirmiş, uzun yıllar üretimini kârlılığını koruyacak olan şirketi doğru seçmektir. Doğru hisse seçiminden sonra alım zamanlaması ve sonrasında sabırla biriktirmek önem kazanmaktadır.

11.03.2010 Halil BUHUR

Sosyal Ağlarda Paylaş

Halil BUHUR {Halil BUHUR}

“Borsa Oynamak mı Yatırım Yapmak mı?” üzerine 6 yorum

 1. Emre dedi ki:

  paylaştığınız bilgiler çok kıymetli,
  buhur25 çok güzel hizmet,
  kendi adıma cok teşekkür ederim
  kazancınız daim olsun hocam.

 2. necip dedi ki:

  Blog’unuz hayırlı olsun Halil Bey.

 3. cntara dedi ki:

  Halil bey blogunuz hayırlı olsun. Takipteyiz.

 4. Halil BUHUR dedi ki:

  Teşekkür ederim değerli arkadaşlar. 🙂

 5. ismailbuhur dedi ki:

  Halil Bey Merhaba blog’unuz hayırlı uğurlu olsun. ENERJISA ile ilgili yorumunuz var mı?

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Teşekkür ederim İsmail Bey.
   ENJSA kısa vadeli teknik görünüm 7,00₺ altında negatif.

Bir cevap yazın