Buhur25 Orta ve Uzun Vadeli Yatırım Güncel İzleme Listesi

Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için hisse senedi izleme listemiz Buhur25‘i 2010 yılından bu yana devam ettiriyoruz.
İzleme listesindeki hisse senedi sayısı ilk yıllarda değişik sayılarda olsa da son yıllarda Temettü25 endeksi (XTM25) ile de getiri kıyaslaması nedeniyle 25 sayısında sabitlendi.

Bu sayının orta ve uzun vadede ideal izlenebilir hisse sayısıyla da örtüştüğünü düşünüyoruz.
Ayrıca 5-10 gibi düşük sayıda olmaması da yatırımcıya hisse seçme imkânı veriyor, böylece herkes yaptığı yatırımdan hisse tercihlerinden kendi sorumlu oluyor.

Güncellemede amaç Buhur25 performansını artırmak olduğu için kadro dışı kalan hisseler için olumsuz fikrimizin olduğu düşünülmemelidir, yeni giren hisselerden çıkan hisselere göre Buhur25 performansı adına daha fazla beklentimizin olduğu düşünülmelidir. Dolayısıyla şu/bu hisse neden çıktı gibi, hisse özelinde sebep aranmamalıdır. Tabii yeni giren hisselerin bu beklentimizi ne kadar karşılayacaklarını zaman ve piyasa gösterecektir.

Dinlenmeye, saha kenarına aldığımız Buhur25 hisseleri bizim nazarımızda sıra dışı bir temel gelişme, haber akışında önemli bir değişme olmadıkça Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi üç büyüklerde forma giymiş bir oyuncu gibi her daim değerlidirler. Saha kenarına alınan hisseler, temel ve teknik koşullarının durumuna göre önümüzdeki Buhur25 güncellemelerinde tekrar forma giyme şansı bulabilirler.

Buhur25’te bu güncellemede 2 hisse değişikliği yapılacaktır:
ALGYO ve KRDMD saha kenarına alınırken ECZYT ve ASTOR Buhur25 kadrosuna giriyor.

Çıkan Hisse → Giren Hisse:

1- ALGYO 41,50 TL → ECZYT 259,90 TL

(Buhur25 yıllık getiri hesabında ECZYT’ın Buhur25’e giriş değeri: 275,06 TL*)

*ALGYO sırasında Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam götürüsü -5,51% olduğu için Buhur25 getiri hesabında ECZYT’ın Buhur25’e giriş değeri 275,06 TL üzerinden hesaplanacaktır.

1- KRDMD 25,58 TL → ASTOR 120,30 TL

(Buhur25 yıllık getiri hesabında ASTOR’un Buhur25’e giriş değeri: 84,14 TL*)

*KRDMD sırasında Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam getirisi +42,98% olduğu için Buhur25 getiri hesabında ASTOR’un Buhur25’e giriş değeri 84,14 TL üzerinden hesaplanacaktır.

Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım (UVY) Güncel İzleme Listesi*

ALARK, ARCLK, ASTOR, AYGAZ, BRSAN, CIMSA, CWENE, DOAS, ECILC, ECZYT, ENJSA, EUPWR, FROTO, ISMEN, KCHOL, KMPUR, KONTR, MGROS, OTKAR, SISE, TAVHL, TOASO, TTRAK, TUPRS, YEOTK

06 Kasım 2023

*Hisseler, alfabetik sıraya göre yazılmıştır.

Bedelsiz ve temettü yatırımcılığı konusunda ayrıntılar için:

Buhur25 Ekolü

2 Comments

 1. Ortalama Hesaplama:

  Merhaba Halil Bey,

  Burada bahsedilen yeni-ortalama hesaplamayi acikladiginiz (formulu) bir yazi var mi acaba? Ben bir turlu hesaplayamiyorum bu sekil aktarma yaptigimiz ortalama hesaplamalarini 🙂

  “ALGYO sırasında Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam götürüsü -5,51% olduğu için Buhur25 getiri hesabında ECZYT’ın Buhur25’e giriş değeri 275,06 TL üzerinden hesaplanacaktır.”

  Iyi gunler,
  Cenk

  • Gayet açık yazıyoruz zaten hesabın açılımını Cenk bey, çıkan hissenin o anki artı veya eksisini yeni girene ekliyoruz veya çıkarıyoruz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir