Buhur25 Orta ve Uzun Vadeli Yatırım Güncel İzleme Listesi

Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için hisse senedi izleme listemiz Buhur25‘i 2010 yılından bu yana devam ettiriyoruz.
İzleme listesindeki hisse senedi sayısı ilk yıllarda değişik sayılarda olsa da son yıllarda Temettü25 endeksi (XTM25) ile de getiri kıyaslaması nedeniyle 25 sayısında sabitlendi.
Bu sayının orta ve uzun vadede ideal izlenebilir hisse sayısıyla da örtüştüğünü düşünüyoruz.
Ayrıca 5-10 gibi düşük sayıda olmaması da yatırımcıya hisse seçme imkânı veriyor, böylece herkes yaptığı yatırımdan hisse tercihlerinden kendi sorumlu oluyor.

Güncellemede amaç Buhur25 performansını artırmak olduğu için kadro dışı kalan hisseler için olumsuz fikrimizin olduğu düşünülmemelidir, yeni giren hisselerden çıkan hisselere göre Buhur25 performansı adına daha fazla beklentimizin olduğu düşünülmelidir. Dolayısıyla şu/bu hisse neden çıktı gibi, hisse özelinde sebep aranmamalıdır. Tabii yeni giren hisselerin bu beklentimizi ne kadar karşılayacaklarını zaman ve piyasa gösterecektir.

Dinlenmeye, saha kenarına aldığımız Buhur25 hisseleri bizim nazarımızda sıra dışı bir temel gelişme, haber akışında önemli bir değişme olmadıkça Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi üç büyüklerde forma giymiş bir oyuncu gibi her daim değerlidirler. Saha kenarına alınan hisseler, temel ve teknik koşullarının durumuna göre önümüzdeki Buhur25 güncellemelerinde tekrar forma giyme şansı bulabilirler.

Buhur25’te bu güncellemede 2 hisse değişikliği yapılacaktır:
INDES ve BRSAN saha kenarına alınırken BIMAS ve AGHOL Buhur25 kadrosuna girmiştir.

Çıkan Hisse → Giren Hisse:

1- INDES 8,29 TL → BIMAS 545,00 TL

(Buhur25 yıllık getiri hesabında BIMAS’ın Buhur25’e giriş değeri: 447,72 TL*)

*INDES sırasında Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam getirisi 21,73% olduğu için Buhur25 getiri hesabında BIMAS’ın Buhur25’e giriş değeri 447,72 TL üzerinden hesaplanacaktır.

2- BRSAN 451,00 TL → AGHOL 363,75 TL

(Buhur25 yıllık getiri hesabında AGHOL’ün Buhur25’e giriş değeri: 476,65 TL*)

*BRSAN sırasında Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam götürüsü -23,69% olduğu için Buhur25 getiri hesabında AGHOL’ün Buhur25’e giriş değeri 476,65 TL üzerinden hesaplanacaktır.

Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım (UVY) Güncel İzleme Listesi*

AGHOL, AKSA, ALARK, ARCLK, AYGAZ, BIMAS, CCOLA, CIMSA, DOAS, ENJSA, FROTO, JANTS, KCAER, KCHOL, MAVI, MGROS, OTKAR, PGSUS, SAHOL, SISE, TAVHL, THYAO, TOASO, TTRAK, TUPRS

01 Temmuz 2024

*Hisseler, alfabetik sıraya göre yazılmıştır.

Bedelsiz ve temettü yatırımcılığı, temettü emekliliği konusunda ayrıntılar için:

Buhur25 Ekolü

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir