Buhur25 Orta ve Uzun Vadeli Yatırım Güncel İzleme Listesi

Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için hisse senedi izleme listemiz Buhur25‘i 2010 yılından bu yana devam ettiriyoruz.
İzleme listesindeki hisse senedi sayısı ilk yıllarda değişik sayılarda olsa da son yıllarda Temettü25 endeksi (XTM25) ile de getiri kıyaslaması nedeniyle 25 sayısında sabitlendi.
Bu sayının orta ve uzun vadede ideal izlenebilir hisse sayısıyla da örtüştüğünü düşünüyoruz.
Ayrıca 5-10 gibi düşük sayıda olmaması da yatırımcıya hisse seçme imkânı veriyor, böylece herkes yaptığı yatırımdan hisse tercihlerinden kendi sorumlu oluyor.

Güncellemede amaç Buhur25 performansını artırmak olduğu için kadro dışı kalan hisseler için olumsuz fikrimizin olduğu düşünülmemelidir, yeni giren hisselerden çıkan hisselere göre Buhur25 performansı adına daha fazla beklentimizin olduğu düşünülmelidir. Dolayısıyla şu/bu hisse neden çıktı gibi, hisse özelinde sebep aranmamalıdır. Tabii yeni giren hisselerin bu beklentimizi ne kadar karşılayacaklarını zaman ve piyasa gösterecektir.

Dinlenmeye, saha kenarına aldığımız Buhur25 hisseleri bizim nazarımızda sıra dışı bir temel gelişme, haber akışında önemli bir değişme olmadıkça Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi üç büyüklerde forma giymiş bir oyuncu gibi her daim değerlidirler. Saha kenarına alınan hisseler, temel ve teknik koşullarının durumuna göre önümüzdeki Buhur25 güncellemelerinde tekrar forma giyme şansı bulabilirler.

Buhur25’te bu güncellemede 1 hisse değişikliği yapılacak:
DOAS saha kenarına alınırken ARCLK Buhur25 kadrosuna giriyor.

Çıkan Hisse → Giren Hisse:

1- DOAS 126,90 TL → ARCLK 132,40 TL

(Buhur25 yıllık getiri hesabında ARCLK’in Buhur25’e giriş değeri: 179,08 TL*)

*DOAS’ın Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam zararı 35,26% olduğu için Buhur25 getiri hesabında ARCLK’in Buhur25’e giriş değeri 179,08 TL üzerinden hesaplanacaktır.

Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım (UVY) Güncel İzleme Listesi*

AKSA, ALARK, ALGYO, ARCLK, BRISA, CIMSA, EREGL, FROTO, HEKTS, ISMEN, KCHOL, KLKIM, KMPUR, KONTR, KORDS, KRDMD, PGSUS, SASA, SISE, TAVHL, THYAO, TOASO, TTRAK, TUPRS, VAKKO

14 Mart 2023

*Hisseler, alfabetik sıraya göre yazılmıştır.

Bedelsiz ve temettü yatırımcılığı konusunda ayrıntılar için:

Buhur25 Ekolü

13 Comments

  1. Halil hocam 21/25 oranında aynı portföydeyim. Emeğinize sağlık, sayenizde stressiz bir yatırımcı oldum. EREĞLİ yedek kulübesine sığmayacak kadar büyük mü

    • Yaklaşık iki aydır bu tür verileri para girişi çıkışı vb. rutin yazıları paylaşmayı bıraktık, Twitter’da bunun açıklamasını yapmıştık, zamanımız çok yok, gençlere bıraktık o işleri…
      Biz temel, telnik takas analiz olarak hisse çalışmalarımız oldukça onları paylaşmaya devam edeceğiz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir