Buhur25 Orta ve Uzun Vadeli Yatırım Güncel İzleme Listesi

Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için hisse senedi izleme listemiz Buhur25‘i 2010 yılından bu yana devam ettiriyoruz.
İzleme listesindeki hisse senedi sayısı ilk yıllarda değişik sayılarda olsa da son yıllarda Temettü25 endeksi (XTM25) ile de getiri kıyaslaması nedeniyle 25 sayısında sabitlendi.

Bu sayının orta ve uzun vadede ideal izlenebilir hisse sayısıyla da örtüştüğünü düşünüyoruz.
Ayrıca 5-10 gibi düşük sayıda olmaması da yatırımcıya hisse seçme imkânı veriyor, böylece herkes yaptığı yatırımdan hisse tercihlerinden kendi sorumlu oluyor.

Güncellemede amaç Buhur25 performansını artırmak olduğu için kadro dışı kalan hisseler için olumsuz fikrimizin olduğu düşünülmemelidir, yeni giren hisselerden çıkan hisselere göre Buhur25 performansı adına daha fazla beklentimizin olduğu düşünülmelidir. Dolayısıyla şu/bu hisse neden çıktı gibi, hisse özelinde sebep aranmamalıdır. Tabii yeni giren hisselerin bu beklentimizi ne kadar karşılayacaklarını zaman ve piyasa gösterecektir.

Dinlenmeye, saha kenarına aldığımız Buhur25 hisseleri bizim nazarımızda sıra dışı bir temel gelişme, haber akışında önemli bir değişme olmadıkça Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi üç büyüklerde forma giymiş bir oyuncu gibi her daim değerlidirler. Saha kenarına alınan hisseler, temel ve teknik koşullarının durumuna göre önümüzdeki Buhur25 güncellemelerinde tekrar forma giyme şansı bulabilirler.

Buhur25’te bu güncellemede 3 hisse değişikliği yapılacaktır:
KLKIM VAKKO ve ENKAI saha kenarına alınırken DOAS TAVHL ve OTKAR Buhur25 kadrosuna giriyor.

Çıkan Hisse → Giren Hisse:

1- KLKIM 74,90 TL → DOAS 239,40 TL

(Buhur25 yıllık getiri hesabında DOAS’ın Buhur25’e giriş değeri: 156,36 TL*)

*KLKIM’in Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam getirisi +53,11% olduğu için Buhur25 getiri hesabında DOAS’ın Buhur25’e giriş değeri 156,36 TL üzerinden hesaplanacaktır.

2- VAKKO 69,70 TL → TAVHL 108,40 TL

(Buhur25 yıllık getiri hesabında TAVHL’nin Buhur25’e giriş değeri: 85,85 TL*)

*VAKKO’nun Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam getirisi +26,27% olduğu için Buhur25 getiri hesabında TAVHL’nin Buhur25’e giriş değeri 85,85 TL üzerinden hesaplanacaktır.

3- ENKAI 33,14 TL → OTKAR 291,30 TL

(Buhur25 yıllık getiri hesabında OTKAR’ın Buhur25’e giriş değeri: 298,25 TL*)

*ENKAI’nin Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam zararı -2,33% olduğu için Buhur25 getiri hesabında OTKAR’ın Buhur25’e giriş değeri 298,25 TL üzerinden hesaplanacaktır.

Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım (UVY) Güncel İzleme Listesi*

AKSA, ALARK, ARCLK, CIMSA, DOAS, ECILC, EGEEN, FROTO, HEKTS, ISMEN, KCHOL, KMPUR, KONTR, KORDS, KRDMD, MGROS, OTKAR, PGSUS, SASA, SISE, TAVHL, THYAO, TOASO, TTRAK, TUPRS

24 Temmuz 2023

*Hisseler, alfabetik sıraya göre yazılmıştır.

Bedelsiz ve temettü yatırımcılığı konusunda ayrıntılar için:

Buhur25 Ekolü

7 Comments

 1. Halil hocam lütfen web sitenizi eski haline çevirin.Yeni hali çok kullanışsız olmuş.Buhur25 arşiv linkiniz vardı,tüm hisselerinizi ay ay eskiye dayalı nerdeyse 2019 a kadar görüntüleyebiliyorduk.
  Bu sayede sizin hisse seçiminizdeki kriterlerinizi zamana dayalı görebiliyorduk.Çok öğretici oluyordu.Şimdi sitenizin içi boşalmış resmen.Size kim bu tavsiyede bulundu değerli hocam?
  Şahsen çok kullanışsız ve içi boş bir siteye evrildiğini söyleyebilirim, bunu iyi bir takipçiniz olarak yazıyorum

  Saygılar

  • Hosting firmasının belirttiği teknik gerekçelerle bu şekilde bir evrilme oldu fakat menü içerik vb. eski şekline getirmeye çalışıyoruz, teknik arkadaşa ilettim yazınızı.
   İlginiz için teşekkür ederim Özcan Bey.

 2. Siteniz biranda değiştiğinde “eyvahhhhh” demiştim paylaşımlarınız son bulacak korkusu yaşamıştım ama Özcan beye verdiğiniz cevap içimi serinletti 🙂
  Verdiğiniz bilgiler, eşsiz paylaşımlar ve emeklerinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 3. Hocam neden giren hisseler çıkan hissenin aldığı prim kadar düşükten giriyor listeye. Yanlış anlamayın sizi takip ediyorum ve yorumlarınizi değerli buluyorum ama bu uygulamaniz sadece benim dediğim hisseler bu kadar gitti demek için yapılmış gibi bir algı uyandırıyor. Vakko %26 kâr sağlayıp listeden çıkıyorsa tavhl girdi fiyattan yazılsın listeye. O zaman Vakko değil tavhl alsaydiniz listeye. Benim kaçırdığım bir noktami var acaba. Portföyden diyelim vakkoyu çıkardık ama tavhl %26 primle listeye ekleme şansımız yok. Gerçekçilik kayboluyor

  • Bahsettiğiniz şeyle hiç ilgisi yok durumun.
   Burada amaç Buhur25’in yıllık getiri hesabını en net şekilde yapmak, tıpkı kendi portföyünüzde hisse alıp sattığınızda kar zarar sonuçta total getiri ne oluyorsa onu aynen yansıtmak amacımız.
   Ben demiştim diye bir düşüncemiz olsaydı 50-60 kat giden hisseler var Buhur25’te twitte vs. yazar dururduk, dikkat ederseniz öyle bir cümle kurmuyoruz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir