Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım Güncel İzleme Listesi 1 Mayıs 2019

01 Mayıs 2019

Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için hisse izleme listemi 2010 yılından itibaren devam ettiriyorum.
İzleme listesindeki hisse sayısı, önceki yıllarda değişik sayılarda olsa da son dönemde Temettü25 endeksi (XTM25) ile de getiri kıyaslaması nedeniyle 25 sayısında sabitlendi.
Bu sayının orta ve uzun vadede ideal yüksek beklentili hisse sayısıyla da örtüştüğünü düşünüyorum.
Ayrıca 5-10 gibi düşük sayıda olmaması da yatırımcıya hisse seçme imkânı veriyor, böylece herkes yaptığı yatırımdan hisse tercihlerinden kendi sorumlu oluyor.

Güncellemede amaç Buhur25 performansını artırmak olduğu için kadro dışı kalan hisseler olumsuz demek istemiyorum fakat yerine geçecek hisselere göre yeterince primli veya ekstra beklenti olmadığı şeklinde yorumlanmalı ve bu hisse neden çıktı gibi, hisse özelinde sebep aranmamalı.

Dinlenmeye, saha kenarına aldığım hisseler Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi üç büyüklerde forma giymiş bir oyuncu gibi her daim değerli olurlar, çünkü bunlar ne de olsa Buhur25’te forma giymiştir. Hatta bazı eski Buhur25 güncellemelerinde olduğu gibi gidişata göre çıkan bu hisselerden bazıları geri forma giyme şansı da kazanabilirler.

Buhur25’te bu güncellemede iki oyuncu yer değişikliği yapacak.
DESPC ve ECILC saha kenarına alınırken ALARK ve ISYAT, Buhur25 kadrosuna giriyor.
.
Çıkan Hisse → Giren Hisse

1- DESPC 3,20 TL → ALARK 2,67 TL (Buhur25 yıllık getiri hesabında ALARK’ın Buhur25’e giriş değeri 2,73 TL*)

*DESPC’in Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam kaybı -2,44 % olduğu için bu zarar, DESPC’in yerine giren ALARK satırına eklendiğinde Buhur25 getiri hesabında ALARK’nun Buhur25’e giriş değeri 2,73 TL üzerinden hesaplanacaktır.
.
2- ECILC 2,80 TL → ISYAT 0,80 TL (Buhur25 yıllık getiri hesabında ISYAT’ın Buhur25’e giriş değeri 0,78 TL*)

*ECILC’ın Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam getirisi +2,56 % olduğu için bu getiri, ECILC’ın yerine giren ISYAT satırına eklendiğinde Buhur25 getiri hesabında ISYAT’ın Buhur25’e giriş değeri 0,78 TL üzerinden hesaplanacaktır.
.
Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için 1 Mayıs 2019 güncel izleme listesi Buhur25:
.
*Hisseler, alfabetik sıraya göre yazılmıştır.
.
AKSA, ALARK, ARCLK, ASELS, AYGAZ, CIMSA, EGEEN, EREGL, FROTO, HEKTS, ISYAT, KAREL, KORDS, KOZAL, PARSN, PETKM, SASA, SISE, SODA, THYAO, TOASO, TRKCM, TTRAK, TUPRS, YUNSA

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir