Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım Güncel İzleme Listesi

Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için hisse senedi izleme listemizi 2010 yılından itibaren devam ettiriyoruz.
İzleme listesindeki hisse senedi sayısı önceki yıllarda değişik sayılarda olsa da son dönemde Temettü25 endeksi (XTM25) ile de getiri kıyaslaması nedeniyle 25 sayısında sabitlendi.
Bu sayının orta ve uzun vadede ideal izlenebilir hisse sayısıyla da örtüştüğünü düşünüyoruz.
Ayrıca 5-10 gibi düşük sayıda olmaması da yatırımcıya hisse seçme imkânı veriyor, böylece herkes yaptığı yatırımdan hisse tercihlerinden kendi sorumlu oluyor.

Güncellemede amaç Buhur25 performansını artırmak olduğu için kadro dışı kalan hisseler için olumsuz fikrimizin olduğu düşünülmemelidir, yeni giren hisselerden çıkan hisselere göre Buhur25 performansı adına daha fazla beklentimizin olduğu düşünülmelidir. Dolayısıyla şu/bu hisse neden çıktı gibi, hisse özelinde sebep aranmamalıdır. Tabii yeni giren hisselerin bu beklentimizi ne kadar karşılayacaklarını zaman ve piyasa gösterecektir.

Dinlenmeye, saha kenarına aldığımız Buhur25 hisseleri bizim nazarımızda, sıra dışı bir temel gelişme değişme olmadıkça Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi üç büyüklerde forma giymiş bir oyuncu gibi her daim değerlidirler. Saha kenarına alınan hisseler, temel ve teknik koşulların durumuna göre önümüzdeki Buhur25 güncellemelerinde tekrar forma giyme şansı bulabilirler.

Buhur25’te bu güncellemede bir hisse değişikliği yapılacak:
ARDYZ saha kenarına alınırken THYAO Buhur25 kadrosuna giriyor.

Çıkan Hisse → Giren Hisse:

1- ARDYZ 48,50 TL → THYAO 13,49 TL (Buhur25 yıllık getiri hesabında THYAO’nın Buhur25’e giriş değeri 17,32 TL*)

*ARDYZ’nin Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam kaybı -27,43 % olduğu için Buhur25 getiri hesabında THYAO’nın Buhur25’e giriş değeri 17,32 TL üzerinden hesaplanacaktır.

Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım (UVY) Güncel İzleme Listesi*

AKGRT, AKSA, ALARK, EREGL, ESEN, FROTO, HEKTS, INDES, ISMEN, ISYAT, JANTS, KAREL, KONTR, KOZAL, KRDMA, MTRKS, PETKM, PGSUS, QUAGR, SASA, SISE, THYAO, TOASO, TTRAK, TUPRS

02 Haziran 2021

*Hisseler, alfabetik sıraya göre yazılmıştır.

10 Comments

  1. Hocam maktriks ile ilgili bir içerik hazırlar mısınız, severek takip ediyorum sizi, son zamanlarda ki halka arzlar sanki pahalı halka arz oluyor, matriks de onlardan biri mı sizin görüşünüz nedir, ozsermaye karlılığı yüksek, sermaye yapısı da küçük, bedelsiz ve temettü verecek, 2 yıl patron satışı olmayacak, herşey güzel gözüküyor ama beni endişelendiren, fk 28 ve pd/dd 16 civarlarında oluşu, şirket kar yaptıkça bu oranlar düşüyor belki ama sizin görüşünüz nedir matriks hissesi ile ilgili.

  2. Hocam ARDY ,Buhur 25 ekolünden neden çıktı?Bir problem mi var?
    Saygılar sevgiler.

    • Hisse özelinde bir durum yok, bu konuda genel açıklama her Buhur25 güncelleme sayfasında yazıyor.

  3. Hocam tkfen daha ne zaman yükselecek 25.70 den aldım hemen düşdü daha yükselmedi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir