Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım Güncel İzleme Listesi

Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için hisse senedi izleme listemiz Buhur25‘i 2010 yılından bu yana devam ettiriyoruz.
İzleme listesindeki hisse senedi sayısı ilk yıllarda değişik sayılarda olsa da son yıllarda Temettü25 endeksi (XTM25) ile de getiri kıyaslaması nedeniyle 25 sayısında sabitlendi.
Bu sayının orta ve uzun vadede ideal izlenebilir hisse sayısıyla da örtüştüğünü düşünüyoruz.
Ayrıca 5-10 gibi düşük sayıda olmaması da yatırımcıya hisse seçme imkânı veriyor, böylece herkes yaptığı yatırımdan hisse tercihlerinden kendi sorumlu oluyor.

Güncellemede amaç Buhur25 performansını artırmak olduğu için kadro dışı kalan hisseler için olumsuz fikrimizin olduğu düşünülmemelidir, yeni giren hisselerden çıkan hisselere göre Buhur25 performansı adına daha fazla beklentimizin olduğu düşünülmelidir. Dolayısıyla şu/bu hisse neden çıktı gibi, hisse özelinde sebep aranmamalıdır. Tabii yeni giren hisselerin bu beklentimizi ne kadar karşılayacaklarını zaman ve piyasa gösterecektir.

Dinlenmeye, saha kenarına aldığımız Buhur25 hisseleri bizim nazarımızda sıra dışı bir temel gelişme, haber akışında önemli bir değişme olmadıkça Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi üç büyüklerde forma giymiş bir oyuncu gibi her daim değerlidirler. Saha kenarına alınan hisseler, temel ve teknik koşullarının durumuna göre önümüzdeki Buhur25 güncellemelerinde tekrar forma giyme şansı bulabilirler.

Buhur25’te bu güncellemede 2 hisse değişikliği yapılacak:
AKGRT ve PETKM saha kenarına alınırken AYGAZ ve ARCLK Buhur25 kadrosuna giriyor.

Çıkan Hisse → Giren Hisse:

1- AKGRT 6,17 TL → AYGAZ 25,00 TL (Buhur25 yıllık getiri hesabında AYGAZ’ın Buhur25’e giriş değeri 42,94 TL*)

*AKGRT’nın Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam kaybı -41,79% olduğu için Buhur25 getiri hesabında AYGAZ’ın Buhur25’e giriş değeri 42,94 TL üzerinden hesaplanacaktır.

2- PETKM 7,75 TL → ARCLK 55,35 TL (Buhur25 yıllık getiri hesabında ARCLK’in Buhur25’e giriş değeri 55,70 TL*)

*PETKM’in Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam kaybı -0,64% olduğu için Buhur25 getiri hesabında ARCLK’in Buhur25’e giriş değeri 55,70 TL üzerinden hesaplanacaktır.

Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım (UVY) Güncel İzleme Listesi*

AKSA, ALARK, ALGYO, ARCLK, AYGAZ, BRISA, DOAS, EREGL, FROTO, HEKTS, INDES, ISDMR, ISMEN, JANTS, KAREL, KONTR, KORDS, KRDMD, SASA, SISE, THYAO, TOASO, TTRAK, TUPRS, VESBE

01 Mart 2022

*Hisseler, alfabetik sıraya göre yazılmıştır.

Bedelsiz ve temettü yatırımcılığı konusunda ayrıntılar için:

11 Comments

  1. Akgrt için biraz geç değil mi? Dipten çıkış yaptığınızı düşünüyorum..

  2. Petkim’e çok şaşırdım ki portföyümün yarısı 2.5 senedir Petkim de. Çok da güzel ortalamam var :((

  3. Petkim’in sağı solu belli olmaz. Çıkış da yapabilir son karı çıkışı destekler nitelikte eğer direnci kırarsa yüzde 45 potansiyelli. Ytd. Halil bey potansiyeli olan kağıtlarla güncelliyor her kağıdı alamayız seçicilik burada devreye giriyor. Bu Petkim’in ya da listeden çıkan diğer kağıtların kötü olması anlamına gelmiyor. Herkesin tercihi kendisinin olmalı. Kar zarar yatırımcınındır. Trend takibi gelişmeler önemli.

  4. halil abi VESBE yi 6 aydır tutuyorum. Ama halen birazcık geride kalmadı mı ? Kar desek. Kar etti. Acaba ham madde fiyatlarının (demir-çelik) yüksek olması mı VESBE yi baskılıyor. Durum nedir sizce ?

  5. Halil Bey, Aygaz’a ciddi bir yük vermişsiniz anladığım kadarıyla beklenti yüksek yakın tarihli bir incemeniz oldu mu?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir