Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım Güncel İzleme Listesi

Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için hisse senedi izleme listemiz Buhur25‘i 2010 yılından bu yana devam ettiriyoruz.
İzleme listesindeki hisse senedi sayısı ilk yıllarda değişik sayılarda olsa da son yıllarda Temettü25 endeksi (XTM25) ile de getiri kıyaslaması nedeniyle 25 sayısında sabitlendi.
Bu sayının orta ve uzun vadede ideal izlenebilir hisse sayısıyla da örtüştüğünü düşünüyoruz.
Ayrıca 5-10 gibi düşük sayıda olmaması da yatırımcıya hisse seçme imkânı veriyor, böylece herkes yaptığı yatırımdan hisse tercihlerinden kendi sorumlu oluyor.

Güncellemede amaç Buhur25 performansını artırmak olduğu için kadro dışı kalan hisseler için olumsuz fikrimizin olduğu düşünülmemelidir, yeni giren hisselerden çıkan hisselere göre Buhur25 performansı adına daha fazla beklentimizin olduğu düşünülmelidir. Dolayısıyla şu/bu hisse neden çıktı gibi, hisse özelinde sebep aranmamalıdır. Tabii yeni giren hisselerin bu beklentimizi ne kadar karşılayacaklarını zaman ve piyasa gösterecektir.

Dinlenmeye, saha kenarına aldığımız Buhur25 hisseleri bizim nazarımızda sıra dışı bir temel gelişme, haber akışında önemli bir değişme olmadıkça Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi üç büyüklerde forma giymiş bir oyuncu gibi her daim değerlidirler. Saha kenarına alınan hisseler, temel ve teknik koşullarının durumuna göre önümüzdeki Buhur25 güncellemelerinde tekrar forma giyme şansı bulabilirler.

Buhur25’te bu güncellemede 2 hisse değişikliği yapılacak:
KAREL ve AYGAZ saha kenarına alınırken PGSUS ve TAVHL Buhur25 kadrosuna giriyor.

Çıkan Hisse → Giren Hisse:

1- KAREL 12,18 TL → PGSUS 107,70 TL (Buhur25 yıllık getiri hesabında PGSUS’un Buhur25’e giriş değeri 104,79 TL*)

*KAREL’in Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam getirisi +2,78% olduğu için Buhur25 getiri hesabında PGSUS’un Buhur25’e giriş değeri 104,79 TL üzerinden hesaplanacaktır.

2- AYGAZ 26,66 TL → TAVHL 40,72 TL (Buhur25 yıllık getiri hesabında TAVHL’nin Buhur25’e giriş değeri 65,58 TL*)

*AYGAZ’ın Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam kaybı -37,91% (daha önceki güncellemede AKGRT’nin zararını üstlenmişti) olduğu için Buhur25 getiri hesabında TAVHL’nin Buhur25’e giriş değeri 65,58 TL üzerinden hesaplanacaktır.

Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım (UVY) Güncel İzleme Listesi*

AKSA, ALARK, ALGYO, ARCLK, BRISA, DOAS, EREGL, FROTO, HEKTS, INDES, ISDMR, ISMEN, JANTS, KONTR, KORDS, KRDMD, PGSUS, SASA, SISE, TAVHL, THYAO, TOASO, TTRAK, TUPRS, VESBE

01 Nisan 2022

*Hisseler, alfabetik sıraya göre yazılmıştır.

Bedelsiz ve temettü yatırımcılığı konusunda ayrıntılar için:

Buhur25 Ekolü

10 Comments

  1. Slm halil hocam giren hisse çıkan hisse hesabını nasıl yapıyorsunuz biraz detaylı anlatırsanız memnun olurum. kendi portföyümüzde nasıl uygulayabiliriz.

    • Nasıl yaptığım açık olarak yazıyor sayfada, çıkanın kârı ya da zararı yerine geçen hisseye yüzde bazında ekleniyor ya da zarar ise çıkarıyor, aynı zarar ile dahil oluyor yeni giren hisse.

  2. Hocam öncelikle elinize sağlık. ttkom güncel kaplardan sonra yorumunuz nedir aceba

  3. Halil hocam merhaba belki ilgilenmediginiz bir hisse ama bagfas icin bir yorumunuz olurmu iyi akşamlar

  4. Hocam size uygun değil ama göz ucuyla IDÇ ye baksan ..çok ucuz borç çok sanki birileri ortak olacak gibi hislerim var…hayirli ramazanlar☺️☺️☺️

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir