Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım Güncel İzleme Listesi

03 Mayıs 2020

Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için hisse senedi izleme listemizi 2010 yılından itibaren devam ettiriyoruz.
İzleme listesindeki hisse senedi sayısı önceki yıllarda değişik sayılarda olsa da son dönemde Temettü25 endeksi (XTM25) ile de getiri kıyaslaması nedeniyle 25 sayısında sabitlendi.
Bu sayının orta ve uzun vadede ideal izlenebilir hisse sayısıyla da örtüştüğünü düşünüyoruz.
Ayrıca 5-10 gibi düşük sayıda olmaması da yatırımcıya hisse seçme imkânı veriyor, böylece herkes yaptığı yatırımdan hisse tercihlerinden kendi sorumlu oluyor.

Güncellemede amaç Buhur25 performansını artırmak olduğu için kadro dışı kalan hisseler için olumsuz fikrimizin olduğu düşünülmemelidir, yeni giren hisselerden çıkan hisselere göre Buhur25 performansı adına daha fazla beklentimizin olduğu düşünülmelidir. Dolayısıyla şu/bu hisse neden çıktı gibi, hisse özelinde sebep aranmamalıdır. Tabii yeni giren hisselerin bu beklentimizi ne kadar karşılayacaklarını zaman ve piyasa gösterecektir.

Dinlenmeye, saha kenarına aldığımız Buhur25 hisseleri bizim nazarımızda, sıra dışı bir temel gelişme değişme olmadıkça Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi üç büyüklerde forma giymiş bir oyuncu gibi her daim değerlidirler. Saha kenarına alınan hisseler, temel ve teknik koşulların durumuna göre önümüzdeki Buhur25 güncellemelerinde tekrar forma giyme şansı bulabilirler, şimdi DOAS’ın tekrar forma giydiği gibi.

Buhur25’te bu güncellemede üç hisse yer değişikliği yapacak:
AKSA, EGEEN ve TRKCM saha kenarına alınırken ALGYO, DOAS ve ISGYO Buhur25 kadrosuna giriyor.

Çıkan Hisse → Giren Hisse

1- AKSA 6,33 TL → ALGYO 14,38 TL (Buhur25 yıllık getiri hesabında ALGYO’nun Buhur25’e giriş değeri 15,75 TL*)

*AKSA’nın Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam kaybı -9,57 % olduğu için bu kayıp, AKSA’nın yerine giren ALGYO satırına eklendiğinde Buhur25 getiri hesabında ALGYO’nun Buhur25’e giriş değeri 15,75 TL üzerinden hesaplanacaktır.
.
2- EGEEN 550,90 TL → DOAS 10,56 TL (Buhur25 yıllık getiri hesabında DOAS’ın Buhur25’e giriş değeri 10,78 TL*)

*EGEEN’nin Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam kaybı -2,07 % olduğu için bu kayıp, EGEEN’nin yerine giren DOAS satırına eklendiğinde Buhur25 getiri hesabında DOAS’ın Buhur25’e giriş değeri 10,78 TL üzerinden hesaplanacaktır.

3- TRKCM 3,23 TL → ISGYO 1,55 TL (Buhur25 yıllık getiri hesabında ISGYO’nun Buhur25’e giriş değeri 1,67 TL*)

*TRKCM’ın Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam kaybı -7,71 % olduğu için bu kayıp, TRKCM’ın yerine giren ISGYO satırına eklendiğinde Buhur25 getiri hesabında ISGYO’nun Buhur25’e giriş değeri 1,67 TL üzerinden hesaplanacaktır.

Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için 03 Mayıs 2020 güncel izleme listesi Buhur25:
.
*Hisseler, alfabetik sıraya göre yazılmıştır.


ALARK, ALGYO, ASELS, DOAS, ECILC, EREGL, FROTO, GUSGR, HEKTS, INDES, ISGYO, ISYAT, KAREL, KORDS, KOZAL, KRDMD, ODAS, PETKM, PGSUS, SASA, SISE, THYAO, TOASO, TTRAK, TUPRS

31 Comments

  • Endeks yürürse bankalarla yürüyecek tabii ki bu konuda Akbnk, Ykbnk, TSKB ve Garan grafik çalışmamızı yaptık sitede arama butonuna yazarak bulunabilir.

 1. hocam tecrube ve bilginize dayanarak portföyünüzü eklicem değişiklik olursa anlık bildiri yapıyormusunuz yoksa sene geçincemi güncelleniyor,bu arada yeni takipcinizim teşekkür ederim

  • Sağ olun Sedat bey ama anlık bildirim yok maalesef, orta uzun vadeli bozulma olursa güncelleme yapmaya çalışıyorum. Teknik ve temel dikkatimizi çeken hisseleri grafik vb. temel analiz çalışması yapıyoruz ara ara yine anasayfadan veya menüden izleyebilirsiniz.

 2. hocam emeklerinize ve samimiyetinize güvenerek pörtföyüme ekledim biz ky birikimlerimizin heba olmaması peşindeyiz Rabbim utandırmasın İnşallah.amin.

 3. merhaba iyi çalışmalar. havayolları hisselerinde pandemi etkisinden dolayı orta vadede olumsuz beklenti yok mu? portföyden çıkaracak mısınız yoksa yükseliş mi bekliyoruz.

  • Endeks kategorisindeki son endeks grafik çalışmamdaki hedefler olabilir ekstra negatif haber akışı olmaza.

 4. Buhur 25’e giriş değeri dediğinizi anlayamadım biraz daha açıklayabilir misiniz?

  • Yeni giren hisse, yerine girdiği hissenin kar ya da zararını üstleniyor ki Buhur25’in net performansı çıksın.

 5. İsgyo listeye teknik açıdan mı girdi hocam, döviz açığı, bilançosu ve ciro bazlı kira getirisini temel olarak olumsuz yorumlayabilir miyiz.

 6. Hocam mrb. PETKİM hakkında yorumunuz nedi? 2 sene oldu 7 TL olmalı ki zararım çıksın. Tskler

 7. Cvp için teşekkürler.. Beklemeye devam edelim mi? Yoksa sizin diğer kağıtlar la değisim yapalım mı? Saygılar. ..

  • Her iyi olan hisseyi Buhur’a alamıyoruz maalesef sayı 25 ile sınırlı.
   Eskiden vardı Buhur25’te Alkim ama şimdi bu fiyatlarla yok, ileride duruma göre bakarız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir