Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım Güncel İzleme Listesi

21 Haziran 2020

Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için hisse senedi izleme listemizi 2010 yılından itibaren devam ettiriyoruz.
İzleme listesindeki hisse senedi sayısı önceki yıllarda değişik sayılarda olsa da son dönemde Temettü25 endeksi (XTM25) ile de getiri kıyaslaması nedeniyle 25 sayısında sabitlendi.
Bu sayının orta ve uzun vadede ideal izlenebilir hisse sayısıyla da örtüştüğünü düşünüyoruz.
Ayrıca 5-10 gibi düşük sayıda olmaması da yatırımcıya hisse seçme imkânı veriyor, böylece herkes yaptığı yatırımdan hisse tercihlerinden kendi sorumlu oluyor.

Güncellemede amaç Buhur25 performansını artırmak olduğu için kadro dışı kalan hisseler için olumsuz fikrimizin olduğu düşünülmemelidir, yeni giren hisselerden çıkan hisselere göre Buhur25 performansı adına daha fazla beklentimizin olduğu düşünülmelidir. Dolayısıyla şu/bu hisse neden çıktı gibi, hisse özelinde sebep aranmamalıdır. Tabii yeni giren hisselerin bu beklentimizi ne kadar karşılayacaklarını zaman ve piyasa gösterecektir.

Dinlenmeye, saha kenarına aldığımız Buhur25 hisseleri bizim nazarımızda, sıra dışı bir temel gelişme değişme olmadıkça Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi üç büyüklerde forma giymiş bir oyuncu gibi her daim değerlidirler. Saha kenarına alınan hisseler, temel ve teknik koşulların durumuna göre önümüzdeki Buhur25 güncellemelerinde tekrar forma giyme şansı bulabilirler, şimdi DOAS’ın tekrar forma giydiği gibi.

Buhur25’te bu güncellemede bir hisse yer değişikliği yapacak:
ALGYO saha kenarına alınırken JANTS Buhur25 kadrosuna giriyor.

Çıkan Hisse → Giren Hisse

1- ALGYO 14,76 TL → JANTS 71,85 TL (Buhur25 yıllık getiri hesabında JANTS’ın Buhur25’e giriş değeri 76,67 TL*)

*ALGYO’nun Buhur25 getiri hesabında baz aldığımız yılbaşı fiyatına göre toplam kaybı -6,29 % olduğu için bu kayıp, ALGYO’nun yerine giren ALGYO satırına eklendiğinde Buhur25 getiri hesabında JANTS’ın Buhur25’e giriş değeri 76,67 TL üzerinden hesaplanacaktır.

Jantsa için hatırlanacağı üzere daha önce 60,00 TL iken Dolar bazlı grafik çalışmamız olmuştu:

https://halilbuhur.com/jants-dolar-bazli-teknik-analizi.html

Buhur25’e almak için daha uygun fiyat olabilir belki diye biraz süre tanıdık fakat hisse yukarı yönde devam etti bu süreçte. 79,00 TL zirvesi sonrasında bu düzeltmede Buhur25 kadrosuna eklemeyi uygun gördük.

Buhur25 Uzun Vadeli Yatırım (UVY) için 22 Haziran 2020 güncel izleme listesi Buhur25:

*Hisseler, alfabetik sıraya göre yazılmıştır.


ALARK, ASELS, DOAS, ECILC, EREGL, FROTO, GUSGR, HEKTS, INDES, ISGYO, ISYAT, JANTS, KAREL, KORDS, KOZAL, KRDMD, ODAS, PETKM, PGSUS, SASA, SISE, THYAO, TOASO, TTRAK, TUPRS

17 Comments

  1. listede genelde fazla değişiklik olurdu ancak burada sadece 1 adet hisse oldu acaba bu hissenin özel olduğunun bir göstergesi mi hocam

    • Hayır, öyle bir durum yok, şu an değişmesi gereken başka hisse yok, tersten bakarsak girmesi gereken de başka biri yok diyebiliriz.

  2. Halil hocam Tekfen ile ilgili son zamanlarda Libya/katar haberleri fiboret hareketlerini gerçekleştirmeyecek mi?fiboret7 çalıştı 8 ve 9 için nekadar zamanı vardır.tesekkurler.

  3. Buhur 25 hisselerinin listeye alındığı tarihteki fıyatlarını nerden görebiliriz?

    • Buhur25 2010 yılından beri devam ediyor, güncellemeleri geriye doğru taramanız gerekir hangi hisse ne zaman girdi diye…

  4. Merhaba Halil Bey, TAVHL hiç Buhur 25 listesinde bulundu mu? Yani şu an yedeklerde mi? Uzun vade için nasıldır sizce?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir