Gayrimenkul mü Hisse Senedi mi ?

Temettü & Bedelsiz Halil BUHUR 2.591
sponsorlu reklam

Çoğu zaman kafamızı kurcalayan bir sorudur bu.
Yatırım tercihi, doğru yer ve zamanda yapıldığında her iki yatırımdan da kârlı çıkılabilir.
Gayrimenkul yatırımını oturulacak evi almak dışında konut olarak yapmak belli bir yıldan sonra konutun yıpranması, emlak vergisi, binanın eskime süreci ve haliyle yapılan yatırımın değer kaybı gündeme gelecektir.
Oysa ki temettü yatırımında kurumsal, yatırımcı dostu bir hissede olduğumuzu düşünürsek her yıl alınan temettülerle hisse sayımız artar, bu şekilde önümüzdeki yıllarda alacağımız temettü miktarı da artar ve üzerine hisse değer kazancı da eklendiğinde portföy toplam değeri kartopu / koyun kuzu misali büyümeye devam eder.

Arsa – tarla yatırımı da bir tercihtir ama bunda da iyi sabır ve bol şans gerek.
Çünkü değer kazanmış bir yer yatırım için alınmayacağına göre uygun fiyata alınan yerin değer kazanması o bölgenin imar durumunda değişiklik, yanında yeni bir yerleşke olması, o bölgeden yol-köprü geçmesi gibi etkenlere bağlı ki bunu beklemek de gerçekten sabır ve şans işidir.
Fakat fotoğrafta görüldüğü gibi yatırımdan ziyade içinde gezip hava alacak kadar yeşil bir bahçenin olmasına da kimse hayır demez sanırım. 🙂

Hisse senedi yatırımının gayrimenkul yatırımı karşısında kolaylığı ise küçük birikimlerle yatırıma devam edilebilir ama gayrimenkul yatırımında küçük birikimle yatırım yapmak çok daha zordur.
Ayrıca hisse senedi yatırımında gerektiğinde ihtiyaç kadar hisse satılabilirken gayrimenkul yatırımında böyle bir kısmî satışlı bir avantaj yoktur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Halil BUHUR {Halil BUHUR}

“Gayrimenkul mü Hisse Senedi mi ?” üzerine 9 yorum

 1. muratbekarborsa dedi ki:

  Hocam bir örnek vermek isterim bu konuda. 2 sene önce bir ev alacak kadar birikimim vardı.(1 er ev sahibiyim 2.bir ev alacak kadar birikimim vardı) Borsayıda 4 senedir araştırıp uzaktan izliyordum.Forum takibi, twitter vs.
  Ev almayıp hisse senedine yatırım yaptım ve 2bin lot otokar aldım. 53 TL’den.
  Velhasıl hisse senedi 2 senede bana alacağım kirayı zaten verdi üstüne hisse senedi değer olarak 90 TL’ye gitti. Kafam rahat. Ne kiracı ne site yönetimi ne amortisman hiçbirşeyi düşünmüyorum. Nisanda 1 yıllık kiramı peşin olarak temettü olarak alırım yoluma devam ederim.
  Kaldı ki bundan sonraki temettülerle Aselsan ve tümosan almayı planlıyorum. Hayat doğru yatırım yapana güzel.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Çok teşekkür ederim Murat Bey bu işte ! Harika bir örnek, benim yazımda uzun uzun anlatmaya çalıştığımı canlı bir örnekle açığa kavuşturmuşsunuz, fazla söze gerek kalmamış. 🙂
   Darısı diğer dostların başına.

   Hisse değer kazancı ile evinizin değeri artarken aldığınız temettüler de aynen dediğiniz gibi kirayı peşin olarak almışsınız.
   Bundan iyisi Letonya’da çekirdeksiz üzüm. 🙂

  2. Serkan44 dedi ki:

   Benimde uygulamaya çalıştığım yatırım şekli gerçekten tbrk ederim murat bey borsayı kumar gibi değil gerçek yatırımcı gibi yatırım yapanların nasıl kazandığını borsamı aman aman deyip eleştirenlere güzel bir cevap malesef bizim toplumumuz parası varsa gider çeyrek altın yapar onuda ne çıktığında satar nede çok düştü nekadar zarar ettim diye bakar her zaman Kuyumcular kazanır..

 2. sinbad dedi ki:

  selamlar,
  Halil bey sizin yatırım felsefenizin doğruluğuna bizzat ben şahidim diyebilirim.2009 yılında borsaya yeni başlayan birisi olarak forumda ( Halil64 idi sanırım nickiniz.) size ne yapmam gerektiğini sormuştum, sizde aynı nezaket ve alçakgönüllülüğünüzle yanıtlamıştınız,Gelgör ki hızlı sonuç ve sabırsızlık yüzünden tavsiyelerinize uymadım,sonuç,tahmin ettiğiniz gibi hüsran.eğer o zaman hisselerimi tutsaydım ,küçük birikimimle ev,araba sahibi olmuştum.Şimdi tam bir yıldır düzenli her fiyattan hisse biriktiriyorum.Son olarak sözü W.buffetten alıntı bir sözle bitireyim’gerçek yatırımcılık sıkıcıdır,’ selamlar.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Doğrudur Sinbad kardeşim, keşkelerin faydası yok bir yerden başlamak en iyisi yoksa her geçen gün hüsran ve pişmanlık demek ama bazı tecrübeler parayla satın alınıyor maalesef.
   Önemli olan bu tecrübelerden ders çıkarmak o da bir kazanç.
   “Para akıl öğretir, don yürüyüş.”

 3. TINAZ dedi ki:

  Hayirli olsun Halil Hocam.

  Site cok iyi olmus.

  Sevgiler.

  TINAZ.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Ooo üstadım hoş geldiniz. 🙂
   Nasılsınız ?
   Sağ olun.
   Size önceden de bahsettiğim gibi domain’ini alalı bir yılı geçmesine rağmen fırsat bulup açamamıştım bu siteyi nihayet bir yerden başladık hayırlısı…

 4. Kartal dedi ki:

  Halil Hocam,

  Siteniz hayırlı, uğurlu olsun. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Saygılar…

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Sağ ol Kartal Bey dostum, hoş geldiniz. 🙂

Bir cevap yazın