Temettü Yatırımcılığı ve İlk Yıllar

Temettü Yatırımcılığı – Kuzu / Meyve ve Huzur – Hayatına Değer Katma

Temettü yatırımcılığında amaç hisse değer kazancı kadar temettülerle de aynı hisseden alarak hisse sayısını artırmaktır ki bir sonraki temettü veya bedelsiz sermaye artırımında daha fazla pay alabilelim. Bu şekilde koyun – kuzu – sürü veya kartopu misali portföyün büyüdüğünü, temettünün kuzuların faydasını daha çok hissederiz.
Bu disiplin ve stratejiye olan bağlılığımız, uzun vadeli yatırıma olan motivemizi artıracaktır.
Uzun vadeli yatırımın ilk bir iki yılı zor geçebilir, portföyunüzün olası eksiye geçmelerinde sabır testini geçmeliyiz ki uzun vadede meyve (temettü-kuzu + hisse değer kazancı) toplayabilelim.
Olası düşmelerde/düzeltmelerde portföyde kayıp vermeden ilk bir iki yılı geçirebilirsek ki bu süreçte temettülerle de maliyetimiz düşmüş olacağı için endeksin olası derin düşüşlerinde bile portföyümüz artıda kalmaya başlar genelde, işte ondan sonra temettü hisselerimiz evladımız gibi kıymetli olmaya başlar, onları satmaya kıyamayız.
Çünkü portföyümüz artık hayatımıza değer katan bir anlam ifade etmeye başlamıştır, düzenli nakit üretir.
Sadece temettü ile kalmayacak bu tabii ki üzerine hisse değer kazancı da olacak.
Fakat tüm bunların yolunda gitmesi için ilk başta portföyü oluştururken sağlam kurumsal yatırımcı dostu şirketlere olmak gerekir ki sonuç hüsran olmasın, yıllar boşa geçmesin.

45 Comments

 1. Hocam aynı yoldayız <3

  TUPRS yerine AYGAZ tercihi nasıl olur hocam.

  Aynı kuruluşun adamları, küçük şirketi 🙂

 2. Hocam ziraatbankasından yatırım hesabı açtırdım epey hisse aldım ve temettü hissesi bunlar, hektaş temettü dağıttığından fiyatı düzeltme yaptı ama benim alım fiyatım yapmadı. 3,65 den aldım, 3,45 e düştü benim alım 3,65 de kaldı. vbankda ise alım fiyatımda düzeltme yaptı. NEDEN?

  • Bazı kurumlar temettüyü maliyetten düşürmez, bu normal.
   Ama ben şahsen düşüreni tercih ediyorum.
   Bu şekilde temettü veya bedelsizin yansıması daha iyi görülüyor ve insanın uzun vadeli yatırıma motivesi artıyor.

   • teşekkürler hocam. ziraati aradığımda yasa öyle falan dediler. reelde zarar ettirmez dediler saçmaladılar 🙂

  • düşürmüyor maliyet tepede kalıyor. 5 krş kar edelim derken 8 krş zarar ettiriyor. vakıf kullanıyorum ben

     • ziraat yatırım kesmiyor sayın hocam bildiğim kadarıyla. fakat onlarda temettü ödemelerinde maliyeti düşürmüyor…

      vakıf aylık 3,5 tl gibi bir ücret kesiyor benden…

 3. Amatör olarak Şubat ayı başında başladığım uzun vadeli yatırım maceramı Halil hocamın analizleriyle destekleyerek portföyümü oluşturdum. Portföyüm yaklaşık %10 artıda. Halil hocam hem analizleriniz için hem de ilginiz ve geri dönüşleriniz için teşekkür ederim 🙂

 4. Halil Hocam merhabalar,

  Temettu konusunda kafama takilan bir soru oldu. Gerci bu durumun olusmasi bayagi zor bir ihtimal ama yinede sormak istedim.

  Diyelim ki ABCD hissesi 22 Mart 2017 itibariyle 4 TL ve 22 Mayis 2017’de odenmek uzere 0.50 TL temettu acikladi. Sonrasinda hissenin fiyati 22 Mayisa kadar 0.50 TL veya altina inerse ne olur?

  Temettu verdiginde hissenin fiyati sifirlanmasi gerekir. Boyle bir durumda ne olur?

  • 🙂 İmkansız bu durumun olması. 50 kuruşluk hisse, 50 kuruşluk temettü vermez. Bu %100 temettü demektir ki olacak şey değil yani.

 5. Merhaba Hocam;

  Her ay , Aylık 100-150 tl ile temettü olayına giriş yaptığımız varsayalım,

  Kaç yıl sonra bize getirisi olur 🙂

  ve kaç hisse ye bölmemiz gerekir.

  Teşekkürler.

  • Hisseye göre değişir bu, temettü başlığındaki yazılarda geniş bilgi var.
   5-6 hisse sağlıklı olur.

 6. Merhaba Halil Bey ,
  25 hisseden 5-6 hisseyi nasıl seçeceğimiz ve hangi oranlarda
  yatırım yapacağımız.500 TL her ay yatırım yapıyorum.Her hisseden 100 liralık alım mı yapacağız.Yoksa Fiyatı artmamış hisseler mi tercih edilmelidir.
  Mesela bu dönemde çimento hisseleri diğer hisselere göre daha az prim yaptı.Tercih edilebilir mi.?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Örnekleme yapma imkanınız varsa Benim mail adresime gönderebilir misiniz.
  Saygılarımla
  Mertoglu

  • Potansiyel gördüğünüz ilk beş hisseyi, her ay alma zamanında tekniği uygun olanlara ağırlık vererek alın.
   Tabi beklentiniz yüksek olan hisselere daha büyük pay ayrlırmalı ki verim daha yüksek olsun.

 7. Cevabınız için Çok teşekkürler.
  Sizin Hisselerin Tekniği ve kalitesi tartışılmaz.Ben brisa dan başladım.
  Ancak sabancı hisseleri bir türlü isteneni vermedi.
  Adana aldım.Biraz .Mesela ağustos ayında 500 lira gelecek.Onunla ne alayım karar vermekte zorlanıyorum.Her ay karar verme benim için çok zor.Bunun için bir sistem kurmak istiyorum.
  Bilmiyorum ama bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.?

  Saygılarımla

 8. Hocam merhaba. Ortalama 2-3 yıl boyunca 5 hisse seçip her ay düzenli alım yapmaya başlayacağım. Başlangıçta hisse seçerken hissenin o an ucuzmu pahallımı olduğunu nasıl anlayacağız? sizin hedeflerinize ulaşıp ulaşmamasına mı bakmalıyız bunun formülü nedir?

  • Hisse yükselen trend desteklerine yakın olursa iyi olur, daha fazla lot alırsınız bu şekilde, dolayısıyla temettü veriminiz artar.
   Bunu anlamanın yollarından biri, benim pozitif yönlü grafik koyduğum zamanlardır ( yanılma / haber akışına bağlı piyasanın terse getirmesi olabilir tabii ).
   Veya sizin de dediğiniz gibi benim değerleme hedefime ulaştığı yerler genelde alım için beklenmesi gereken seviyelerdir.

 9. Hocam iki kısa sorum olacak yanıtlarsanız bahtiyar olurum… 1. Koç holding hisselerini, bir sürü koç şirketi zaten zaten buhur25’te olduğu için mi listenize dahil etmiyorsunuz? ikincisi de Eregli Demir Çelik buhur25’te neden yer almıyor? bu iki konuyu merak ediyorum. teşekkürler saygılar.:)

  • Ereğli bir zamanlar Buhur’da idi, şimdi yine iyi hisse fakat sayı 25 ile sınırlı olunca illa ki bazıları dışarıda kalıyor.
   Koç hisseleri için de aynı durum geçerli, en iyi gördüklerimi almaya çalıştım listeye.

 10. aralık ayının ortalarında birikmişim olan 15.000 tlyi buhur 25 hisselerine eşit olarak dağıttım. hisse seçimi yapmadım. her hisseden yaklaşık 600 tllik aldım. güncellenen liste sonucu da çıkan hisseyi satıp yerine giren hisseyi aldım. mevduatım yaklaşık %5 görünüyor 45 günde. siz güncelledikçe de portföyümü şekillendirmeye çalışacağım. iyi mi ettim kötü mü ettim bilmiyorum hocam sizce?

  • Hayırlı olsun diyelim kardeşim fakat beklentinizin yüksek olduğu 4-5 hisseye ağırlığı kaydırırsanız portföy veriminin artma ihtimali yükselir fakat sizinki de bir yöntem tabii bol kazançlar dilerim.

 11. Hocam merhaba.Ky olarak,51 yaşından sonra temettü yatırımcılığına başlamak istiyorum.Bir süredir hem sizi,hem de firmaları izliyor ve kendimce bir portföy oluşturmaya çalışıyorum.Sizin yardımlarınız ile de şirket bilançolarına aşina olmaya çalışıyorum.Buhur 25 listenizde de olan ve olmayan hisse senetlerinden bir portföy oluşturdum.Ereğli,Tüpraş,Aygaz,Petun,Cimsa,Adana,Aksa,Hektaş,Isdmr,Petkim,Aksigorta,Unyec,Egeen,TtrakTecrübenize binaen,bu portföydeki hisseleri nasıl bulduğunuzu ve hisse sayıları hakkında bilginizi almak istiyorum.Yani bu kadar çok çeşitli hisse senedi mi almak,daha avantajlı,yoksa az çeşitli çok lot mu daha avantajlı?Çok çeşidi,hisse senetlerinin temettü yanında,bedelsiz de verebileceğini,hesaba katarak ve bunlardan faydalanma adına düşünmüştüm.Sizce mantıklı mı?Yardımcı olmanızı rica ediyorum.Şimdiden çok teşekkürler.

  • Beklentinizin yüksek olduğu ilk 4-5 hisseye ağırlığı kaydırırsanız portföy verimi daha yüksek olur.
   Hisselerin seçimi size ait, burada ekleme çıkarma yapmam doğru olmaz.
   Bol kazançlar.

 12. Merhaba Halil hocam,

  Yaklaşık 1000 adet TÜPRAŞ hissem var.Bildiğiniz gibi 29.03.2018 tarihinde temettü dağıtılacak.Temettü dağıtımı sonrası hissenin fiyatı epey düşüyor. Tekrar toparlanmasını beklemek istiyorum ancak önümüzdeki aylarda nakit ihtiyacım olduğunda zarardayken satmak istemem. Sizce temettü dağıtmadan önce satıp temettüden sonra tekrar almak riski azaltır mı?

  Saygılar

  • Tamamen sizin vermemiz gereken bir karar bu, benim mantığıma göre temettü ile de aynı hisseden alınıp uzun vadeli yola devam edilmeli, danışmanınız ya da kendiniz karar vermelisiniz.

 13. petkim tüpraş iskenderun ecilc brisa temettü hisselerim

  aselsan karel vestel asuzu turkcell yükselmesini beklediğim kuzular(temettüden bağımsız)

  beni en çok üzen birsa ve ecilc oldu temettü dağıtmayarak. Ama olsun uzun vadeciyim yaklaşık 11 ay oldu. Bu yorum burda kalsın arada girip bakıyorum. Bakalım kaç sene dayanabileceğim. Hedef 10 yıl üstü. İnşallah ölmez kalırsak bakarız

  • Bol kazançlar bol sabırlar dilerim kardeşim, zor günlerden geçiyoruz ama ilerde bugünlerin önemi daha da ortaya çıkacak, sabrın sonu selamettir.

   • Sizi twitterda da takip ediyorum Halil Bey. Sizin gibi değerlerli 3 5 kişi daha var uzun vade yatırımın öneminden bahseden.Yoksa diğerlerine uysak öldük bittik battık

    • Teşekkür ederim ilginize, inşallah faydasını görürsünüz, bol kazançlar.

 14. Merhaba hocam temettü yatırımına bnde başladım fakat hisse seçip kendim alımları yapmak yerine ,akbankın ak portföy bist temettü 25 hisse senedi fonu na giriş yaptım uzun vade olarak..sizce bu yaptığım yatırım diğer bireysel alımlar ile aynı eşdeğere sahip olabilrmi bu konuda sizin görüşünüzü rica edeceğim.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir