Uzun Vadeli Portföy Oluşturma

Not: Bu yazı 2010’da ilk Uzun Vadeli İzleme listesini oluşturduğum yılda kaleme aldığım yazının küçük düzenlemelerle hissenet’ten buraya alınmış halidir.

Son bölümdeki endeks beklentisine dikkat lütfen, sonrasında 93 bin görülmüştü, beklentimin orta-üstü. 🙂

Uzun vadeli portföyümü oluştururken şirketlerin büyüme potansiyellerini, insanların sürekli ihtiyacı olan sektör olmalarını ve en önemlisi de ortak olduğumuz şirketlerin kârlarını yatırımcılarıyla paylaşmalarını yani temettü – bedelsiz vermeyi gelenek haline getirmiş olmalarına dikkat etmek gerekir.

Yatırım yaptığımız sektörün faaliyet alanında işi sürekli olmalı, insanların vazgeçilmez ihtiyacı olmalı diye düşünüyorum. Gelişmekte ve büyümekte olan bir ülkeyiz bu genç nüfus evlenecek barklanacak, yeni yollar iş merkezleri yapılacak, bunlar çimento sektörünün vazgeçilmezliğini gösteriyor.

Biz ülkem insanı olarak ki, bu bütün insanlar için aynı, elimize para geçtiğinde ya ev-inşaat yaparız ya da araba alırız. Araba gerek taşıma – ticaret aracı olarak gerekse insanların gezme – zevk için kullandıkları araç olarak her daim vazgeçilmez ihtiyaçları olacaktır. Zamanla petrolde sıkıntı olsa da elektrikli araçlar gündeme gelecek yine aynı sektörler bunların elektriklisini üretecek.

Bu ulaşım araçları su ile çalışmıyor, bu yakıtları üreten şirketler de vazgeçilmezdir ama hepsi değil tabii ki, bizim için en çok yatırımcı dostu olanı, düzenli temettü verenler vazgeçilmezdir.

Günlük hayatımızda en çok uğradığımız yerlerden birisi de alış veriş – gıda gibi ihtiyaçlarımız için bakkal, perakende sektörüdür. Bu sektörde her gün mantar gibi çoğalan her mahalleye mağaza açan, hatta yurt dışında bile mağaza açmaya devam eden, bunlarla yetinmeyip Mısır, Dubai gibi gelişmekte olan Afrika ülkelerinde yatırım fırsatları kolladığını, gözlemler yaptığını okuduğumuz büyümeye açık şirketler incelenmelidir.

Bulunduğumuz jeopolitik konum itibariyle savunma sanayii de önemini korumaya devam edecektir.

Ülkemiz her ne kadar şikayet etsek de birçok Avrupa ülkesine göre çok iyi bir durumda ve daha da iyi olma yönünde ilerliyor. Elbetteki sorunlarımız var ama önemli olan bunlarla mücadele etmek. Yaşadığımız son krizde İMF den borç almadan krizi atlatan dünyadaki üç ülkeden biri olduğumuzu unutmayalım. Bu yazdıklarıma karşı çıkacak çok arkadaşım olacak biliyorum ama bunları önümüzdeki döneme çok olumsuz bakmadığımı dolayısıyla endekste 80 – 100 binler hedefinin çok da imkansız olmadığını düşünüyorum. Bu hedeflerin seçim sürecinden sonra gerçekleşmesini umuyorum.
Halil BUHUR, 13.11.2010

12 Comments

 1. Merhaba Halil bey, aylık 500-1000 tl bütçe ile başlanacak UVY (minimum 11 yıl) , 4-5 senetlik portföy öneriniz olabilir mi? petkim, soda, hekts, aselsan gibi örneğin

 2. Buhur 25 listesi 2010 yılından beri mevcut sanırım, yedi yıldır bu listede olan hisseler hangileri acaba?

  • Halil Hocam fırsat bulamadınız galiba, ya da soru gözünüzden kaçtı. Her yılın takip listesi sitede olsa kendim bakardım ancak son üç yılınki var, ya da ben bulamadım.

   • Eski yılların listelerini hissenetten arayıp bulmak gerekir ki benim buna zamanım yok maalesef.

    • Eski yılların listelerini buldum, tespit edebildiğim kadarıyla kadro dışı kalmayan hisse senetleri şöyle:
     ASELSAN, AKSA, ARCLK, BOLUC (az önce diskalifiye oldu), BRISA, CIMSA, DESPC, FROTO, HEKTS, OTKAR, TOASO, TTRAK, TUPRS.
     Eksik veya yanlış varsa,hatırladığınız bir şey, lütfen düzeltin.
     En istikrarlı olanlar, UVY için en uygun olanlar bunlar diyebilir miyiz?

  • BUHUR25’in baştan beri yanında olan, onu hiç terk etmeyen ”12 HAVARİSİ” :))

   ASELSAN, AKSA, ARCLK, BRISA, CIMSA, DESPC, FROTO, HEKTS, OTKAR, TOASO, TTRAK, TUPRS.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir