Uzun Vadeli Yatırımcı

Uzun Vadeli Yatırımcı Halil BUHUR 23.769
sponsorlu reklam

Değerli Yatırımcılar,

Para piyasalarında yaklaşık dokuz yıl süren al – sat tecrübemden sonra biraz geç de olsa uzun vadeli hisse senedi temettü yatırımcılığı yöntemini uygulamaya başladım.

Bu yatırım stratejimi 2009 yılından bu yana uyguluyorum, sonuçtan gayet memnunum.

Uzun vadeli temettü yatırımcılığının temeli, hissenin fiyatı ile beraber elimizdeki lot sayısının artırılmasına dayanır. Bunun için ilk başta doğru hisse seçimi ve sabır çok önemlidir.

Şirketler canlı bir varlıktır; kurulurlar, gelişirler ve büyürler hatta zaman zaman kârlılıkları düşebilir bu yüzden “al ve tut” yerine “al ve izle” stratejisi daha sağlıklı olabilir.

Bu kapsamda kısa vadede al – sat yapan yatırımcılara da saygımız sonsuz. Ama Uzun Vadeli Yatırımcı olarak bizim asıl amacımız olası bedelsiz sermaye artırımları ve temettülerle  lot sayımızı artırarak yaptığımız birikimlerle kendimize daha refah bir yaşam sağlayacak temettü geliri elde edebilmek olmalıdır.

20 Aralık 2015, Halil BUHUR

Sosyal Ağlarda Paylaş

Halil BUHUR {Halil BUHUR}

“Uzun Vadeli Yatırımcı” üzerine 627 yorum

 1. isletmeci dedi ki:

  Üstad,
  Ben de artık uzun vadeli yatırım yapma kararı aldım kısa vadeli al satlar insanı yıpratıyor daha da çok zarar veriyor hem madden hem manen buna artık kesin kanaat getirdim.

  Şunları merak ediyorum hocam diğer arkadaşlar da merak ediyordur belki,

  1.UVY deyince graham ve buffett gibi yatırımcıların ortaya koyduğu “değer yatırımcılığı ” yaklaşımı diye bir görüş var tüm dikkatini iyi şirketlere keşfedilmemişlere ver fakat hisse fiyatı düşük olsun onları kelepir fiyata al gerekirse 5 sene bekle yeterli doygunluğa ulaşınca sat temel analize faaliyet raporlarına piyasa değeri/ defter değeri oranı vb gibi rasyolara dikkatini ver piyasaya bakmak fiyatları seyretmek zaman kaybı gibi görüşleri var şimdi bunun bizim ” temettü yatırımcılığı ” ndan bir farkı size göre var mı Türkiye de yapılabilir mi bize uyar mı avantaj dezavantaj ya da eleştirileriniz var mı

  2. Diğer bir merak ettiğim konu portföy oluşturma konusu 5 veya 6 hisseden sonrası takip zor olur diyorsunuz uzun vadeli yatırım ise amacımız al al hep al ve takip et fiyat düşünce lot arttır gerekirse ağırlık değiştir yorulanı kenara al fakat bu sayıyı her sektörden 1 er 2 şer seçsek 15 veya 20 kadar oluyor sayı gene de çok mu uzun vade için çünkü güzel ve fiyatı düşük şirketler var insan değerlendirmek istiyor bunu da 1. Sorumdaki yaklaşımı göz önüne alarak soruyorum.

  3. Halil hocam Allah nasip etmesin öyle günleri ama ama büyük kriz resesyon gibi durumlarda da mı hisselerimizi (kuzularımızı) satmamamız gerekir uvy de onlara iyi günde kötü günde sahip çıkıp aşı yapmak veterinere götürmek mi gerekir yoksa mundar gitmesin bari diye hepsini kesmek mi gerekir yani porföyü boşalt nakitte beklemek bu konuda da farklı görüşler var.

  Teşekkürler Hocam bilgilerinizi bizle paylaştığınız ve böyle bir platform oluşturduğunuz için sizi ve buhur25 i takipe devam inşallah.Herkese de sağlıklı huzurlu ve bol kazançlı bir hayat dilerim.

  Saygılarımla.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim dostum.

   1- Değer yatırımı için uygun, güvendiğiniz hisse varsa portföyün bir kısmı ile bu tarz yatırım da düşünülebilir.
   Fakat çoğunluğun temeli sağlam kurumsal, rüştünü ispatlamış temettü+bedelsiz hisselerinde olması, portföy verimi açısından daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

   2- Sayının 10’u geçmemesi hisselere odaklanma ve verim açısından iyi olur.
   İstisnai durumlar hariç, her sektörden birer hisse yeterli olur.

   3- Kriz durumunu tespit edebiliyorsanız kesin boşaltın diyeceğim ama öyle bir tespit yöntemi henüz yok, indikatörler ile nispeten olabilir ki ona da siz karar verinceye kadar olan olmuş olur ve tekrar cesaret toplayıp alıncaya kadar da sizin sattığınız yeri yukarı geçmesi muhtemel, velhasıl kendi adıma ben biriktirmeye tutmaya devam tarafındayım hissenin temel analizi veya beklentisi bozulmadıkça.

   1. isletmeci dedi ki:

    Çok teşekkür ederim hocam ilginiz için gerçekten çok aydınlatıcı oldu benim için saolun.

 2. Suleyman Arda dedi ki:

  Allah başarılarınızı daim etsin hocam, ky sizlerin sayesinde bilinçleniyor.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   İlginize teşekkür ederim Süleyman Bey.

 3. ongunengin dedi ki:

  Halil hocam merhaba,

  Uzun vade yatırımcısıyım.
  Kendi planlamam çerçevesinde belirlediğim hisseler CIMSA,HEKTS,OTOKAR,SODA.

  Hedefim temettü yatırımcılığı bu hususta belirttiğim hisseleri nasıl yorumlarsınız?

  Birikmiş bir tutar ve dönem dönem düzenli alışlarla mı yapmak daha doğru olur yoksa sadece düzenli dönem aralığıyla almak mı daha doğru olur ?

  Bu hisselerden CIMSA,OTOKAR ve SODA son 1 yıllık süreçte getirisi birçok hisseye göre daha düşük seviyede kalmış durumda endeksin bu hızına yetişememeleri bir handikap oluşturur mu ?

  Hisse biriktirerek uzun dönem temettü yatırımcılığında temel olarak 3 hissenin ideal göründüğü söylenir, bu hisselerin yanına 1-2 adet farklı hisse eklemenin sakıncası nedir ?

  Bu konularda fikirlerinizi almak isterim.
  Birikim ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Hepsi de Buhur25 hissesi sonuçta kardeşleri ayırmam doğru olmaz. 🙂
   Doğru bunların bir kısmı nispeten geri kaldı.
   Alım zamanında teknik olarak en uygun olanlara ağırlık verilmeli.
   Düzenli alım ya da istenilen uygun yere geldiğinde alım da birer yöntemdir.
   Hisse sayısı normal.

 4. canberk17 dedi ki:

  Hocam merhaba.
  Her ay ortalama 2 bin TL ile ASELS TRKCM PETKM hisselerini minumum 2 sene biriktirmek gibi bir strateji belirledim sizce verimli olurmu? Biriktirmeye başkamak için hisselerde uygun vakit olup olmadığına dikkat etmelimiyim bunu nasıl anlarım her ay belirli tarihte eşit şekilde hisselerimi arttırsam mantıklı olur mu? Teşekkürler

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Her ay düzenli alım da bir yöntemdir fakat hisselerin yükselen trend desteklerinde alım daha verimli olur.

 5. the_rakula dedi ki:

  Merhaba Hocam
  Bizim bilgilerimiz maalesef baya sınırlı. neyi alıp satacağıma karar vermekte acayip zorlanıyorum. sayenizde yazılarınızı okudukça aydınlanmaya çalışıyorum. twitter dan da sizi takip etmekteyim. ben buhur 25 den kendime Soda, Asels, Sasa, Kozal, Anacm, Petkm, Trkcm ve Sise hisselerini belirledim. Tabi hepsinden almıcam ama takipde kalacağım. ilk olarak soda dan başladım alım yapmaya. Benim sorunum sizin bahsettiğiniz yükselen trendle ilgili. Hisselerin yükselen trend de olup olmadığını nasıl anlayacağız yada bunları nereden takip edebiliriz. şimdiden teşekkür ederim…

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Orta uzun vadede hisse fiyatı, kriz dönemleri hariç genel olarak yükseliyorsa yükselen trendde sıkıntı yoktur.
   Teknik yazacak olursak da özellikle haftalık grafikte hisse 100-200 günlük ortalamaların üzerinde seyrediyorsa trendde yine sıkıntı yoktur.

   1. the_rakula dedi ki:

    Çok teşekkür ederim hocam.

 6. baydu1963 dedi ki:

  girebildim hocam teşekkürler

 7. baydu1963 dedi ki:

  Hocam değerli vaktinizi ayırıp yanıtlarsanız sevinirim… ben kendi kafama göre uzun vade 8 hisse belirledim… bunlara yatırım yapıp 10 küsür yıl hiç satmadan beklemeyi düşünüyorum. kademeli alım yapacağım. size sorum şu: bu 8 hisseden 2 ya da 4’ünü çıkarmak istesek, siz olsanız hangilerini çıkarırdınız… hisselerim:
  tüpraş, ereğli, koç holding, aygaz, hektaş, froto, ecilc ve trkcam… saygılar… sizden ilk 4 ve 6’yı rica ediyorum.:) kolay gelsin…

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   🙂 Çok taktik ve teknik bir soru olmuş.:))
   Hepsi de şu anki temel verileri ile uzun vade tutulduğunda üzmez.
   O yüzden kardeşleri ayırmasam daha iyi olur.
   Temettü verimi iyi olanları daha öne çıkarırdım, bu cevap yeterli olur.

   1. baydu1963 dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam… başarılarınızın devamı dileğiyle… kolay gelsin…

 8. Insurgent dedi ki:

  Halil Bey merhaba,

  Sizlerin de verdiği bilgiler sayesinde UVY’na adım atmış bulunmaktayım. Şöyle bir başlangıç yaptım: BUHUR25 listesinden 4 adet hisse seçtim ve 50 lot, 50 lot, 50 lot, 5 lot şeklinde bir alım yaptım birikmiş param ile. Sizden istediğim yardım şudur bundan sonrası için bu hisselerden düzenli alım yapacağım ama nasıl yapmalıyım?

  Mesela her ay hepsinden bir miktar alarak mı? Yoksa Her ay sadece birinden bir miktar alarak mı biriktireyim?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Beklentinizin yüksek olduğu ve aynı zamanda teknik uygunluğu alıma müsait olan hisselerden alırsanız portföyün verimi daha da artar.
   Veya teknik uygunluğu tespit konusunda sıkıntı varsa her ay eşit dağılım ile biriktirmeye devam ederseniz orta uzun vadede yine sevinen siz olursunuz.

 9. baydu1963 dedi ki:

  Halil hocam yoğunsunuz biliyorum ama sormadan edemedim… Sizin yazılarınızı detaylı takip ettim ve uzun araştırmalarım sonucu çok uzun vade (10-15 yıl) için hatırı sayılır bir meblağda şu hisselere uygun seviyelerden yatırım yapma kararı aldım: Tüpraş, Ereğli ve KCHOL (yüzde 20’şer oranında), AKSA, HEKTAŞ, TRKCAM, FROTO ve TTRAK (yüzde 10 oranında)… Bu liste sizce nasıl… bir de yüzde 100 olabilmesi için TTRAK ya da FROTO’dan birini çıkarmalıyım. sizce ne yapmalıyım? saygılar… kolaylıklar…

  1. baydu1963 dedi ki:

   hocam benden sonra soru soran arkadaşa yanıt vermişsiniz ama ben yanıt alamadım.:) görmemiş olabilirsiniz diye dikkat çekmek istedim. saygılar.:)

  2. Halil BUHUR dedi ki:

   🙂
   Hepsi de güzel hisse kardeşleri ayırttırmayın bana. 🙂
   Beklentinizin yüksek olduğu hisselere ağırlığı kaydırarak hepsiyle devam etmek de bir yöntem.

 10. Kalite159 dedi ki:

  Halil bey bir yıldır Aselsan, Eczacı İlaç, Hektaş, Petkim, Anadolu cam, Ford biriktiriyorum
  Yanlız sürekli temettü açısından Anadolu cam yerine Trakya cam Ford yerine Tofaşı almayı düşünüyorum sizce nasıl olur
  Birde Hektaş çok pirimlendi gibi satıp aşağıdan alınabilinirmi

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Al sat demem doğru olmaz maalesef siz karar vermelisiniz.
   Aşağı gelsin diye satıp arkadan bakanlar da çok şu an unutmamalı…

   1. Kalite159 dedi ki:

    Halil bey Anadolu cam sanki temettüde biraz istikrarlı değil gibi Trakya camla değiştirmek mantıklı olmazmı
    Birde ford yerine tofaş uygun olurmu

    1. Halil BUHUR dedi ki:

     Karar sizin.

 11. baydu1963 dedi ki:

  çok teşekkür ederim hocam… kolay gelsin…

 12. Kalite159 dedi ki:

  Halil bey size birde şunu sorayım Buhur 25 ten çıkarılan kağıtları satalım mı yoksa alımı durdurup öylece kalsınlarmı Örneğn İŞYAT çok güzel temettü verdi geçen yıldan aldıklarım duruyor sizce ne yapmalıyım

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Alın ya da satın diyemem ama Buhur25 dışı çıkmasının sebebi öncelikle ondan daha iyi verim sağlayacak hisse beklentimiz olduğu içindir yoksa Buhur’da forma giymiş oyuncu temel bozulma yoksa illa ki er geç yoluna devam eder.

 13. cozbek dedi ki:

  Merhaba, size uzun vade yatırım için bir kaç sorum olacaktı?

  şuanda 10.000 TL birikimim var, yaklaşık 2800 tl lik farklı hisselerim var.

  Hemen hemen her ay 1200 TL civarı para artırabiliyorum.

  1. sorum… şu; Nakit olan 10.000 TL yi mevcuttaki hisselerime şimdi ekleme yapayım mı? Yoksa her ay 1200+500 TL gibi bir strateji mi izleyeyim?

  2.sorum ise; maaş aldığım vakıfbankta yatırım hesabım var,

  birde osmanlı yatırımda hesabım var.

  uzun vade için seçimim hangisi olmalı?
  Komisyonlar bu durumda önem arzeder mi?

  Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Mevcut hisseleriniz sizin istediğiniz performansı veriyorsa onların üzerine eklenebilir her ay.
   Fakat beklentinizin daha iyi olduğu hisseler varsa o hisselere kanalize etmek de portföyün verimini artırır.
   Komisyonun çok önemi olmamalı uzun vade yatırımda, önemli olan sizin güvendiğiniz kurumda birikime devam etmeniz.

   1. cozbek dedi ki:

    Çok teşekkür ederim.

 14. Kalite159 dedi ki:

  Halil bey ford için 28/03/2018 tarihli kap haberinde sanki ikinci bir temettü varmış gibi anladım ben yanlışmı anladım acaba

  http://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/671204

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Genelde ikinci temettü geleneği var ama kasım ayı gibi açıklanır.

 15. yucin dedi ki:

  buhur 25 in müdavimleri hisseleri SODA ve PETKM harekete başladılar Halil Hocam ne dersin…

 16. ayhan6049 dedi ki:

  Halil Hoca ‘m iyi akşamlar. Sigarayı bırakıp parasıyla hisse senedi almak istiyorum. Alımı günlük almak mı mantıklı sizce yoksa ayda bir defada mı? Petkim düşünüyorum, kara geçtikçe satıp karı kadar başka hisse senedi almak mı yoksa yıllarca satmayıp tutmak mı daha iyidir? Fikirleriniz benim için değerli. İyi çalışmalar dilerim.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Kademeli almanız daha mantıklı olur, olası her iki yönlü harekette de ortalama maliyet yapmış olursunuz.
   Hisse seçimi size ait olmakla beraber hissenin temeli bozulmadıkça taşınabilir.

   1. ayhan6049 dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam.

 17. yucin dedi ki:

  merhaba HALİL bey.Uzun vadeli yatırımcı olarak iyiki SODA hissesini seçmişim ve 16 yıldır elimde ve hala olacak gibi tazeliğini koruyor zaten 2018 i getiride ilk sırada kapattı SODA .Önümüzdeki 8 mart genel kurulunda ben bedelsiz bekliyorum ve siz ne diyorsunuz bedelsiz konusunda uzun bir süre yüksek bedelsiz açıklamadı olabilirmi bu sefer …

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Aklın yolu bir Oğuz abi, SODA biz gibi kriz ülkelerinde yani Dolar/TL’nin yükselen trendini koruduğu bir konjonktürde uzun vadede her daim değerini koruyacaktır.
   Bedelsiz konusu ise belki bu yılı pas geçebilirler diye düşünüyorum, çünkü verecek olduklarında genelde temettü ile beraber açıklıyorlar ama sonuçta surpriz de yapabilirler, hayırlısı diyelim.

Bir cevap yazın