Uzun Vadeli Yatırımcı

Değerli Yatırımcılar,

Para piyasalarında yaklaşık dokuz yıl süren al – sat tecrübemden sonra biraz geç de olsa uzun vadeli hisse senedi temettü yatırımcılığı yöntemini uygulamaya başladım.

Bu yatırım stratejimi 2009 yılından bu yana uyguluyorum, sonuçtan gayet memnunum.

Uzun vadeli temettü yatırımcılığının temeli, hissenin fiyatı ile beraber elimizdeki lot sayısının artırılmasına dayanır. Bunun için ilk başta doğru hisse seçimi ve sabır çok önemlidir.

Şirketler canlı bir varlıktır; kurulurlar, gelişirler ve büyürler hatta zaman zaman kârlılıkları düşebilir bu yüzden “al ve tut” yerine “al ve izle” stratejisi daha sağlıklı olabilir.

Bu kapsamda kısa vadede al – sat yapan yatırımcılara da saygımız sonsuz. Ama Uzun Vadeli Yatırımcı olarak bizim asıl amacımız olası bedelsiz sermaye artırımları ve temettülerle  lot sayımızı artırarak yaptığımız birikimlerle kendimize daha refah bir yaşam sağlayacak temettü geliri elde edebilmek olmalıdır.

20 Aralık 2015, Halil BUHUR

634 Comments

  • Sağ ol Fethi Bey, emekleriniz için çok teşekkür ederim.
   Fethi Bey, sağ olsun sitenin teknik ve taktik bütün ihtiyacını gideriyor. 🙂

  • Hocam bizleri uvy konusunda bilgilendirdiginiz icin Tesekkurler. Bir Kac sorum olacak hazirda hektas ve gubre biriktiren birisi olarak bagfas almak ne kadar dogru ayni sektorden 3 adet kagit riskli olur mu bagfas cok.onemli yatirimlar yapti ileride iyi olabilecegini dusunuyorum ama ayni sektorden olmasin kafami karistiriyor. Ikinci sorum despec ilerisi icin ongorunuz nedir hocam? Temettu verimi cok iyi gozukuyor gelecek için biriktirmeye deger mi sizce? Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler hocam.

 1. Hocam iyi niyetinizden hiç şüphe yok.Kurmuş olduğunuz yeni site hayırlı olsun.Hiçbir unsurun sizi gitmiş olduğunuz yoldan ayırmaması dileğiyle başarılar dilerim.

 2. İlginize çok teşekkür ederim değerli arkadaşlar. 🙂
  Allah utandırmasın.

  • Üç köşe teşkil de ne yahu ? 🙂
   Ben dört köşe yapmayı tercih ederim.

  • Evet Erhan’ım 93,00 TL ara direncini geçerse otobüs daha iyi yol alır gibi.
   Üç rakamlı bilet fiyatlarını özledi yolcular. 🙂

 3. HALİL Bey siteniz hayırlı olsun. CENAB-I ALLAH utandırmasın. Başarılarınızın devamını dilerim.

 4. OTKAR’da 93,00 TL direnci de geçildi, kapanış 93,65 TL
  Sırada 102,50 TL rakımlı tepe var.

 5. Yeni borsa yatırımcısı olarak Halil Buhur Hocamın Işığında güzel yarınlara inşallah.

 6. Dün grafiğimizde kısa vadeli trend desteğinde bulunduğunu söylediğimiz LOGO da beklediğim gibi tepki verdi ve öncü indikatörümüz de yeşil ışık yaktı.
  Kapanış: 44,58 TL +3,24%

 7. Hocam siteniz hayırlı ugurlu olsun. Tasarruflarimi borsada değerlendirmeye karar vereli 2 ay oldu ve sizin ışığınizda güzel bi yatırımcı olacağım inşallah.

 8. Hocam siteniz hayırlı ugurlu olsun. Tasarruflarimi borsada değerlendirmeye karar vereli 2 ay oldu ve sizin ışığınizda güzel bi yatırımcı olacağım inşallah..

 9. Sayenizde hocam Otkar,Aselsan,Tüpraş, Froto,Toaso,Çimsa da pozisyon aldım Logo da takibimde fırsat verirse ondada pozisyon alıp portfoyumu tamamlayıp aylık alimlarla devam etmeyi planlıyorum. Borsa hakkında pek temel teknik bilgim yok şu anda ogrendikce daha da şekillendiririm portfoyumu galiba söylediğim gibi iki aylık borsa yatirimcisiyim. Sizden ogrenecegim çok şey var daha:) Musade ederseniz bi kac soru sorabilir miyim?1)Yatırımlarımlarimda dikkat edeceğim önemli hususlar nelerdir? 2) Hisseleri mi sizin ışığınizda seçiyorum ama hisselerin haber akışını ve izleyebilecegim mobil uygulama tavsiyenizi merak ediyorum 3) Sizden derste almak isterim ama buna isimden dolayi pek vaktim yok başka mobil veya online imkan var mı acaba??

  • Teşekkür ederim Şeref Bey, sitemiz tüm yatırımcı dostlar için hayırlara vesile olur inşallah.
   Yatırımlarımızda önceliği temel analizi güçlü, sağlam kurumsal, yatırımcı dostu temettü hisselerine verirsek üzülmeyiz, er geç sevinen biz oluruz.
   Bunun için doğru seçim şart, daha sonra karlılığı artırmak için de zamanlama önemli.
   Velhasıl mal, alıştan kazanır.
   Mobil uygulama benim kullandığım NetDania ve Trİnvesting var, fena değil.
   Ayrıca yılbaşına kadar ücretsiz ve anlık veri olan bigpara da güzel.

 10. DirectFN_TR BİST-100 açılış anketinde en yakın tahmini +110 puanla Halil_Buhur yaptı. Açılış (+100.30) #DFNanketi #BIST100

 11. Belirttiğiniz hisse özellikleriyle alakali analizleri yapabilme seviyesine gelince daha güzel yorumlar yapabilirdim belki ama suan belirttiğiniz sirket özelliklerini inceleyebilecek seviyede olmadigimdan pek yabancı geliyorlar bana 27 yaşındayım seçtiğim hisseler tamamen duygusal beklentiler eşiğinde geleceği olabilecek hissi eşliğinde seçtiğim hisseler:)) Haberleri yorumlayabilecek Bilanco lari inceleyecek Tekniğini de yapabilecek bi seviyeye gelmem için öncelikle neleri ogrenmeliyim belkide bunlar üstüne yogunlasmam gerek bunlar için bi eğitim mi almam lazım okuyarak araştıracak basarilabilecek bir şey mi bunlar için kaynak önerileriniz olabilir mi acaba?

  • Şeref Bey, bunun için önceliği Temel analize vermek lazım, Temel analizde sıkıntı yoksa Teknik de kendiliğinden er geç şekillenecektir.
   Her ikisini de bize gerektiği kadar öğrenmek gerekir ki para ve zaman kaybı en aza insin.
   Temel analiz ile doğru hisse seçimini, Teknik analiz ile de o hisseye uygun zamanda girilmesini ya da gerektiğinde çıkma zamanlamasını belirleriz.

 12. Değerli arkadaşlar,
  Üyelik konusunda şifre için mail dönüşü olmadığı konusunda dönüşleriniz oluyor ama ben onay maili göndermiyorum, üyeliğiniz kendi mailinize otomatik olarak geliyor fakat bu çoğunlukla mailinizin SPAM bölümüne geldiği için başvurunuzun onaylanmadığını düşünüyorsunuz.
  İlginize teşekkür eder, huzurlu bol kazançlar dilerim.

  Noel tatili arefesinde yine yatay bir gün bekliyorum piyasada.
  Endeksten ziyade haber akışına göre hisse bazlı hareketler görülebilir.

 13. Teşekkür ederim hocam zaman ayırdığınız için Temeli sağlam atmayı sağlam işçiliği öğrenmeye emek vereyim biraz.

 14. Halil Bey siteniz hayırlı olsun. Emekleriniz için teşekkürler.Bizim gibi minik 🙂 yatırımcılara çok faydalı oluyor Allah razı olsun

 15. Noel tatili arefesinde yine yatay bir gün olacak piyasada.
  Endeksten ziyade haber akışına göre hisse bazlı hareketler görülebilir.

 16. Dolar / TL 2,9198
  Yatay bir günden sonra cuma kapanışlı bir gündeyiz fakat cuma kapanışı olsa da Dolar bazlı endeks grafiğimizde 200 günlük EMA desteğinin çalışması güzel oldu.

 17. hocam hayırlı olsun bir zaman fakiri olarak sürekli yorum yapamasamda sürekli takipteyim

 18. 2015 Son Hafta
  Asya piyasalarında kararsız bir görünüm var, yıl sonu durgunluğu…
  Dolar/TL 2,9150 -0,16% hafif kırmızı şimdilik.
  Endekste hafif artı açılış ve yine yatay durgun bir seyir izleyebiliriz.
  Buna karşın hisse bazlı hareketler olabilir.
  BIST100’de 72.200 desteği korundukça kısa vadede 75.500’ler hedef olacaktır.
  Her şeyin gönlünüzce olduğu huzurlu bereketli bir hafta olsun.

 19. hayırlı olsun Halil hocam,Allah utandırmasın.”Borsa meselesi memleket meselesi” düşüncenizi destekliyorum.Artı değerlerimizin yabancılar tarafından ranta dönüştürülerek ülke dışına çıkarılmasının önüne en büyük engeli koydunuz.küçük yatırımcılara uzun vadeli tasarruf yatırımcılığının yolunu gösterdiniz.Ülkem ve küçük yatırımcılar adına tekrar teşekkür ederim.baki selamlar…

  • Amin Salih dostum, sağ olun.
   Mantıklı ve bilinçli yatırım yapıldıkça borsa, bizim hayatımıza özgürlük katacak bir değerdir.
   Yeter ki bi bu fırsatı değerlendirmesini bilelim, doğru zamanda doğru hisselerde olmasını bilelim.
   Yoksa bu iş, hüzün ve pişmanlıktan öteye gitmez.

 20. DirectFN tarafından yapılan BİST-100 açılış anketinde en yakın tahmini 190 puanla
  Halil Buhur yaptı.

  BİST 100 Endeksi güne 186,83 puan artışla başladı.

  Ankette katılımcıların medyan tahmini 178 puan, ortalama tahmin ise 195.2 puan
  olmuştu.

 21. nihayet üye olduk, halil bey hayırlı olsun sayfanız.

  şimdi uvy ile ilgili paylaşımlar hissenet-twitter derken birde burası olmak üzere 3 lümü ilerleyecek. Yada burayı açtığınıza göre ağırlığı burayamı kaydıracaksınız.

 22. ben kendi adıma sevindim, zira twitteri bir türlü sevemedim, ayrıca cep telefonundan girmektede genelde sıkıntı yaşıyordum.

 23. Merhaba hocam, hayirli olsun. Elimde biraz tasarrufum var ve ilerleyen donemlerde de duzenli olarak alim yapmak arzusundayim. Sizin incelediniz hisselerle ilgili alim fiyati belirlenmesi mumkunmudur?ayrica hisseler icin uzun vadeli dusunulse bile herhangi bir hedef fiyat telaffuzu mumkunmudur? Bir de firmalarin gecmis donem temettu oranlari ne olmus? Nerden gorebiliriz? Tesekkur ederm.

 24. Halil Hocam hayırlı olsun…Çalışkanlığınız ve azminizle istediğiniz hedeflere en kısa zamanda varacağınızdan şahsım adına hiç şüphem yok…
  Sevgi ve saygılarımla…

 25. Bugün yıl sonu kararsızlığının yaşandığı bir gündeyiz.
  Aslında yeşil kapanması gerekir de bakalım babalar neye karar verecek.

 26. Hocam siteniz hayırlı uğurlu olsun yardımlarınız için ayrıca çok teşekkür ederim saygılar…

 27. Sn. LESYA,

  Önceki yılların temettü verimlerini İş Yatırım Temettü linkinden görebilirsiniz.
  Hisselerin uygun alım zamanlamasını trend desteklerinden döndüklerinde genellikle burada grafik olarak paylaşıyorum.
  Buna göre kendiniz karar verebilirsiniz. Alım ya da satım zamanlaması size ait olmalı ki sorumluluk size ait olsun. 🙂
  Ben hisselerin desteklerinden dönüşlerinde ya da yükselen kanal dirençlerinden dönüşte grafik koymaya çalışırım genelde, bunlardan da faydalanabilirsiniz.

 28. Deneme başarılı. 🙂

  Resim yükleme sitesindeki “Web Siteleri: html” linkini kopyaladığımızda resim yükleniyor.

 29. Hocam siteniz hayırlı uğurlu olsun emekleriniz için ayrıca çok teşekkür ederim saygılar…

 30. Hocam kusura bakmayin.sizin incelediginiz hisselerin yaninda bizden de talepleri degerlendirebilirmisiniz? Ben bu tur sitelerin kurallarini bilmiyorumda:( mesela goodyear gibi

 31. HOCAM SİTENİZ HAYIRLI UĞURLU OLSUN,SİZİ TAKİP EDİYORUM ANCAK DAHA ÖNCEDE SÖYLEDİM HATIRLARSINIZ BELKİ, PARKM DEN BİR KURTULAYIM O ZAMAN DAHA İYİ BİR ÖĞRENCİ OLACAĞIM.SAĞLIKLI VE BEREKETLİ BİR YIL DİLEĞİYLE…

  • Hoş geldin Mustim, ben de bu vesileyle yeni yılda tüm dostlara ve ülkemize huzur mutluluk sağlık bereket diliyorum.
   UVY dostlarının sürüleri ağıllara sığmasın. 🙂

 32. Aranıza yeni katıldım. Siteniz hayırlı olsun müdürüm. Herkese Mutlu Yıllar.

 33. yukarı alıcılı kapatması ve düşüş kanalı üstünde durması güzel hareketti devamı gelir inş.

 34. [url=http://hizliresim.com/gZAobL][img]http://i.hizliresim.com/gZAobL.jpg[/img][/url]

 35. halil hocam web site olarak kopyaladım ama açmadı sanırım grafik neden acaba.

   • Oğuz abi, listeden çıkması ya da çıkmaması çok şey değiştirmiyor biliyorsunuz ki…
    SODA’nın çıkma sebebi satır aralarında açıkladığım gibi daha iyi beklentisi olduğunu düşündüğüm hisselere yer vermem ve temettüde zayıf kalması.

 36. selam .siteniz hayırlı olsun.yatırım sisteminiz daha çok insana ulaşacağı için çok memnunum.

 37. LOGO’nun listeye girmesindeki sebepler, sektöründe önü açık olması, az da olsa düzenli temettü ve arada bedelsiz vermesi.
  Ödenmiş Sermaye’si düşük ve Öz Sermayesi de yüksek nispeten büyüme potansiyeli iyi.
  Kısa vadede dinlenir, düzeltir o kısmına bir şey diyemem ama uzun vadede beklentim olumlu hisse için.
  Bunda şirketin hizmeti / ürünü kendi üretmesi de kâr marjında pozitif etken.
  Bunu da unutmamalı.
  Aslında bu hisseyi 2015 haziran ayında keşfettim 20,xx fiyatlarda, hatta o zaman Twitter’da paylaştım orada görebilirsiniz ama Buhur25’i güncelleme işi yıl sonuna kaldığı için LOGO da biz kadroya alıncaya kadar 20’lerden 40’lara gelmiş oldu. 🙂
  Yoksa keşfetmekte geç kalmadım aslında. 🙂

 38. Sn. RAU_L2011,
  Bağfaş, Hektaş ve Gübref üçü de aynı sektörden sayılır, onun için portföyü sektör olarak çeşitlendirmeniz daha sağlıklı olur.
  DESPC ise temettü verimi iyi kendi üreten bir LOGO kadar güçlü trendi olmasa da temeettüsü ile trendini koruyacağı beklentimle kadroya aldım.

 39. Merhabalar Halil Bey ,bende herkes gibi dikkatle sizi takip ediyorum ,yeni sayfanız hayırlı olsun …benimde bir sorum var ve öneride bulunursanız sevinirim …

  ben hisselerimi belirledim ve düzenli olarak alıma geçtim,aynı zamanda bu hisselerden birde toplu alım yapmak istiyorum ama toplu alım için kafamda düşünceler var ama sizde engin bilgilerinizden öneride bulunursanız çok sevinirim .son kararı yine kendim vercem ve sorumluluğu kendim almış olacağım…

  şimdiden yorumunuz için teşekkürler..

  fırat

  • Sağ ol dostum, endeksin ileride daha iyi olacağını düşünüyorsanız bu seviyeler de iyi bana göre tabii.
   Ama bu arada hisse bazlı bakış da önemli, alacağınız hissenin kanal desteklerine yakın olması alım miktarınızı artırmalıdır.
   Bu şekilde olanları alıp, diğerlerinde fırsat kollamaya devam edebilirsiniz.
   Ya da kademeli alım yapmanız olası her iki yön için de ortalama maliyet yapmanızı sağlar.

 40. Hocam Logo’da bir süredir takibimdeydim fakat hep bir tedirginlik oldu almaya cesaret edemedim. Sizin listeye girmesindeki en önemli kriter ne oldu merak ediyorum. Listeye girince biraz daha güven verdi bana işin doğrusu…

 41. Hocam , iyi akşamlar borsadaki savunma şirketlerinden aselsan ,otkar ve motor üretecek olan TMSN listenizde Katmercilerle ilgili ne düşünüyorsunuz malumunuz ortadoğu karışıyor,Arabistan haberini de sizin twetten öğrendim hükümete akın olanlar daha şanslı olabilirler mi?

 42. Cahit Bey, DESPC temettü veriminde daha iyi ama LOGO da temettü az olmasına rağmen trendi ile durumu telafi ediyor.
  Temettü ya da trend arasında kararınızı vermelisiniz, olmadı ikiye bölün. 🙂
  Kısa vadede primsizlik açısından bakarsak da DESPC temel verileri ile daha ön plana çıkar.
  Çünkü LOGO’da ne de olsa kısa vadedeki ciddi primle temel veriler şişmiş durumda.

 43. Polathan Bey, Asels, Otkar ve Tmsn bahsettiğiniz şirkete göre daha yatırımcı dostu benim gözümde.
  Bu hisse de siyasi durumu vs. etkenlerle 3,5’lerden 8,5’lere gelmiş durumda sonuçta kısa vadede ciddi bir prim var ortada.
  Benim yatırım felsefeme göre trend + kâr paylaşımı olmalı.
  Sadece trend nereye kadar gider…
  Bunu düşünürüm. 🙂

  • Halil Bey,cevap için çok teşekkürler uzun vade için sizi takibe devam bu arada yeni listeniz de hayırlı olsun inşaallah daha da başarılı olursunuz …

 44. Halil Hocam hepsi düştü bir DOAS ve ASELS düşmüyor 🙂 Biraz onlarda düşsede alsak diye bekliyoruz ama düşmeyecekler herhalde 🙂

  • Siz alacak olduğunuz için düşmüyordur, satacak olsanız düşerlerdi. 🙂

 45. Otobüs endekse rağmen iyi tutunuyor.
  93,00 TL +3,56% vitesi üçledi.
  Savunma sanayii hisselerinin böyle kara günlerde farkı ortaya çıkıyor gibi.
  Hoş, OTKAR sadece savunma işi yapmıyor.
  Ticari araç sektöründe de var.
  Hatta asıl işi ticari araçtı.

  Akşamki yorumumda 89,90 TL üzerinde tutunduğu sürece görünüm pozitif olduğunu belirtmiştim.
  Kısa vadeli hedefleri 95,50 – 100,00 – 102,50 TL

  Bu hareketliliğin altında aylardır beklenen tank haberi ya da başka bir haber mi var yoksa sabah paylaştığım S. Arabistan haberi mi var, bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 46. DESPC 2,97 TL +1,02%
  LOGO 43,40 TL +1,40%
  ARMDA 6,89 TL -2,40%

  Buhur25’in bilişim sektörü oyuncuları ilk maçlarında olumsuz endekse rağmen DESPC ve LOGO maça iyi başladı. 🙂

 47. TUPRS 71,00 TL +2,01%
  Koca oğlan, petrolde Orta Doğu gelişmeleriyle oluşan tepkiye paralel olarak vitesi ikilemiş durumda.
  Öncü indikatör de yeşil.
  68,70 TL desteğinin üzerinde tutundukça kısa vadeli direnç hedefi 74,55 TL olur.
  74,55 TL zirvesi üzerinde hareketlerin devamında ise 82,00 TL zirve direnci hedefi gündeme gelir.

 48. Sn. Emikotelli, işte bunun için diyorum böyle yatırımcı dostu hisselerde al sat yapmak çoğu zaman lot kaybı ile sonuçlanabiliyor.
  Alınan biletlerin kıymeti bilinmeli. 🙂

 49. Sn. SGUNER,

  AKCNS, bulunduğu bölgede köprü ve konut projeleri hatta kanal da başlıyor, iş hacmi iyi olan bir yerde bulunuyor.
  Kısa vadede endeksten olumsuz etkilenip ağır abiliğini yapsa da uzun vadede üzmeyeceğini düşünüyorum.
  Nisan ayı başında da geçen yıla göre daha iyi bir temettü görebiliriz.
  Çünkü bilanço 2015/9 kârına göre %6 daha kârlı.
  Aynı kârlılığın yıl sonu bilançoda korunduğunu farz edersek geçtiğimiz son 3 yıl Temettü Dağıtma Oranı ortalaması %91’e göre bu yıl da kabaca 100 – 105 kuruş civarı net temettü bekleyebiliriz.
  Aslında temettü beklentisinin daha net tahmini için 2015/12 bilançosunun görülmesi gerekir.
  Temettü yansımasının da önümüzdeki dönemde etkili olabileceğini düşünüyorum.
  Tabii tüm bunların pozitif yansıması için öncelikle genel havanın piyasanın negatif olmaması gerekir.

  Hissede kısa vadede 13,00 TL desteği önemli.
  Bu seviye üzeri tutunmada 13,90 TL direnci ilk hedef olur.

 50. USD/TRY 2,9661 +1,62%
  BIST100 70.518 -1,67%
  Faiz 11,03 +0,17%
  MSCI Turkey 35,24 -3,08%
  DOWJ 17.127 -1,71%
  Altın 1,074 +1,32%
  Brent Petrol 37.35 +0.21%

  Bu tabloya göre gerginlik geçmiş değil fakat düşüşün durması önemli.
  Panik hareketlerin devamı halinde 69.190 TL destek seviyesini izliyor olacağız endekste.
  70.000 üzerinde tutunabilirsek tekrar toparlanma çabası görebiliriz.
  Bu toparlanmanın güçlü olması için Orta Doğu’da suların durulması gerekiyor.
  Döviz, Petrol ve Altın’da ciddi tepki yok, bu durum sakin havanın çok uzak olmadığı umutlarını artırıyor.

 51. BORSA İSTANBUL A.Ş.( Endeks Değişiklikleri )

  ***AVISA******ERBOS******IZMDC******LOGO******NTHOL******PARSN***BORSA İSTANBUL A.Ş.( Endeks Değişiklikleri )

  *** Endeks Değişiklikleri: LOGO.E, IZMDC.E ve PARSN.E payları 04.01.2016 tarihinden itibaren BIST 100 Endeksi’ne dahil edilmiştir.

  NTHOL.E, ERBOS.E, ve AVISA.E payları ise 04.01.2016 tarihinden itibaren BIST 100 Endeksi’nden çıkarılmıştır.

  LOGO bugünden itibaren Buhur25 yanında BIST100’e de girdi aynı zamanda. 🙂

  • Hocam benim PARSAN İlk 100 e de girdi, darısı ilerleyen zamanlarda BUHUR 25 de yerini alması dileğiyle…)))
   Hocam yine bir sorum olacak, KAREL ve JANTSA hakkındaki görüşlerinizi de çok merak ediyorum. Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler..))

 52. İran – Suudi Arabistan gerginliği ve çin faktörü derken endeks satıcılı tekrar 69,xxx seviyeleri test edilecek gibi.
  Bu arada dünden beri basında olan Suudi Arabistan’ın savunma sanayiine yönelik silah alma haberi sektör hisselerinde hareket getirdi.
  Otkar 91,80 TL’yi denedi, tekrar 90,30’da.
  Asels hafif ekside.

 53. Gunaydın

  buradaki gelen yeni mesajlar üst kısımda görünmesi mumkunmu

  çok tsk.

  • Bu haliyle mümkün değil galiba Cahit Bey, bakmam lazım.
   Sayfalara bölünmesi daha güzel olacak sanırım.
   Sistemi yeni yeni çözeceğiz. 🙂

 54. ASELS 17,18 TL
  Aselsan ardı ardına aldığı iş sözleşmelerinin de etkisiyle görünüm pozitif.
  9 günlük EMA 21 günlüğü yukarı kesmiş durumda.
  16,70 TL desteği üzerinde tutundukça 17,51 TL zirve direnci sonrasında 18,50 TL kısa vadeli formasyon hedefi olur.
  Uzun vadede ise 20,00 TL haftalık grafikte formasyon hedefi.

  Aselsan’dan 373 milyonluk anlaşma

  05 Ocak 2016 Salı 11:04 BORSA HABERLERİ
  ASELSAN tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan açıklamada, ASELSAN ile İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü arasında “Mekansal Adres Kayıt Sistemi Veri Üretimi ve Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında toplam bedeli 372 milyon 881 bin 356 TL tutarında bir sözleşme imzalandığı bildirildi.

  Açıklamada, söz konusu sözleşme kapsamında teslimatların 2016-2018 yılları arasında gerçekleştirileceği kaydedildi.

 55. Bizim savunma sanayii sektörü hisseleri için pozitif bir gelişme:

  Almanya, Suudi Arabistan’a Tank Satmayacak

  Şii din adamı Nimr Bakır El Nimr’in idamı sonrası temkinli adım atma kararı alan Almanya, Suudi Arabistan’a tank satışı yapmama kararı aldı.
  Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Suudi Arabistan’a tank satışının yapılmayacağını açıkladı.

  SİLAH SATAN ÜLKELERİN GÜNDEMİ DEĞİŞTİ

  Suudi Arabistan’da Şii din adamı Nimr Bakır El Nimr’in idam edilmesinin ardından Suudi Arabistan ile İran arasında yaşanılan gerginlik silah satan ülkelerin gündemine de oturdu.

  SİLAH İHRACATINDA TEMKİNLİ DAVRANILACAK

  Her iki ülkeyle de iyi ticari ilişkileri bulunan Almanya, ticari konuların daha geri planda kalması, silah ihracatında son derece temkinli olunmasını ve hatta taleplerin geri çevrilmesi gerektiği konusunu tartışıyor.

  TANK SATIŞI YAPILMAMASI KARARI ALINDI

  Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Suudi Arabistan’a tank satışının yapılmayacağını açıkladı.

 56. Merhaba Halil Bey ,

  *** Artık sadece burada mı olacaksınız , hisse.net forum daki UVY6 devam edecek mi ?
  *** 1 yıl vadeli Netaş hedef 23 – 1 yıl vadeli aselsan hedef 30 ; 3 yıl vadeli tmsn hedef 60 tl.
  *** Ayrıca söylentilerden dolayı akbnk ekledim kendime biraz.
  *** Nacizane yorumlarınızı bekliyorum.

 57. Sn. BEETLEJUICE,

  Orada 31 Aralık akşamı sonrası yazılanlardan sonra benim yazma şevkimi bırakmadılar; ben öncelikle huzur, moral istiyorum, huzur olmayan yerde nasıl verimli olabilirim ki…
  Velhasıl Allah sağlık ve izin verdikçe buradayım.

  Yazdığınız hisselerden ASELS ve TMSN bana göre izlenebilir, yani beklentim pozitif.
  Ama ben her zaman olduğu gibi grafik üzerinde veririm hedef fiyatı, bu şekilde yazarsam afâki kalır.

  Her iki hisse de faaliyet alanında son dönemde gelişme gösteriyorlar.
  Aselsan sözleşme üstüne sözleşme yapıyor, biraz yukarıda bugünkü sözleşme haberi ve kısa vadeli teknik görünüm bilgisi de var.

  Tmsn da motor üretimi konusunda yabancı ortaklığa gidiyor, bu konuda Ali TÜTÜNCÜ dostumun sitemiz Borsa Genel bölümünde TÜMOSAN = Motor + Traktör mü ? yazısı da var, burada daha geniş bilgi bulabilirsiniz.
  Bu faaliyetler bilançolara yansımaya başladığında çok daha güzel olur tabii ama bilirsiniz ki borsada beklenti gerçekleşmeden satın alınır, böyle bir ritüel var. 🙂

  Yine de burada teknik olarak hedef fiyat verecek olursak ASELS için Twitter’da var, eski bir grafiğimde uzun vadeli formasyon hedefi 20,00 TL yazmıştım.

  TMSN için de FiboRet analizi de içeren grafiğimde hedef 11,27 TL demiştim, bu TMSN grafiği bu sitede de var.

  • Gittim geldim gittim geldim en sonunda uvy de buldum huzuru……. olmuooo al sat ile 🙂 kısa vade gümmm.
   31.12 sonrasındaki yorumları bilmiyorum. İnşallah sizin için en iyisi olur.

   Yorumlarınız için teşekkür ederim.

 58. Halil Bey yeni siteniz hayırlı, uğurlu olsun. Başarılarınızın devam edeceğine hiç şüphem yok. Bize de artık sizi buradan takip etmek düşecek. Saygılar. 🙂

 59. Merhaba Halil Bey ,
  Netaş ile ilgili yorumlarınızı alabilir miyiz ? 4,5G Nisan da geliyor. O zamana kadar küçük küçük toplasak faydalı olur mu ?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Dün yazdım aslında dostum, uzun vadeli yatırım kapsamında benim sistemime uymaz, tabii bu sizin toplamanıza engel değil.

 60. Hamit Bey,

  Halil BUHUR ‏@Halil_Buhur 4 Oca

  #DESPC 3,07 TL +4,42%
  Despc, yengem sekti, ben de sekerim, diyor. 🙂
  2,90 TL desteği üzerinde tutundukça 3,10-3,25-3,35 kısa vadeli dirençler.

  Demiştim ki çok geçmeden zirvesini denedi, bugün 3,33 görüldü, 3,34 TL tarihi zirvesini test etmeye çok yaklaştı.
  3,35 TL üzeri hareket güçlü olursa devam eder, aksi durumda motor soğutmaya alınır. 🙂

 61. Öğretmenim merhaba bir yildir sizi gizli gizli takip ediyorum umut veriyorsunuz emeginize saglik.

 62. hizliresim.com’dan yükledim ve ilk satırdaki Web Siteleri: html kodlarını koydum buraya. Gayet kolay oldu. 🙂

 63. Piyasalar İran – Suudi Arabistan gerginliği geçmeden dikiş tutmayan Çin borsası ile kan kaybediyor.
  Şimdilik BIST 70.327 -1,20% ile kayıp sınırlı.
  $/TL 3,02
  69.190 desteği yine önem kazandı.
  Fakat daha kalıcı çözümlerin Çin’den ve İran – Orta Doğu’dan dış piyasalardan gelmesi gerekiyor.

 64. Selam hocam sayfanıza yeni katıldım umarım 2016 yılı herkesin istediği şekilde geçer.Bu arada 2014 den beri egeen yatırmcısıyım.

 65. Dış piyasalar nihayet yeşillendi.
  Dolar/TL çok gevşemese de en azından çıkışını durdurdu.
  Bu da BIST’e pozitif yansır.
  Bu durumda endeks yola devam dosta selam formasyonunda olur.
  69.190₺ desteği şimdilik vazifesini yapmış görünüyor.

 66. Halil hocam yeni siteniz hayırlı olsun…Uzun vadeli yatırımcı sayfanızı 1. ciltten 6. cilde kadar itinayla takip ettim…Bu sırada orada yazan arkadaşlardan ayrılanlar kendi sayfalarını açanlar oldu…Sonra o açtıkları sayfaları da kapattılar…Sadece siz kalmıştınız her şeye rağmen devam eden, yazılanlara sabreden ve benim gibi küçük yatırımcıları bilgilendiren…Fakat sonunda siz de ayrıldınız gördüğüm kadarıyla ve bu siteyi açtınız…Bu kadar uzun zamandır sizi her gün takip edince alışkanlık yapmışsınız:) Bu siteye de tabletten üye olmayı günlerce denedim ama yapamadım…En sonunda bilgisayardan girince üye olabildim…Twitter dan da sizi takip ediyorum orada daha sık yazıyorsunuz sanırım…Fakat uzun vadeli yatırımcı sayfasında daha çok yorum yapılıyordu ve ben bundan çok istifade ediyordum…Bu sitede o kadar yorum yapılmıyor mu yoksa ben mi sistemi çözemedim acaba:) Son olarak yıllardır karşılıksız olarak verdiğiniz bilgiler, kazandırdığınız uzun vadeli yatırımcı olma felsefesi nedeniyle şahsım adına minnetlerimi ifade etmek isterim…İyi ki varsınız lütfen yazmaya ve benim gibi küçük yatırımcıları bilgilendirmeye devam ediniz…Saygılarımla…

  • Sağ olun Gürsel dostum hoş geldiniz.
   Ben Allah sağlık ve izin verdikçe buralardayım, aynı Uzun Vadeli Yatırımcı felsefesi burada devam ediyor. Sadece daha huzurlu bir ortamda, bu sistemi isteyenlerin sevenlerin olduğu bir mecrada yani.
   Orada tad bırakmadılar, yoksa ben burası varken de yazıyordum orada.
   Ama son dönemde bardak taştı.
   Hayırlısı diyelim, ilginize teşekkür ederim.
   Benim buradan maddi anlamda gelir beklentim yok, hoş masrafını çıkarırsa iyi olur ama zararı yok çıkarmasa da adı yeter 🙂 masrafı benden olsun.

 67. Merhaba Halil Bey;

  Sizi üye olmadan hisse.net üzerinden takip ediyordum. Burdanda ara ara bakıyordum. Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.
  Sistemli olarak Hareket etmek gerekirse her ay 200 tl gibi bir yatırım ile hisse paylaşımı yapacağım. bu konuda bana hangi hisseler üzerinden hareket etmemi
  temettü (ki borsada fazka analiz bilgim yok 🙂 ) verimi sağlayan hisseler var onlar hakkında yol gösterici olmanızı istiyorum. Yatırım tavsiyeleriniz fikir olarak değerlendirip kendim yol çizerek hareket etmeyi planlıyorum 🙂

  Teşekkürler.

  • Sağ olun hoş geldiniz Yunus Bey.
   Yatırım kararınız gayet makul, tebrik ediyorum sizi.
   Temettü verimi yüksek hisseler belli aslında Buhur25’teki çimentolar, Tüpraş ve otomotiv grubu hisseleri güzel.
   Oyak grubundan çimento harici Hektaş da temettü konusunda iyi.

 68. TMSN bugün 10,55 TL ile zirve tazeledi.
  Motoru soğutması gerekir teknik olarak ama bakalım soğumaya alacak mı motoru.

  • Oranın tadını kaçırdılar dostum, ben Allah ömür sağlık verdikçe buralardayım, Uzun Vadeli Yatırımcı devam ediyor, sadece makanı değişti.

 69. Bilgilendirmeyi okuyunca Godot’u bekler gibi sizi boşuna topikte beklemişim Halil hocam..

  Yıllardır sizi ve başarılarınızı mutluluk ve tebessüm ile okuyan sevenleriniz için siz nerede biz orada oluruz.. Hem tebdili mekanda ferahlık vardır demişler..

  Yeni mekanınız havadar, kullanıcı dostu ve huzurlu ortamı ile oldukça güzel görünüyor..

  Şahsınız da tüm dostlara selamlar..

  Hayırlı, uğurlu olması dilekleriyle..

  • Hoş geldiniz dostum, güzel sözleriniz için de teşekkür ederim, mekan hepimizin. 🙂

 70. Yarın piyasalar pozitif başlayabilir, cuma satışının telafi edilmesi gerekir.
  Fakat her zaman dediğimiz gibi önemli olan hareketin devamı, kapanışların yeşil devam etmesi.
  70.111 ve 69.190 desteklerinin korunması durumunda 73.010 TL direnci hedef olur.
  73.010 geçilirse 74.953 TL seviyesi sıradaki direnç hedefi olur.
  74.953 TL direncinin geçilmesi durumunda 77.766 TL direnci gündeme gelir.

 71. Hocam biraz daha Despc eklemek istiyorum ama nerelerden ? Buna nasıl karar verelim…

  • DESPC’te olumlu endekste 3,12 – 3,20 TL aralığı kısa vadeli destek seviyeleri ama olumsuz endekste bu seviye 3,00 TL’ye kadar inebilir.
   Buralar siz gibi yatırımcılar için de fırsat olur.

 72. müdürüm kaldır şu endexi artık bitsin bu çile hele bide şu ÇİMSA yüz güldürsee tam olacak (korkum yucin hocaanın ^^^SODA^^ sı gibi olması bağımlı yapacak bu nalet :)) )

  • :)))
   Bağımlı yapması normaldir, Çimsa’nın şirketin dünyanın dört bir kıtasında bayii ağı var, Avrupa’dan Afrika’ya ve dahi Rusya’ya…
   Teknik ise hissenin destek seviyelerine geldiğini vitesi ikileme vakti olduğunu söylüyor, yeter ki endeks başını kaldırsın.

 73. BIST100 endeksi 68.230 puanı da gördü.
  Düşüş içeriden çok dışarı kaynaklı.
  Dışarıya göre son günlerde daha iyi tutunsak da o da bir yere kadar oldu, sonunda 69.190 desteği altına sarktık.
  68.2XX de önemli bir alt trend desteği.
  Dileriz burası tutar.
  Dolar/TL hala 3,0425 ile endeksteki düşüşü teyit etmiyor, içimizi ferahlatan tek veri bu şu an.
  Düşüşün daha aşağılara devam etmesi için Dolar/TL’nin 3,07 üzerinde hareket göstermesi lazım.
  Son söz, “Her sıkıntının sonunda bir ferahlık vardır.”

  • mevzuuları kaynağından takip edelim dedik 🙂 @_Siyah_Beyaz (Demli Çay)

   ben uzun vadeyi yanlış algılayanlardanım sanırım.. evleniyorum kağıtlarla. satmıyorum hiç. portföyümün %70 i BUHUR25 den ama hatırı sayılır derecede içerdeyim.. ya seçimlerimde sorun var ya zamanlamada..

   sevgiler üstad..

   • Hoş geldiniz kaynağa. 🙂
    Zaman kötü dostum, sabırdan başka yapacak bir şey yok.
    Böyle zamanda artıda olmanın yolu biraz da şanslı olmaktan, sıra dışı hareket yapan hisselerde olmaktan geçiyor.
    Diğer türlü en fazla biraz zaman kaybedersiniz, yeter ki stratejinize sadık olun.

 74. Hocam ben bir büyüğünüz, ihtiyar olarak tahminde bulunayım o zaman
  Yarın + %2.3 açılış. Hadi hayırlı olsun

  • Hay maşallah dedem 🙂 gönlünüz çok zengin, Allah gönlünüze göre versin.

 75. TMSN motoru yeterince soğuttu.
  Öncü indikatör eski dönüş seviyesinde.
  9,45₺ yükselen kanal trend desteği korundukça yükselen kanal formasyon ve aynı zamanda FiboRet(9) hedefi 11,27₺

 76. LOGO 52,00₺ ile öncü indikatörü henüz kırmızı yapamasa da bu haliyle yukarıdan önceki dönüş seviyelerine geldi.
  Bu demek değil ki daha gitmez…
  Gidebilir de dönebilir de ama tekniğin söylediği veri bu şekilde, herkes kendi kararını kendi verecek.
  52,80 TL üzerinde hareketler güçlü olarak devam ederse 60,00 TL hedefi gündeme gelir.
  Olası dinlenme durumunda ise kısa vadeli yükselen kanal desteği 47,xx seviyeleri gündeme gelir.

  • Halil Bey, dün logoyu kimler almış acaba, bilgi verebilir misiniz? Takas Dökümleri mümkün mü acaba?

   • Benim sistem T+2 verdiği için takas verilerini ancak pazartesi görebilirim.

 77. Petrol %6 yukarıda 29,58$ +6,71%
  DowJ +0,74% yukarıda,
  $/₺ 3,0120 sakinleşme devam ediyor.
  BIST100 +68.597₺
  Bu temel veriler ışığında endekste yarın güzel bir açılış bizi bekliyor.
  Dilerim ki kapanış da aynı güzellikte olur. 🙂

 78. Hocam merhaba, Froto uzun zamandir bu fiyatlarda takiliyor dusunceleriniz nedir lord olacakmiyiz?

  • Olacağız. 🙂
   Ford, en fazla zaman kaybettirir.
   Kısa vadeli yükselen trendin devamı için 30,10 TL üzerinde tutunması önemli.
   Mart ayının ilk iki haftası içinde temettü kararı da açıklanır.
   Bilançonun da yıl sonu kampanyaları ile iyi gelmesi gerekir.

 79. Merhaba hocam sizi yeni takip etmeye basladım. Uzun vade yatırımcısıyım 2014 ten aselsanda hatrı sayılır bir miktarla yatırım yapıyorum. ve 15 yıl dokunmayı düşünmüyorum. Şimdide birikimlerim ile baska hisselerdende alım yapmayı dusunuyorum acaba hangi sektöre girmeyilim. Otomotivde doas, bankacılıkta is bankasını, düşünüyorum tabi bu hisselerdede alıp 15 yıl unutmayı düşünüyorum. sizce aselsana mı devam ediyim biriktirdimlerim ile baska sektorlerede girmelimiyim hocam saolun şimdiden.

  • Savunma sanayiine öncelik, ağırlık vermeniz güzel Murat Bey, çünkü savunma sektörü bir ülkenin her daim vazgeçilmez önceliklerinden olmuştur ve bu böyle olmaya da devam edecektir.
   Fakat portföyü en azından 2-3 çeşit sektöre yayarak riski azaltmak adına da çeşitlendirmek güzel olur.
   Bu sektörlerin başında da otomotiv, inşaat çimento, tarım / gıda, bilişim, petro-kimya gibi sektörler ilk aklıma gelenler. Bu sektörler insanların her daim vazgeçilmez sektörler.
   Sektörlerdeki temettü verimi iyi yatırımcı dostu kurumsal hisseler izlenmelidir.

 80. BIST100 73.447 -0,05%
  $/TL 2,9451 -0,32%
  MSCI Turkey 37,07 -0,32%

  BIST100 endeksi bugün 72.793 puana kadar bir geri çekilme sonrası, günü -33 puanla kapadı.
  Kurda gevşeme ve MSCI’da toparlanma devam ediyor.
  Yurt dışı piyasalar da yeşile geçti.
  Bu durumda BIST’teki gevşeme şimdilik uzun soluklu olmadı, gün için düzeltme ile kaldı.
  Hâl-i hazırdaki verilerle yarın yukarı tepki bekliyorum.
  72.000 TL altına sarkmadığımız sürece endeksin tekrar 74.953 ve 77.766 TL dirençleri kısa vadeli hedefler olur.

 81. HALİL bey öncelikle iyi günler borsada yeniyim acemiyim yani bir kaç gündür yorumlarınızı ve tahminlerinizi takip ediyorum gayet başarılı olduğunuzu gördüm sitenize üye oldum borsa konusunda yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim…

    • Tavsiye yasak biliyorsunuz, izlediğimiz hisseler belli ve zaman zaman bunlarla ilgili bilgi paylaşıyorum.
     Yazıları geriye doğru bakarak da fikir edinebilirsiniz.

 82. Hocam pnsut – tuprs- otkar-asels – froto – bjkas
  Bunlardan sizce hangisine yatırım yapmak mantıklı olabilir Halil bey

 83. 72.015 puan görüldü endekste.
  Kısa vadeli yükselen kanalda 21 günlük EMA test edilmiş oldu.
  Bu seviyenin de tutmaması halinde 71.000 – 60.500 destekleri gündeme gelir.
  $/TL’nin 2,9410 -0,37% ile sakin seyri endekste derin düşüşlerin karşılığı olmadığını gösteriyor.
  Kur’da bu sakinlik sürdükçe 72.015 daha karamsar havada 71.000 desteklerinin çalışmasını bekliyorum.

 84. Endeks bugün düşen kanal sonrası oluşan yükselen kanal desteğini 72.015 ile test etti.
  Daha önceki yorumumda 72.000 desteğinin önemine vurgu yapmıştım.
  Yarın düşen kur ve pozitif dış piyasalar ile coşkuya devam diyoruz. 🙂

  • Soğuması gerekir, bu kadar hızlı hareketten sonra soğumazsa motor hararet yapar.

 85. Üstad’ım , DESPC için ileriye dönük yorumlarınızı alabilir miyiz rica etsem ?

 86. Merhaba hocam.Manisa Kula da doktor olarak çalışıyorum.Borsa da UVY olmayı 2 aydır araştırıyorum.Stratejim 10 yıllık vade de 10000 nakit ve aylık 1000 yl ile hisse alım yapmak.yaşar erdinç bülteninde gördüğüm bağfaş ve tav aldım.portföyü oluşturmada zorlanıyorum.amacım temettü verimi yüksek hisseleri almak.geleceği bilmek imkansız ve siz bu hisseyi al demeyeceğinizi biliyorum ama yinede sormak isterim.otomotiv,çimento ve geç kaldım galiba ama bilişim sektörü önerilerinizi öğrenmek isterim.Portföyümde 5-10 hisse düşünüyorum.SaygılaR.

  • Güç olmasın, geç olsun doktorum.
   Bahsettiğiniz hisseler de mutlaka fırsat verecektir, nefeslenmeden koşmak hiç bir şeyin doğasında yok.
   Portföyde en azından 3-4 çeşit sektördeki hisselere dağılım yapılırsa iyi olur ama beklentinizin yüksek olduğu hisselerde ağırlığı fazla yapabilirsiniz.
   Temettü verimi ve yükselen trendi iyi kurumsal şirketlerin hisseleri öne çıkmalıdır.
   Ki bu konuda beğendiğimiz hisselerle ilgili zaman zaman paylaşım yapıyorum.
   Burada bu kadar açık yazabiliyorum. 🙂
   Her şey gönlünüzce olsun, isabetli kararınız için ayrıca tebrik ediyorum sizi, bol kazançlar.

 87. Halil Bey ,
  Tümosan ile ilgili son durum hakkında bilgi verebilir misiniz ? Bugün yine endeksten daha aşağida kapattı.

  • Evet ben de aynı soruyu sormak istiyorum. Alt destek kırıldı mı sizce yoksa endeksten dolayı mı bu hâlde?

   • Hayır, TMSN’da 9,61 TL üzeri oldukça üst direnç kanalı hedef olur.
    Şimdilik sıkıntı yok, pozitif endekse geçebilirsek bu seviyelerden güçlenip toparlanmasını bekliyorum.

 88. Öncelikle selamlar hocam hisse .net teki yazılarınızı okumaya başladım lakin daha 105. Sayfadayım ilk cildin 😉 baya uzun ve kapsamlı olmuş… Bnde uzun vadeli yatırım düsünüyorum hocam daha yaş 18 üniversitede biriktirdiklerimle aylık 100-150 lira arası para koymayı ve 30-35 yaşlarına kdrda bakmayı pek düşünmüyorum… Arkadaşlara bu borsa işini söylediğimde batacaksın böyle şeylere girme fln diyorlar ama baya bir araştırmalarım sonucu gelecege yatırım icin girmeyi dogru buldum… Yaklaşık 1.5 senedir üniye girmeden öncede araştırmaya başlamıştım bu işleri bonosundan reposundun a tipi b tipi fonlarına mevduatlarına kdr fakat hiç birisi uzun vadede hisse kdr kazandırmamış ve çoğu ztn stopajdır enflasyondur nerdeyse dogru düzgün gelir vermemiş… Fazla yazdım biraz kusuruma bakmayın şimdi temettü yatırımı için araştırmalarıma başladım bircok şirketin bilançolarına v.s bakdım fakat bir konu kafamı kurcalayıp durdu ve bir türlü çözemedim yardım ederseniz çok sevinirim…

  Şimdi şuan froto 30 küsür sularında seyrediyor… Mardin çimento ise 4 küsürlerde… Bnm yatıracagım parada diyelim 100 lira olsun aylık… İkisininde son yıllardaki temettü oranına bakdığımda hemen hemen aynı vermişler yani düz hesap ikiside %50 yıllık temettü versin diyelim ( burda frotonun yılda 2 kez verdiği temettüyü varsaymazsak) Ben şimdi diyorum ki frotodan 100 liraya 3 hisse alacağıma mardinden 25 hisse alsam… İkiside nominal degerde 1 üzerinden hisse başı 0.50 kuruş veriyor varsayarsak… Frotodan alacağım temettü 3×0.50 den 1,5 tl olucak fakat mardinde 25×0,50 den 12,5 tl temettü alıcam ve frotoda temettüde gelen cüzi miktarda parayla lot alamazken mardinde 3 belki 4 lot daha alabilme ihtimalim var… Sizce hesabım dogtumu yani temettü işlemi buna göre mi yapılıyor yoksa baska göremediğim bir konu var mıdır? … Eğer böyleyse fiyatı düşük temettüsü yüksek mardin adana gibi hisseleri toplamak froto tüpraş ve ya ttrak gibi fiyatı 70-80 leri vurmuş hisseleri toplamakdan çok daha karlı olmaz mıdır düşüncelerinizi bekliyorum nasıl bir yol önerirsiniz.

  • Öncelikle temettü yatırımcılığı tercihin için tebrik ediyorum sizi Caner’im.
   Bahsettiğiniz ölçüt tam öyle değil.
   Hisse fiyatı yüksek ama o hissenin o oranda da temettü oranı yüksek olur ve sonuçta temettü verimi aynı kapıya çıkar.
   Bizim için önemli olan temettü verimidir.
   Kısaca hisse başına düşen temettü oranı / hisse fiyatı bize temettü verimi (lot sayımızı ne kadar artıracağımızı (%) verir bize.

   • Hocam sizin dediğiniz şekilde temettü oranına %50 dersek fiyatınıda düz 30 alıp hesapladığımızda mesela froto için %50÷30 dan 15 çıkıyor… yani 1 lota yanlış anlamadıysam froto 15 tl mi vermiş oluyor… durum böyleyse ttrak tupraş gibi %200-400 arası temettü oranı veren hisseleri almak daha mantıklı gibi geliyor ama işte 100 lirayada sadece 1 lot almak insana koyuyor biraz kararsız kaldım… hani biraz şöyle 100-200 lot alabilmek dururken 1 lot biraz garip geliyor bana sonuçda alacağım hisseleri 10-15 yıl değiştirmeden biriktiricez… Hesaplarım doğrumudur hocam ve bnm kafamda belirlediğim 3 hisse ise şöyle froto-aselsan-adana ( veya pnsüt-petun) olabilir … Ayrıca hocam bu temettü verimi hesaplanırken nominal değerin hep 1 alındığını duydum bende bu yüzden önceki yazdığım gibi mardin örneğini verdim… nedir bu nominal deger??
    Son olarak hocam söylediğim hisseler hakkında ne düşünüyorsunuz… ilk 2 si kafamda kesin gibi çünkü biri otomotiv sektörünün lideri aselsan ise türkiyede savaş sanayii açısından tek el durumunda ve rakibi yok gibi… fakat 3. hisseme karar veremiyorum…Tanıdığım bir insaat mühendisi türkiye kocaman bir şantiye alanı diyordu inşaatlar için bu yüzden adana ve ya çimsa yı düşünüyorum… Ama şöyle bakınca da gıda sektörü yıllarca tükenmeyecek bir sektör petun ve pnsut bu konuda hem saglam temettü hemde sürekli yükseliş tirendindeler arada kaldım valla hocam bi yardım etseniz ne önerirsiniz… Biliyorum çok uzun oldu ama son birşeyi daha danışmak isterim… Sizce hocam diyelim aylık 100 lira ile hisse alacağım diyelim sizce bu seçeceğim 3 hisse arasında hepsine eşit oranda mı yatırayım yani hepsinden 33 liralık alım gibi mi yapayım.. yoksa bir ay 100 liranın hepsiyle froto diger ay aselsan gibi devam mı edeyim… ya da başka bir öneriniz var mıdır…. hocam şimdiden çok saolun bircok şey ögrendik sayenizde…

 89. Halil Bey,
  TMSN bugün 9,59 ile kapadı. Sizin belirttiğiniz desteği (9,61) sanki kırdı gibi ne dersiniz. Eğer kırdıysa bu durumda bir alt destek neresidir?
  Şİmdiden yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

  • Böyle durumda öncelik piyasanın normale dönmesidir, yoksa hissede desteklerin anlamı olmaz ama illa isterseniz 9,39 TL

  • Aynen öyle anlamsız.
   Beklentilerin tersine hareket var.
   Bir yerden tersine dönmeli.

 90. Halil Bey ,

  05 Şubat ta sormuştum , DESPC ile ilgili ileriye dönük yorumlarınızı bildirebilir misiniz ? Bugün beklenen kar gelmedi diye bayaa bir düşüş yaşadı.

  Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler…….

  • Çıkarken de çok hızlı çıkmıştı, dolayısıyla bu şekilde düşmesine de çok şaşırmadım.
   Bilanço henüz iş yatırıma yansımadı, ayrıntılı incelemedim.

   • Günaydın Halil Bey ,
    Bilançoyu inceledikten sonra bizi bilgilendirebilir misiniz ?

 91. Günaydın Halil Bey ,
  Rica etsem , Bilançoyu inceledikten sonra bizi bilgilendirir misiniz ?

 92. Hocam rica etsem yukardaki cevabınıza yazdığım yanıtı cvplayabilir misiniz?

 93. Hocam tekrardan rahatsız ediyorum ama şimdi hisse başına 50 krş veriyor diyelim froto… ama hissenin fiyatı 30 lira yani şimdi ben 1 lot aldım diyelim bana temettüde 50 krş versin… Ben bununla lot sayımı nasıl 1,5 lot artırabilirim… Yani hissenin fiyatı 30 liraydı 50 krs temettü dağıttı ve hisse fiyatı min=20 ye düştü diyelim yani hiç bi şekilde lot sayımız artmıyor sadece 50krş kazanç oluyor bununlada ancak kötü bir hisseden 1 lot alınabilir… Yanlış mı anladım :SS kusura bakmayın bir türlü portfoyümü oluşturamadım bu temettü işi kafamı karıştırdı…

  • Bu 50 kuruş temettülerle sizin 1,5 lot alabilmeniz için bugünkü fiyatların hesabıyla;
   34*1,5=51 TL
   51 TL temettü için de 102 lot Fordunuzun olması lazım ki bunların temettüsüyle 1,5 lot Ford alabilesiniz.

 94. Sn. BEETLEJUICE,

  DESPC’te henüz bilanço açıklanmadı.
  Gelen haber, Vergi Dairesi Gelir Tablosu ki bunun üzerinden yorum yapmak doğru olmaz.
  Bilanço geldiğinde yorumlarım.

 95. Caner Bey,
  Temettü Oranı demek hisse başına yatan kuruş cinsinden temettü demektir.
  Froto örneğiyle %50 ise hisse başına size 50 kuruş yatar, bunla yaklaşık 1,5 lot alırsınız, lot sayınız %1,5 artmış olur.
  Bu oran hisse fiyatına bölündüğünde çıkan rakam, temettü verimidir ki bizim için bu önemlidir.
  Yani bu 50 kuruş temettü oranı 300 liralık hissede %0,xx gibi çok düşük temettü verimi iken Froto gibi fiyatlı hissede %1,5 gibi temettü verimi olur.
  Hisse seçimi size ait olsun.
  Ben beğendiğim ve ilgilendiğim hisselerle ilgili zaman zaman paylaşım yapıyorum, gerisi size kalsın. 🙂

 96. Halil Bey ,
  Armada şu an itibari ile uzun vade girilir mi ? Yoksa aşağidaki GAP leri doldurması mı gerekiyor. Armada yı bir inceleyip tablo halinde ana sayfaya ekleseniz olur mu acaba ?

  Saygılarımla…….

  • Dinlenmesini beklemek iyi olur.
   Şu an kısa vadeli yükselen trend direnç seviyelerinde.

  • İş Yatırımda halka açıklık oranı var.
   Bu oran Ödenmiş Sermaye üzerinden sayıya dökülebilir.
   Daha neti ise matriks veya real trade gibi programlarda “hisse takas bilgisi” linkinde var.

   • iyi akşamlar hali hocam örnek için tüpraşın ödenmiş sermayesi 250419200 tl . bu durumda şirketin toplam 250419200 tane hissesi var demektir değilmi.

    • Evet, Ödenmiş Sermaye’nin her bir TL’si, 1 TL nominal bedelli hisseye denk gelir.

 97. Hocam merhabalar tekrardan bugün baya bir hisse arastırması yaptım ve karşıma ucuz temettü oranları düzenli ve yüksek olan temettü verimlilikleride %5 in üstünde olan bir kaç hisse buldum… Bunları uzun vadede önerirmisiniz;
  -Akcansa
  -Akmgy
  -Aygaz
  -Brisa
  -Brsan
  -çimsa
  -Doas
  -enkai
  -eregl
  -hekts
  -ısgsy
  -ısyat
  -Tskb

  Evet hocam bunlar bana uygun fiyatları düşük temettü oranları yüksek ve bazılarınında bedelsiz oranları yüksek hisseler.. Sizin bunlar hakkındaki yorumlarinız nedir özellikle;
  #Brisa
  #Akmgy
  Bu 2 sini mrk ediyorum… İkiside son 5 yılda %100 ün üzerinde bir temettü ortalaması yakalamışlar ve fiyatlarıda gayet uygun ne düsünüyorsunuz uzun vade için…

  • Temettü oranına değil, temettü veriminin yüksek olmasına odaklanın.
   Çoğu bana uygun hisseler değil, seçim size ait.
   Buhur25 benim bu kapsamda izlediğim hisseler.

   • Hocam temettü verimi diyorsunuz ama frotonun verimi 3 iken bi mardinin verimi %8-9 larda… Bu olay nasıl oluyor frotonun verimi düsük ve f\k oranı 10 nun üstünde seyrediyor… Temettü verimi için ucuz ama saglam şirket bulmak dogru deil mi haksız mıyım?

 98. Herşey için çok teşekkür ederim hocam.. Sonunda portfoyümü oluşturdum son kez size danışmak istedim 4 sektör olarak oluşturup sektörün önde gelen markalarını seçtim sizce uygun mudur..Seçtiklerim;

  -Aselsa ( sektöründe otkarla birlikde neredeyse tek el olması bedelsiz ve büyüme potansiyeli yüksek oldugundan dolayı)

  -Toaso (frotodan sonra en hızlı büyüyen ve gelisen koç iştiraki ve sadece fiatla kalmayıp citroen jeep opel gibi arabaların üretim yedek parça ve distrübütörlüğünü yapan en iyi büyüme ve temettüsüyle otomotiv sektöründen seçtigim hissem)

  -Pnsut. (Belkide sektörde tek el olan ve gıda sektörünün hic bir zaman bitmeyeceğini düşünerek yükselmesi muhtemel bir temettü hissesi)

  -Adan . (Sektörde mardinden sonra en çok adı duyulan ve fiyatının az da olsa yükselip ucuz fiyata lotları artırabileceğimiz son hissem)

  -Sizce uygunmudur hocam bu portföy en az 10 yılık için tutar mı ve ayrıca çimsayıda adana yerine düşünüyorum ama fiyat pahalı gibi o yüzden şimdilik 4 hisseyle yola devam gibi görünüyor..

  Görüşünüzü bekliyorum

  • Hayırlı olsun Caner Bey, güzel olmuş.
   Performansını beğenmediğiniz olursa bunları da zamanla güncellersiniz.

 99. Hocam pnsüt hakkında ne düşünüyorsunuz… Bu kdr ani bir düşüş ve süt piyasasındaki rekabetin artması hissenin uzun vadede kötü bir sürükleniş icinde olacak gibi.. Sizce portföyden çıkarıp baska sektörleremi baksam yoksa portföyü 3 de mi tutsam…

  • Her sektörde olduğu gibi süt sektöründe de rekabet çetin, PNSUT’ü avantajlı kılan marka değeri olması ve iyi temettü verimi olması.
   Bundan sonraki süreçte performansını koruma konusunda risk almak size kalmış.
   İçiniz rahat değilse çok da zorlamayın, önemli olan öncelikle iç huzurumuz.

 100. Tekrardan merhabalar hocam çok sordum kusuruma bakmayın ama daha çok tecrübesizim bu yüzden sizin gibi yıllarını bu işe adamış buyük üstadlardan yardım almamız gerekiyor… Son olarak demem o ki sonunda bugünde portföyde birkaç değişiklik yaparak PNSUT ü ve Adana yı portföyden çıkardım…ve çimento sektörüne hem temettüsü sağlam hemde gelişimi , yatırımları sağlam olan ayrıca dünyanın 2. Büyük beyaz çimento üreticisi sabancı iştiraki CİMSA yıda portföyüme katıp işlemi tamamladım… Yeni portföyüm

  -CİMSA(Temettü ve büyüme odaklı)

  -ASELSAN (Bedelsiz ve büyüme odaklı)

  -TOASO (Temettü ve büyüme odaklı)

  Bu üç hisseyi Allahın izniyle bu hafta içinde endeksin düştüğü an alım emri vermeyi planlıyorum.. Sizce yeni portföyüm ve degisikliklerimi nasıl yorumlarsınız hepsi uzun vadeye uygun hisseler midir?

  Herşey için çok saolun sizin sayenizde uzun vadenin ne oldugunu anladık hocam sağlıcakla kalın…

 101. Hocam bu söylediğim hisselerin ne zaman temettü vereceğini falan nereden öğrenebiliriz… Bilginiz var mı?

  • İş yatırım temettü linkinden veya mynet finansta şirket haberlerinden öğrenebilirsin.

 102. Halil Bey ,
  TMSN 1000K 10,00 TL den satış yapmış. Bu konudaki yorumlarınızı alabilir miyiz acaba ?

 103. Hocam merak ettiğim bir konuyu size sormak ve bu uzun vadeli yatırımın ne kadar gelir elde ettirdiğini öğrenmek için size danışmak istedim… Hocan şimdi siz hisse.net deki yazınızın başlangıcından itafen yaklaşık 2010 yılından beri bu uzun vadeli yatırımı yaptınız ve merak ettiğim konu aylık düzenli hep aynı miktar mı yatırdınız ve bu 6 yıllık süreçte nasıl bir kazan elde ettiğinizi sormak isterim en azından önümüzde somut bir örnek olmuş olur 6 sene az deil nasıl olsa… Şimdiden teşekkürler

  • Bu süreçte ev kredisi ve diğer bazı harcamalarla sürekli yatırım yapamadım, kesintili boş geçen aylar çok oldu ama ara ara fırsat buldukça biriktirmeye devam ettim.
   Arada ev allırken kullandım bir kısmını, velhasıl net bir hesap yapmadım ama her aldığım hisseden er geç kâra geçtim, sıkıntı yok, memnunum yatırım tarzımdan.

 104. Halil bey, bir hisse karını tamamen temettü vererek fiyat rasyosunun hızlı artması varken neden hem temettü hemde bedelsiz vererek fiyatlarını neredeyse sabitler? Bu hisse sahiplerinin bir nevi kar şekli midir? Mesela iş grubu hisseleri gibi… Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Bedelsiz demek, bir nev’i kârı içeride tutmak demektir.
   Bu yüzden psikolojik etkisi ve şirketin finansal görünümü açısından pozitifliği / güçlü görünmesi dışında yatırımcı için çok fazla bir anlamı yoktur.
   Ama biz psikolojik boyutu ve bu etkiyi daha çok öne çıkardığımızdan önem veriyoruz bedelsize.

   • Bu soru ile paralel başka bir sorum olacaktı.

    işgyo hissesinden toplam 746 milyon tane var. 7 kuruş temettü verdiği için hesaplanırsa 52.2 milyon TL temettü dağıtıyor.
    Pay biçimi yada bedelsiz olarak ise borsada işlem gören paylar için 103.85 milyon TL, borsada işlem görmeyenler için ise 148.571 TL olmak üzere toplam 104 milyon TL dağıtıyor. Demek ki bu karı pay biçiminde değilde tamamen temettü şeklinde dağıtsa hisse başı 21 kuruş verebilecek bir karı vardı. Şayet dün sıfır bedelsiz ve 21 kuruş temettü haberi gelseydi bu hisse bugün muhtemelen tavandan kapatırdı. uvycilerin en kral hisselerinden bir olurdu.

    Halil hocam siz neden vermediğini açıkladınız, teşekürler; Peki yukarıdaki 21 kuruş hesaplamam teknik olarak yanlış mı bunu öğrenmek isterim.

 105. Halil hocam iyi günler listenizdeki gubrf hissesinden aldım fakat bu hisseyle ilgili herkes birşeyler söylüyor aylık rsı tehlikeli diyenler var yabancılarında çıkmaya başladığını yazanlarda var
  Rica etsem bu hisse ile ilgili düşüncelerinizi fikirlerinizi paylaşabilirmisiniz
  Tşk

  • Kısa vadede Orta Doğu’daki İran – Suriye meselesinden ve vergi cezası yüzünden çok dalgalanma yaşadı.
   Fakat önümüzdeki süreçte bu olumsuz etkenler gündemden düşmeye başladıkça hisse pozitif seyrine kavuşur diye düşünüyorum.

  • Satışlardan çok arsa satış gelirine bağlı kar artışı var ama sonuçta satışların da artıda olması güzel.
   Orta karar bir bilanço diyelim.
   Hissede hala Rusya baskısı var.

 106. Hocam merhabalar tekrardan geçen yazdığım 3 hissedende kademeli olarak toplam 103 liralık alım yaptım baya bir dip fiyattan … Aradan yaklaşık 1 hafta geçti şuan portföy değerim 108 lira oldu 5 liralık bir artış var… Yani hocam sizce portföyü satıp yine dip fiyatımı bekleyim alım için 5 lira 1 haftada fena deil birde temettüler yaklaşıyor ondan mı yükseldi acaba fiyatları… Ne önerirsiniz hocam yoksa beklemeye devam edip diğer ayda aynı şekilde en dipden kademeli alım mı yapmalıyım sizce … Bnm dediğim yöntem biraz al sata benziyor gibi ama çözemedim tam 😀 bi el atsanız… Hisseler cimsa,toaso.asels

  • Benim yukarıdan satıp atıp, aşağıdan tutmaya çalıştığımı okudunuz mu hiç ? 🙂
   Denemesi bedava, pardon parayla…

 107. Yani hocam diyorsunuz ki portföyündeki hisseler yükselince sat düşünce toplamaya başla.. Aradaki karlarda sana kalsın… İşte bu mantık da al-satcılıga yani traderlığa girmiyor mu hocam…

  Hocam birşey daha danışmak isterim… Şimdi ben ayrıyetten bireysel emeklilik hesabı açtırsam bana 100 liraya devlet 25 lira veriyor ve 10 yıl sonunda bu parayı çekebiliyorum… Yani her ay 100 liradan 10 yıl sonunda 12000 yatırdığım parayla 15000 para alabileceğim sizcede mantıklı bir çözüm gibi durmuyor mu? Bu yatırımıma ne dersiniz sizce yapılır mı yoksa hisseden daha mı fazla kazanırım…

  • Caner’im ben hiçbir yerde böyle “portföyündeki hisseler yükselince sat düşünce toplamaya başla” demedim.
   Benim eski yazılarımı oku lütfen.
   BES işleri bana ters, tam dediğiniz gibi değil o konu.
   O kadar geri dönüşü yok yani, gider kesinti vs. ile.

 108. Hocam şu konuyla ilgili yazılarınızın varsa linkini atabilirmisiniz hisse.net de bir sürü cilt oluşmuş daha ilk cildden pes ettim… 😀 dile kolay 100 küsür sayfa hepsi… O yüzden kusura bakamayın pek durumu anlayamadım…

 109. BES ile ilgili soruyu Halil Beye sormuşsunuz, özür dileyerek ben cevap vermek istiyorum. Hem Halil bey daha önemli olan borsa ile ilgilensin hemde bu BES aldatmacasını okuyanlar öğrensin.

  Bilindiği gibi BES ten devletin verdiği %25 lik katkı payından tamamen yararlanabilmek için sistemde en az 10 yıl kalmalı ve 56 yaşınızı doldurmuş olmalısınız. Aksi takdirde çok büyük kesintilerle karşılaşırsınız. Sözgelimi sistemde kalma yıllarına göre;

  1)Sistemde 3 yıldan az kalanlar 1 kuruş bile devlet katkısından yararlanamayacakları gibi fon işletim ücreti, yönetim kesintisi, sistemden erken çıkma cezası adı altındaki kesinitilerle yatırdığı parayı bile kurtaramazlar.

  2)Sistemde 3 yıldan çok 6 yıldan az kalanlar devlet katkısının sadece %15 ini alabilirler. Bu katkı payıda yine adı geçen kesintilerle hiç olur. Yani bu gruptakiler ana parasını kurtarabilirseler şanslılardır.

  3)Sistemde 6 yıldan çok 10 yıldan az kalanlar devlet katkısının %35 ini alabilirler. Benzer kesintiler bunlarada uygulanacağından ana paralarını kurtarabilseler bile çeşitli kesintiler, enflasyon derken kazançları yine hiçe yakındır.

  4)sistemde en az 10 yıl kaldınız ama yaşınız 56 olmadı. Bu kezde 56 yaşınız beklensin denilecek. 56 yaşında önce emekli olmak isterseniz bu kez devlet katkısının sadece %60 ını alabileceksiniz. Tabi bu brüt bununda kesintileri cezası olursa her ne kadar ana paranızdan fazla alsanızda enflasyonun etkisini düşünürseniz koskoca bir hiç olacaktır.

  5)Diyelim sistemde en az 10 yıl beklediniz ve yaşınızda 56 oldu, bu kez muhtemelen birçoğuna fonlarımızın getirisi çok düşük kaldı, o yüzden sadece devlet katkısı artı ana paranızı alabileceksiniz denilecek (tabi kesintiler hariç), onların deyimiyle yıllık %2 lik büyümeli alternatif senaryo denilen senaryo.

  şimdi 46 yaşında sistemede giren aylık 1000tl sabit katkı paylı 0 tl başlangış lı 56 yaşına kadar 10 yıl sistemde kalan birisinin kazancını bulalım.

  (hesaplamaları garanti sayfasından yaptım.)

  yıllık %2 büyümelik lik alternatif senaryo yada kötü senaryoda devlet katkısı dahil alacağınız toplam brüt para 152959 tl (bunun 120000 tl ana paradır.)dikkat edin net değil brüt artık ne kadar kesinti yaparlar onu düşünemiyorum bile.

  yıllık %6 büyümelik baz senaryo yada en iyi senaryoda alacağınız devlet katkısı dahil toplam brüt para 187681 tl dir.

  Peki bu parayı bu kadar riske atmayıpta hiçbir şey bilmiyorsam faize yatırım deseniz alacağınız toplam para 10 yıl sonra en az 190000 tl ediyor. Kaldıki bu oran yıllık %10.25 mevduat faizi veren ortalama bir banka için geçerli, yıllık %14 üzeri mevduat faizi veren bankalar bile var. Burada 250binlere yaklaşırdı

  Bir parça daha finans bilginiz varsa tahvil veya bono yada repolara girseniz daha kazançlı olurdunuz.

  Ama en iyisi borsada uzun vadeli yatırımdır anlayışını benimser adam gibi hisseler seçseniz (aklıma bir anda buhur25 geldi)

  http://2.bp.blogspot.com/-PEWgWEFOm18/VgkOFZlgS_I/AAAAAAAAISY/o6jU5fsxSeY/s1600/getiri.jpg

  mesela listenin başındaki gübrf kendini 36,5 a katlamışken en az getiren tavhl bile 2.18 e katlamış. bu bile BES ten çok daha fazla.

  Umarım faydalı olmuştur.

  önemli not:Ben sadece kendi düşüncelerimi yazdım, herkesin risk algısı beklenitileri farklı olacağından sadece bu yazıma bakarak kimse yatırımını yönlendirmesin, yatırım tavsiyesi değildir.

  • gübrf 36.5 katlamış derken yanlış yazmışım , kendisinin üzerine 36.5 kat getirmiş, bir de kendisi eder yani 37,5 kat olmuş oluyor. bu durumda tavhl de 3.18 oluyor. basit bir hesapla 120000*3.18=381600 komisyon kesilse bile kemiksiz 380bin gelir.

 110. Merhaba Halil Bey,
  Tek mail de sorularımı toplama istedim sakıncası yoksa sizin için.

  *** THY çok güzel kar açıkladı , sizin öngördüğünüz bir hedef var mıdır ? 2016 sonuna kadar kademeli toplanabilir mi ?
  *** DESPC için belirtmiş olduğunuz 3,39 – 3,97 aralığı yatay seyir daha ne kadar devam edecek 🙂 ?
  *** Netaş için hem satış hem de ulak olayı var 4,5G için girilebilir mi ?
  *** TMSN direnci 9,94 müdür ?

  Şimdiden teşekkürler…….

  • Sondan başlayayım TMSN kısa vadeli direnç hedefi 10,25 TL
   THY iyi kar açıklasa da borçluluk durumu önümüzdeki dönemler için bende güven oluşturmuyor yatırım anlamında. O yüzden hedefim de yok.
   DESPC vermiş olduğum dalgalanma bandında daralarak gitmesini bekliyorum, sinyali görürsem paylaşırım.
   Netaş için ise kısaca bana uymaz, siz bilirsiniz diyeyim.

 111. Hocam her ay 500 tl ayirip uzun vadede hisse senedi almak istiyorum.aklimdaki sorular
  1) cok hisse alip az para yatirmak mi ? Ornek: 10 hisse herbiri icin ayda 50 tl
  2) as hisse alip cok para yatirmak mi ornek: 5 hisse 50 tl gibi
  3) her sektore dagilmak mi daha verimli olur.yoksa istedigimiz kriterlerde olup ayni sektorden olmasini da degerlendirmek gerekir mi ???

  • Hissenin değerinin yüksek olması ya da düşük olması sizin yüzde getirinizi değiştirmez.
   Hisse sayınız 5 de olsa 1 de olsa önemli olan sizin yüzde kazancınızdır.
   Fiyatı yüksek olan hisselerde aynı zamanda Öz Sermaye de yüksek olmalı, yani bedelsiz potansiyeli de yüksek ise çok sıkıntı olmaz, o fiyat yüksekliğinin temeli olur en azından.
   Benim tercihim, sektörel çeşitliliğe dikkat etmek portföyde.

   • Merhaba

    tmsn hakkında yorumunuzu alabilir miyiz yabancı takası yükselmeye devam ediyor uzun vadede sorun varmış duşuşun?

    • Uzun vadede sıkıntı olacağını düşünmüyorum şimdilik TMSN’da ama kısa vadede biraz sindirme dinlenme olabilir.

 112. s.a Halil bey iyi akşamlar, ödünç işlemler hakkındaki fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Her ne kadar sistemimiz al-izle stratejisi olsada bilançolar açıklanmadan buhur25 e hisse girmesi yada çıkması olmuyor, buda en az 3 ay demektir. bu süre zarfında hisselerimizi ödünç verip belli bir kar elde etme imkanını kullanmamız hakkındaki görüşünüz nedir?

  Yatırımcılar hesaplarında bulunan hisse senetlerini belli bir süre için ödünç vererek ek bir gelir elde edebilmek için Ödünç İşlemleri gerçekleştirebilirler. X yatırım müşterilerinin talep etmeleri halinde hisse senetlerini BIST Takasbank A.Ş. nezdindeki Ödünç Pay Senedi Piyasasında değerlendirmelerine ve risksiz bir şekilde gelir elde etmelerine aracılık etmektedir. Ödünç süresi içinde, hisse senetlerinin mülkiyeti değişmez ve doğan rüçhan hakkı, temettü gibi tüm haklar ödünç verene aittir.

  • Bu tarz bir girişimim olmadı ama olmaz da uğraşmaya değmez derim, ya da bana gelmez o tarz işlemler.

 113. Ödünç işlemler tamamen faiz hemde faizin kaşarlısı, % 6000 e varan faiz görülmüş eskiden, Bu ne demektir? Sadece borsanın açık olduğu 6 günde yatırdığın parayı 2 ye katlaman demektir. bu kadar büyük bir soygunun ufakta olsa parçası olmak istemem.

 114. Halil Bey ,
  Armada 09 Mart tarihli karına istinaden yorumlarınızı alabilir miyiz lütfen. Kar beklenenden düşük geldi sanırım. Geri çekilme bekliyor musunuz ?
  Saygılarımla , Beetlejuice

  • Akşam bakmaya çalışacağım dostum, yalnız gün içi hatırlattığım grafik üzere de hisse 10,22₺ sonrası düzeltmeyi hak ediyordu ve bunu grafikle vurgulamıştım.

  • ARMDA 2015/12 Kâr 9,8 mn TL -22%
   Satışların %26 artması olumlu.
   Diğ. Faal.-Yön.-Vergi ve Fin. Giderler artışıyla dönem kârı düşüşü geçici.

 115. Hocam merhabalar tekrardan… Merak ettiğim birkaç konu daha vardı geleceğime yatıtım yapmak için hisse senedi dısında a tipip b tipip fonlar ve yahut mevduat faizini önerirmisiniz. Şimdi ben 1 ayda 100 liralık hisseyle 105 lira kar anca elde ettim.. Ama mevduat faizine koysam 110 lira civarı param olucaktı… Tamam enflasyon falan deyince para eriyip gidiyor deniyor ama herşey enflasyona yakalanmıyor ki aynı oranda ben 5 yıl öncede aynı bisküviyi 1 liraya alırken şimdide 1 liraya alabiliyorum ya da yediğim döneri 3 liraya alırken 5 yıldir halen 3 liraya yiyebiliyorum… Ha ev için v.s enflasyon baya etkileniyor fakat en azından parayı korumak ve birikim yapmak adına mevduat ve ya fonlardan önerebileceğiniz birşeyler var mıdır?

  • Mevduata yatırsaydınız 100₺ bir ayda 101₺ olurdu sizin hesapla. 110₺ için 10-12 ay daha beklemelisiniz.
   Benim temettü yatırımı dışında fon veya faiz yatırımım yok.
   Ama ben ne desem de sizin bunu özümsemeniz tecrübe etmeden zor.
   En güzeli düşündüklerinizi bir miktar para ile birkaç yıl tecrübe edin ve gerçek sonuçları karşılaştırın.
   Kafanızdaki sorular o zaman net olarak cevabını bulur işte.

 116. Halil bey biraz basit olacak ama, perşembeye kadar borsada genel bir düşüş beklentisi var, salı günüde bizim genel alım günü malum ayın 15i salıya geliyor, salı günkü fiyattan alacaklarımı alayımmı yoksa perşembeyi beklemek mi mantıklı.

  • Soldier dostum, bu riski almak tamamen size kalmış bir karar.
   Perşembesi yok bunun ayrıca dikkat ederseniz herkes düşüşü bir haftadır bekliyor ama geldiğimiz durum ortada.
   Önemli olan hissenizin seyri.

   • Anladım müdürüm demek istediğinizi, bu durumda 15inde alımlarımı yapacağım.

 117. Halil Bey ,
  Armada 8,8X lere kadar geriledi , daha aşşağısı olur diye düşünüyorum endeks düzeltmeye girerse….. Sözde microsoft ile anlaşma imzaladı ve hisse çin li bir firmaya satıldı deniliyor. Sizin fikirlerinizi ve düşüncelerinizi alabilir miyiz lütfen ……..
  Saygılarımla ,

  • Dinlenme süreci bitmiş değil henüz bana göre.
   Sakin olmak gerekir, uzaktan izlemeye devam.

  • DOAS 11,33 TL
   9,72 TL düzeltme sonrası toparlanma devam ediyor.
   Hedef: 12,85 TL
   Yükselen trendin devamı için bu seviyenin geçilmesi önemli.

 118. Merhaba Halil Bey ,

  Buhur25 için armada ve tmsn grafiklerini revize edebilir miyiz ?
  Ya da bu 2 hisse için yorumlarınızı alabilir miyiz ?
  THY uzun vade biraz olsun girilir mi ?

  Saygılarımla…….

 119. Hocam merhaba, ben uzun vadeli yatırım düşünmekteyim. bunun için de DOAS, BOLUC, TUPRS ve OTKAR düşünüyorum. Sizin bu hisselerle ilgili yorumlarınızı alabilir miyim. Şimdiden teşekkürler.

  • Doaş’taki emisyon stresi geçerse hepsi de güzel hisseler.
   Sektörel dağılım da güzel.

 120. Ayrıca uzun vadeli yatırım yapmak için sizce hangi sektörlere yatırım yapmalıyız?

 121. Merhaba Üstad ,
  Armada ile ilgili düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz lütfen ? tşk ler…….

 122. Aselsan da %100 bedelsiz haberi geldi, burada hiç dillendirilmemiş. bugün yüksekten açıldı sonra yine bilindik olaylar…%100 bedelsizi göre ky direk aselsana geldi, aselsanda biraz aşağı saldı. Bu diğer hisseler içinde böyle hep böylede oldu.Ama bedelsiz yada temettü açıklandıktan sonra hisseye saldırma alışkanlığımızdan vazgeçemedik.

  Bu arada %100 bedelsizimiz bütün uvy dostlarına hayırlı olsun.

 123. Merhaba Halil bey ;

  Ben söyle bir portföy yapma konusundaki fikrinizi ögrenmek isterim.mümkünse tabi:)

  15.000 Nakit elimizde var.Bunun %7 si Döviz (usd+cad+aud)

  % 20 si Altın – Gümüş

  % 67 si Hisse dağilimı ( Brisa %14 -parsn %14 + bımas %16 +clebi%14 + ttrak %14 + adana % 14)

  % 6 Nakit TL ( Kötü günler için )

  Hisse senetlerinde 1 yıl vadeli her ay düzenli alım yapmayı ve daha sonra sadece beklemeyi temettüleri üzerine eklemeyi düşünüyorum.

  Cevabınıza ilginize tşk ederim saygılarımla

  • Fena portföy değil ama eğer uzun vadeli tutulacaksa döviz ve altını da hisse yaparım ben.
   Çünkü bu iki enstrümanda çoğalma olmuyor ama temettü yatırımcılığında hisse sayınız artmaya devam eder.

 124. Merhaba Halil Bey ,
  Armada için 8,70 üzeri durması olumlu demiştiniz. 9,00 lara kanca attı ; kendi kendine geziyor.

   • Halil Bey ,
    İnşallah dediğiniz gibidir ve güç topluyordur. Tüm bilişimler ilerledi. Bu nedense duruooooo.

 125. Hocam merhabalar aselsan ℅100 bedelsiz açıkladı… Bu bedelsizin ne zaman verileceği hakkında bir bilginiz var mı? Ve ya nasıl öğrenebiliriz iş yatırımda tarihi yazmıyor…

 126. Iyi günler hocam. Ben 18 yasinda üniversite öğrencisiyim. Bir abimin uzun vadeli yatirim yaptigini ve tavsiye ettigi zamandan beri aklımda var bu yatırım işine girmek ancak herhangi bi bilgim yok bu konuda. Internetten biraz araştırınca sizi buldum, forumlardaki konularinizi okudum ancak cok fazla yabanci oldugum ve bilmedigim terimler var. Sizden bana yol gostermenizi rica ediyorum. Erken yasta ufak yatirimlarla baslamamin daha iyi olacağını düşündüm. Akbank da stajerken daha önce kullandigim hesap vardi ve subeye gidip yatirim hesabi acmak istedigimi soyledim. Teste falan tabi tuttular yatirimla ilgili ne kadar risk alacagimla ilgili, bankadaki arkadas sağolsun söyledi sınırları biraz yukselt yoksa hisse alamazsin diye. Bir dünya kağıt imzaladiktan sonra nihayet actim hesabi ama gözümü korkuttu acikcasi bunlar benim. Yatirim hesabini dogrumu actim hocam acaba? Bu saatten sonra nasil bir yol izlemem gerekiyor? Benim bu işe baslamadaki ilk düşüncem aylik belirli bir miktar ayirip ASELSAN dan lot almakti. Bu genc kardesinize yol gosterirseniz cok memnun olurum. Iyi gunler dilerim tekrardan.

  • Size yapılan test yeni sistemde tüm yatırımcıların doldurması gereken standart bir test, onda herhangi bir sıkıntı yok.
   Bundan sonra öncelikle almayı düşündüğünüz hisselerle ilgili araştırma yaptıktan sonra işlem yapın ama bu para kısa vadede lazım olmayan nakit olmalı.
   Hatta ilk başta sanal ortamda işlem yapıp sonuçlardan memnuniyetinize göre gerçek işleme başlayabilirsiniz.
   Temettü veya bedelsiz, büyüme hissesi gibi hangi tarz hisslere odaklanacağınızı belirlerseniz ileride portföyünüzü değiştirmek zorunda kalmazsınız.
   Bol kazançlar dilerim.

 127. Halil hocam elimdeki hisselerimden birini genel durumu vasat ve diğer hissenin durumu dah iyi gözüküyor diye başka bir buhur25 hissesi ile değiştirmek istiyorum, yalnız bu değişikliği yaparsamda al-satçıya dönem korkusuda taşımıyor değilim. Ne yapalım bu psikolojiyi aşmak için, doğrumu değilmi?

  • Doğru, sizi mutlu etmeyen ve beklentinizin düşük olduğu hisseyi daha iyi beklentiniz olan hisseye kaydırabilirsiniz, bu sizin uzun vadeli yatırım sisteminize helâl getirmez.

 128. Halil Hocam merhaba, öncelikle emeğiniz ve verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Sizi tanımama müteakip bende kendi gücümün yettiğince yatırımımı bu yönde yapmaya karar verdim. Ancak bir sorunum var ki maalesef pek çözemiyorum,hangi hisseleri portföye dahil edeceğim konusunda kararsızlıklar yaşıyorum. Sitedeki bütün yorumlarınızı tek tek okudum ve hisse adı vermeyeceğinizi biliyorum 🙂

  Sizden ricam porföyümü değerlendirebilir misiniz? ve benim gibi deneyimsiz ancak tasarruf ve yatırım yapmaya hevesli arkadaşlar için “hedefler doğrultusunda dengeli portföy nasıl oluşturulur?” tarzında bir bilgilendirme yazısı yazmayı düşünür müsünüz?

  ASELS(%15), CIMSA(%20), SODA(%7), TOASO(%23), TUPRS(%35)

  • İlginize teşekkür ederim Köksal Bey, portföyünüz fena değil çoğunluk temettü ağırlıklı, olması gereken de bu.
   Aselsan ise daha çok bedelsiz büyüme ağırlıklı.
   Sektörel dağılım yapılması gerekir ki bu konuda da iyi portföyünüz.
   Bol kazançlar dilemek düşer bana bu saatten sonra. 🙂

 129. Halil Hocam; elimde AFYON, ASUZU, BRISA, GOODY, GUBRF, NETAS, SANEL ve TTRAK hisseleri var. Listede fazlalık duran veya eksikliği hissedilen senetler konusunda bir değerlendirme alabilir miyim? Teşekkürler…

  • İlla savunma sanayii ve güven derseniz Otkar beklentilerine göre çok yüksek sayılmaz, ucuz olmasa da hala geçen yılın aynı fiyatında.

 130. Geçen hafta sonu trend destekleri üzerinde kapatan DOAS, SODA, TUPRS, EGEEN, PETUN, ARMDA tepki vermesini beklediğim ilk aklıma gelen hisseler.
  Bunun için endekste cuma sabah düşen kanal direnç bölgesinden başlayan yükseliş hareketinin tekrar 83.750’lere gitmesi beklentilerim dahilinde.
  Bu seviye, hareketin tamam ya da devamı konusunda önemli bir bölge.
  Burasının geçilmesi halinde 84.354 – 88.651 kısa vadeli hedefler olur.
  Kısaca endekste öncü indikatör yeşil sinyalini koruyor.
  Dolar / TL de haftaya kırmızı başladı 2,8479 -0,04% olumlu.
  Huzurlu ve bereketli bir hafta olsun.

  • Dolar / TL 2,8285 -0,72%
   BIST +1,80%
   MSCI Turkey +3,29%
   Dow +0,54%

   Kısaca bu koşullarda endeks dün de belirttiğim gibi YOLA DEVAM, DOSTA SELAM FORMASYONU’nda görünüyor, sıradaki direnç hedefi 84.354 TL

 131. Hocam günaydın; günün bu saatinde sizleri yoruyoruz sorularımızla kusurumuza bakmayın.
  Adana ve Soda için yorumlarınızı almak istiyorum?
  uzun vadede adana mı yoksa bolu beyi mi düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

  • Her ikisi de pozitif trendde.
   Soda için Soda başlığında grafik var zaten uzun vadede o grafik geçerli.
   Adana ve Bolu çimento Oyak grubu iştiraklaleri ve ikisi de temettü verimi iyi, benim tercihim bu ikisinden Bolu Beyi olurdu.

 132. Günaydın Halil Bey,
  Armada sanırım genel kurul tarihini açıklamadı.
  Konu ile ilgili bir bilginiz var mı acaba ?

 133. hocam merhaba, ADANA 8.04 TL gördü anladığım kadarı ile soğutma yapıyor. sonraki hedef ne olur sizce?

  • Düzeltmenin bittiği tespitini yaptığımda yazarım Ömer Bey, siz de hatırlatırsanız bakarım ben de ara ara. 🙂

   • Merhaba Halil Bey ADANA ile ilgili bir gelişme var mı düzeltmesini tamamlayabildi mi?
    Ayrıca bir miktarım var TUPRAŞ OTKAR DOAS DESPC HEKTAS VE LOGO bunlardan ikisine yatırım düşünüyorum. Yardımcı olur musunuz?

    • Adana dinlenmeye devam ediyor.
     Diğer hisseleriniz de gayet güzel, tebrik ediyorum.
     Seçim size ait olsa daha iyi olur. Nasılsa sıkıntı olan yok. 🙂

 134. Güzel bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle tüm yatırımcı arkadaşlara özelliklerde Halil hocama bir sorum olacaktı. buhur 25 dışında bir hisse hakkında yorumlarınızı soracaktım. bu hisse yeni halka arz edilen cusan. bu hisse henüz 2,5 ay geçmesine rağmen yüksek temettü vermeye çalışması ayrıca büyümeye yönelik çabaları bana ileride tam bir yatırımcı dostu olabileceği izlenimi verdi. bu hisseyi takip ediyor musunuz? Hisse buhur radarına girdi mi; hisse hakkında fikirlerinizi merak ediyorum?

  • Uzaktan izliyorum ama bu hareketler baş döndürücü ve riskli görüyorum.
   Arabanın şarampole yuvarlanmasından korkuyorum.
   Şimdilik sizin sorduğunuz anlamda radarımda değil.

 135. Halil hocam iyi günler diliyorum; yaklaşık bir yıldır buhur 25 listesinde olan 13 şirketen her ay alım yapıyorum. Yaşım 30 ve devlet memuruyum aylık 1000 TL civarında nakit ayırabiliyorum. Allah nasip ederse emekliliğime kadar bu şekilde enflasyon artış oranınıda gözeterek aylık alımlar yapacağım. Ancak kafama takılan bu miktarla 13 şirkete yatırım yapmak mantıklımı? Bazen diyorum 5-6 şirkete düşüneyim, ancak Buhur 25 performansını görünce diyorum 20 ye çıkarayım. Bugünün şartlarında 1000 TL gibi bir rakamla pötföyün çeşitlendirilmesinin Artı ve eksileri ne olur. Bununla ilgili bir çalışmanız varsa ve ya bir yazınız paylaşırsanız sevinirim.
  Sizleri ve Buradaki arkadaşları ilgili takip ediyorum teşekkür ediyorum.

  • Teşekkür ederim Kayı Beyi, hoş geldiniz.
   Portföyde hisse sayısının çok olması odaklanmayı ve portföy verimini olumsuz yönde etkileyebilir.
   Ama yine de riski dağıtma açısından portföy büyüklüğüne göre değişmekle birlikte ağırlık 5 hisseyi geçmezse daha iyi verim elde edilebilir.
   Büyük portföyleri göz önüne alırsak 5 tane de daha az ağırlığa sahip illa olmasını istediğimiz hisselere şans verebiliriz.
   Son söz bu işin kesin sayısı olmamakla birlikte net sayı ileride verime göre şekillenir.
   Yani performansı düşük olanları siz kendiniz saf dışı bırakırsınız zamanla.

   • Teşekkür ediyorum hocam, kıt kanat bilgimle bugünümü portföyümdeki hisseleri birkez daha incelemekle geçti. Yatırımları, ihaleleri, temüttü verimliliklerini vb. Okumadığım yazı kalmadı. Ancak vardığım nokta; herbir firmaya ayrı bağlılığım oldu 🙂 Biliyorum cevap vermeyeceksin prensip olarak, Onun için sormayacağım hangisini elemeliyim diye. Artık zamanla elemekte bize kalsın. Bari bunu yapalım… 3 yıl al sat yaptım hep kaybettim, 2 yıl önce sizi keşfettim, adeta bütün borsaya bakış açım değişti. Etrafımda al sat yapanlara hep sizi önerdim. Bir çok kişi Buhur25 hisselerine geçti, borsayla ilgisi olmayanlara dahi anlattım çok mantıklı buldular ve yatırımlarına bu şekilde devam ediyorlar, çevrem hep Anadolu insanı memur kesimi arkadaşlar. Bizim için başka türlü daha mantıklı bir yatırım türü olamaz zaten. Tavsiye ettiğim Arkadaşlarım benden 1 yıl önce başladılar, Ben geçen yıl başladım Buhur25 uvy’e. Çünkü 3 yıl al sattan zararımı çıkarıp öyle uvy başlayacaktım ancak o bir yılda elimdeki paradan(toplam 20000tl) sadece 1000 tl kaldı rahatladım 🙂 ve borcsuz harcsız aylık maaşımın 4/1 ini yatırarak devam ediyorum. (Al sat cı arkadaşlar okursa örnek olsun diye yazdım). Sadece param değil 10 kiloda zayıfladım, saç ve sakal kıran, uykusuzluk o bir yıl çok şey aldım benden… hocam eskiden seans odası gibi olan bürom şuanda iş yeri oldu. Seans açılmış kapanmış hiç bakmıyorum bile, 3 yıl boyunca çivili yatağım kuş tüyü sanki. Diyetisyene ve ilaçlarada para vermiyorum artık Buhur25 12 kilo aldırdı 🙂 valla daha çok söylenecek şey var ama velhasıl Allah sizden razı olsun Hocam…

    • Ağzına sağlık dostum, hem üzüldüm hem sevindim.
     Kaybettiğiniz paranız ve sağlığınıza üzüldüm ama doğru yolu bulmanız ve kaybettiğiniz sağlığınıza kavuşmanıza da sevindim.
     Gerçekten çok anlamlı bir ibret hikâyesi, eğer sizin için de mahsuru yoksa genç ve hırslı al – satçı dostların da okuması için müsait zamanda Twitter’dan paylaşmak isterim yazınızın linkini ?

     • Tabikide hocam paylaşabilirsiniz. Ben internette rastladım benim yaşadığımı yaşayan 7den 70 herkez broker. Sonuç hüsran… Arkadaşlara örnek olsun inşallah.

 136. Saygıdeğer hocam, Soda,Petkim,Egeen,Tuprs,Konya,Bfren ve Froto hisselerine yatırım yaptım ,uzun vadeli olarak taşımak istiyorum ,görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim..

  • Konya ve Bfren harici güzel derim.
   Ama onlara da niye yatırım yaptığınızı tahmin edebiliyorum, inşallah beklentiniz olur, onlarda da sevinirsiniz. 🙂

 137. BIST100 85.327
  Dolar / TL 2,7927 -0,20%

  Kur hafif kırmızı başladı haftaya bu rengini korursa endeks de tepkiyle başlayabilir.
  Olumsuz havada 84.009 desteğini izliyor olacağız.
  Bu seviye korunursa tekrar 88.651 puanları hedefleyen pozitif hava oluşmasını beklerim.

  Dolar / TL’de 2,7539 desteği önemli.
  Bu seviyelerden gelecek tepkide 2,85’ler hedef olur.

  Her şeyin gönlünüzce olduğu bereketli, huzurlu bir hafta dilerim.

 138. İyi geceler Halil bey; vaktiniz olursa Adana’nın bilançosunuda değerlendirirseniz sevinirim.

    • Satışlar düşmüş, maliyet artmış, diğer gelirler ile bilanço toparlanmış.
     Çok pozitif sayılmaz, nötr bir bilanço.

 139. Halil Hocam Saygı ve Sevgilerle.. Hocam bir konu ile ilgili danışmak isterim. Ben bir kamu bankası aracılığı ile hisse almaktayım. Geçen hafta SODA dan temettü aldım. Ancak maliyetim sabit kaldı. Banka yetkililerini aradım. Temettü veriminde maliyeti düşürmedikleri ve düşürülmesi /sabit kalması açısından uzun/kısa vadede bir şey değişmeyeceğini söylediler. ancak tatmin olmadım. Sizce aracı kurumu değiştirmeliyim mi? Gerçekten temettü verimliliği kadar maliyetin düşmesinin artıları var mıdır uzun vadede? Bununla ilgili bir çalışmanız varsa bilgilendirirseniz sevinirim Hocam.. Sağlıcakla..

  • Dostum, bu konuda kurum veya bankaların değişik yaklaşımları var.
   Bizim sistem yatırımda temettü veya bedelsiz hesap üzerinde maliyetten düştüğünde ben şahsen daha fazla motive oluyorum, yaptığım yatırımın, izlediğim stratejinin meyvesini görüyorum adeta.
   Ama onların yaklaşımı da nasılsa o nakit temettü hesaba geçiyor mantığı ile doğru ama ben biraz da işin motivasyon tarafının olması gerektiğine inanıyorum.

   • Hocam bugün 3 banka ile görüştüm ancak temüttü verimliliği oranında maliyet düşüren çıkmadı. Varmı önerbileceğiniz temüttü oranında maliyeti düşüren banka.

     • Hocam UV temettü yatırımı için işbankasımı kullanıyorsunuz?

      ziraat yatırım ile çalışıyorum ama temmettü ödemelerinde maliyet düşürmüyor…

      konuştuğum birkaç banka ve aracı kurumda maliyet düşürmediklerini belirttiler ne yazıkki…

 140. hocam merhaba.
  uzun vadeden öte ÖMÜRLÜK yatırım yapmak istiyorum.31 yaşındayım ve doğacak çocuğumun geleceğini memur maaşıyla oluşturabileceğimi pek sanmıyorum.bankalara borçlanmayı saymazsak.işte bu yüzden düşmesini çıkmasını önemsemeyip yıllarca bi şirkete ortak olmak istiyorum.bu yüzden Petkimden hisse almayı düşünüyorum.bi daha da yüzüne bakmicam.bu konudaki düşüncenizle paralel olduğunu düşünüyorum ama yine de bi fikrinizi öğrenmek istiyorum.teşekkürler…

  • Olabilir, düşünce güzel ama tek hisseye bağlı olmasından ziyade farklı sektörlerden düzenli temettü verimi olan en azından 2-3 hisse olsa iyi olur.
   Ola ki biri arıza yapsa diğerlerinin gerçtirisi ile portföy büyümeye devam eder, sıkılmazsınız.
   Şimdiden bol kazançlar dilerim.

 141. Öncelikle Halil hocam tüm dostlar saygı ve sevgilerimle. Hocam malumunuz öğene öğrene sizi rehber edinerek uvy yaşamaya çalışıyorum. Bu süreçte sorularımızla yoruyoruz affola. Hocam uzun vadede temüttü verimliliği üzerine bir sorum olacak. Örneğin Egen; fiyat 318, lot başına 12 tl temettü verdi. Yani 12/318=0.0377*100=(3.77) çıkan sonuç verimlilik. Ancak ben yıllar önce aldığım Egen maliyetini 50 olduğunu düşünelim; 12/50=0.24*100=(24) Şimdi ben bu durumda yıllar önce aldığım Egen hissesinden bu yıl ki aldığım temüttü verimliliği yüzde 24 mü?

  • Bana göre hayır ama sizin dediğiniz gibi hesaplayanlar da var.
   Oysa ki adı üstünde temettü verimi, sizin aldığınız bu temettü ile lot sayınızı ne oranda artırabildiğinizdir.
   Bana göre olması gereken temettü verimi sizin yaptığınız hesap gibi olmalıdır.
   Özetle sizin ₺50 maliyetli Egeen’lerinize düşen temettü ile siz ₺50’lik hisse almıyorsunuz artık ₺318 hisse alıyorsunuz.
   Temettü Verimi % = Net Temettü Oranı (kr) / Hisse Cari Fiyatı (₺)

   • Netlerde bu şekilde çok hesap yapan var hocam. Eğer hesap bu şekilde ise yıllar sonra müthiş bir gelir elde ediliyor. Neyse biz alıma devam edelim görelim Mevlam neyler..
    Teşekkür ediyorum hocam.

 142. Halil hocam selamlar, saygılar!
  uzun süredir takipçinizim lakin siteye ancak üye olabildim,
  hocam! BOLU ile ilgili bilanço yorumu yapmadınız,..

  kendi çapımda bazı çimento firmalarının bilançolarına baktığımda, mesela ADANA çimento satış geliri azalmasına rağmen kârını %10 civarı arttırmış, .

  yine ÇİMSA, satış geliri artsa bile satışların maliyeti enerji fiyatlarındaki düşüş gerekçesiyle artmamış.., boluda ise satış geliri yaklaşık %30 artmasına rağmen, satışların maliyeti hemen hemen %50 artmış, Kârını da bu törpülemiş bence..
  benim anlamadığım aynı sektördeki diğer firmaların üretim maliyeti artmazken bolunun üretim maliyeti neden artmıştır? boluda hasılat artışına rağmen kar törpülenmiş, bilanço oyunu mu var? detaylı inceleyebildiniz mi acaba? hasılat artışının dönem kârına katkısı olmayacaksa ne anlamı kalır ki satışların… saygılar halil hocam.

 143. enerji fiyatları düşükken maliyetleri neden kontrol edemediler ki? eğer ki bunu sağlayabilselermiş müthiş bir kâr gelebilirmiş değil mi hocam?

  • Baktım Ömer Bey ama maliyet artışı dışında belirgin bir durum yok.
   Bunun geçici olduğunu düşünmek gerekir, dolayısıyla Satış trendi ümit vaad ediyor.

 144. Hocam hayırlı akşamlar ;

  Sayenizde 1 yılı aşkın süredir düzenli yatırımlarla buhur25 içinden seçtiğim 5 hisse ile uzun vadeli yatırımcı oldum. İmkanım elverdiği ölçüde bu şekilde devam edeceğim.

  Bu yatırımıma ek 30 yaşında biri olarak BES e alternatif bir sistem olması açısından ANHYT hissesinden her ay 20 lot alım yapmayı düşündüm. Emeklilik yaşım olan 60 a kadar (nasip olursa İNŞALLAH!). (ANHYT görüdüğüm kadarıyla her yıl düzenli temettü ve bedelsiz verdiği için) Acaba doğru bi seçim mi olur sizce yoksa bu fiyat limitinde (her ay 20 lot alabileceğim) buhur25 içerisindeki sanayi hisselerini miktarını önemsemeden karma olarak mı almalıyım.

  Amacım o yaşlara geldiğimde bu 20 lotluk alım sayesinde kişilerin işyerlerinden aldığı emeklilik tazminatı değerinde bi kazanç sağlayabilmek.

  Saygılarımla

  • Musa Bey amacımız aynı, gayet mantıklı bir yol, burada önemli olan istikrar ve sabır.
   Kayaları delen suyun gücü değil, sürekliliğidir, unutmayınız.
   Eğer illa sigorta sektörü hissesi derseniz doğru bir seçim Anhyt ama ben şahsen temettü verimi iyi kurumsal reel sektör hisselerini daha çok öne çıkarırım.

   • Hocam iki yıldır sizi okuyabildiğim her yerden takip etmeye çalışıyorum. Noktalama işaretleriniz bile kelimeleriniz kadar önemli benim için, sizin söyledikleriniz harici bir şey yaptığımda abisini dinlemeyen kardeş misali suçluluk duygusu hakim oluyor. 🙂

    Yukarıdaki mesaj kafamdaki uzun süreli soru işaretlerini giderdi. En ucuz tecrübe söyleneni dinleyip uygulayabilmek, gerekli mesaj alınmıştır. 🙂

    Saygılarımla emeğinize sağlık.

 145. Halil bey mrb, buhur25 ve sizi yeni tanıdım.
  1. Öncelikle buhur25 le yeni tanışan bizler için hisse seçimi Nasıl olmalı, listeye yeni alınan hisseler mi öncelikli olmalı
  2. Gyo lar ile ilgili duruşunuz nedir? Buhur25 de göremedim. EKGYO hakkındaki düşünceleriniz nedir
  Teşekkürler 🙂

  • Hoş geldiniz Hasan Bey, Kategoriler / Yazılar bölümünde “Borsa Oynamak mı, Yatırım Yapmak mı ?” yazımı okursanız birçok sorunuzun cevabı olacaktır orada.
   Hisse seçiminde temettü verimi ve kârlılığı iyi olan ve yükselen trendini koruyan kurumsal hisselere ağırlık verilirse iyi olur.
   Buhur25’in çoğu bu kurala uyar arada arıza yapan çıkıyor tabi. 🙂
   GYO’lar temettü verimi ve trend açısından özellikle sektörel olarak ilgimi çekmiyor.
   Sorduğunuz hisse de yukarıda yazdığım özelliklere çok hâiz değil.

 146. Merhaba Sayın Buhur,
  2 yıldır BİST ile yatırım yapan bir tıp doktoruyum…Siteniz bana pek çok bilgi öğretti…Şimdi uygulamaya geçmek istiyorum..

  En az 10 yıl olacak şekilde, her ay 2000 TL ayırarak yapacağım yatırımım için seçtiğim hisseler şunlar :

  TOASO, PETKİM, ASELSAN, PETUN, CİMSA

  Sizce sektörel dağılım uygunmu ?
  TOASO / FROTO konusunda kararsızım…
  Bu dağılıma PETUN yerine TÜPRAŞ koymak daha mı iyi olur ?
  Siz olsanız nasıl bir dağılım yapardınız ?
  Dağılım yüzdelerim nasıl olmalı, hepsini eşit oranda mı almalıyım ?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

  • Hoş geldiniz doktorum.
   Sektör dağılımınız gayet iyi, sadece bilişim sektörü eksik ama olması şart değil tabi.
   İnsanların ve kurumların her daim ihtiyacı olan sektörlere, ürünlere yer vermeliyiz portföyde ki siz de bunu gereğince yapmış sayılırsınız.
   Eğer Petkim, bu yıl verdiği temettü verimini sürdürebilirse o zaman Tüpraş’ı aratmaz diyebilirim ama temettü konusunda arıza yaparsa o zaman durum değişebilir.
   Şimdilik Petkim iyi bu haliyle.
   Tofaş – Ford her ikisi de çok farklı değil ama beni eskiden bilen dostlar benim duygusal bağımın hangisinde olduğunu biliyor. 🙂

  • Gereğinden fazla düştü ama çok da kızamıyorum.
   Çünkü kızarsak Nasrettin Hocanın hesabına geliriz, kazanın doğurduğuna inanıyorsak öldüğüne de inanacağız.
   Eğer mesele teknikse bu civarlardan tepki vermeli.

 147. Merhaba Halil Bey ,

  Aselsan ile ilgili yorumlarınızı alabilir miyiz ?
  Hiise bölündükten sonra 10,50 leri görüp şu ana itibari ile 9,20 lerde geziniyor. Güzel yedirdiler gibi gelioo bana….. Bir ara siz 9,00 destek olduğu sürece hedefleri aynı demiştiniz “twitter” da.

  Uzun vade her ya kenara atmaya devam edelim mi ?

  Saygılarımla ,

 148. Merhaba Halil Bey ,
  Portföyü aşağidaki gibi şekillendirmeye çalıştım. Her ay eşit olacak şekilde eklemeler yapmaya çalışıyorum. Tamamen al-yat ( yatırım ) amaçlıdır.
  Rica etsem değerlendirme yapabilir misiniz ?

  Birde Tofaş / Ford ikilisi arasındaki duygusal bağınız hangi tarafta acaba… en azından ipucu verebilir misiniz ? ( Baş harfini yazabilirsiniz 🙂 )

  Portföy :
  Aselsan : Upuzun vadeli
  Despc : Upuzun vadeli
  Tmsn : Uzun vadeli ( Altay + tren beklentili )
  İSCTR : Kısa vade tradelik… Daha sonra uzun vadeli bir hisse ile değiştirilebilir.

  Birde size sormak istediğim HEKTAŞ hissesidir. Uzun vade eklenebilir mi ? Bu hisse hakkında bilgi verebilir misiniz ?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler……

  Saygılarımla ,
  Beetlejuice.

  • Gayet güzel portföy.
   Arabaların ikisi de makul ama benim gönlüm Ford’dan yanadır.
   Hektaş sektörü itibariyle her daim insanların ihtiyacı olan bir sektör gıda – tarım sektörü.
   Temettü ve yükselen trendinde şimdilik sıkıntı yok.

 149. merhaba
  elimdeki hisse maliyetlerim aşağıdaki gibidir.
  yorumlarınızı bekliyorum saygılarımla.

  mevcut portföyüm
  tavhl 17.30 maliyet
  enkai 4,70 maliyet
  brisa 7,40 maliyet
  algyo 34 maliyet
  aselsan 9,75 maliyet
  petkim 4,16 maliyet

  önce bu hisselerle ilgili yorumunuz ve uzun vade için arttırabileceğim ve azaltmamı önerdiğiniz hisse yorumlarını öğrenebilirmiyim.
  kendi başımıza alma yerlerini ve zarar kesleri uygulabadığımız için zarar ediyorum.

  • Bu hisseler genel olarak fena olmamakla beraber Brisa, PETKM ve ASELSAN benim için daha önde gelir.
   Diğerleri ise ancak çok iyi endekste sevindirir sizi.
   Zararınızın olması böyle sürünen bir endeks döneminde normaldir.
   Bol kazançlar dilerim.

 150. Merhaba Halil Bey ,

  Goodyear ile ilgili olarak genel değerlendirme yapabilir misiniz acaba ?
  Bölünme öncesi fiyatı TL :
  Bölünme sonrası fiyatı TL :

  İyi sağlam hisseler bedelsiz verdikten sonra düşüş yaşıyor. Aselsan da böyle idu. Eğer sağlam hisseler bölünme sonrası düşecek ise ; bölünmeden önce satsak ve bölündükten sonra aşağıdan alsak daha doğru olmaz mı ? Mesela despc de temettü verdikten sonra 3,8x lere kadar gelmişti. ( 4,49 tl temettü öncesi ; 4,178 tl temettü sonrası) Bedelsiz almanın yada temettü almanın pek espirisi mi kalmadı acaba ?

  Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür eder , iyi akşamlar dilerim.

  • GOODY bedelsiz haberi gelmeden öncesi fiyatı 78 TL idi.
   Şimdi yeni fiyatlarla bu 3,44 TL’ye denk geliyor.
   Geçen hafta 3,53 TL görerek bu seviyeye yaklaştı hisse.
   Satıp sonra alma meselesi ise her zaman istediğiniz gibi sonuçlanmayabilir.
   Bu yıl biraz tersine gidiş var doğru ama dileriz ki bu her yıl böyle olmaz.

 151. Halil Bey ,

  TMSN korkutuoooo , Talgo ile iyi niyet anlaşması 25.06 da sona erioooo. Hisse olduğu yerde 1 ileri 2 geri ; elimizde patlamasın sonra hocam !!!!!!!!!

  Saygılarımla

  • Bilemeyiz orasını patlar patlamaz.
   Zaman gösterecek.
   Ama bu son dönemde hangi hisse iyi ki o iyi olsun.

 152. $/₺ 2,8946
  XU100 ₺78.019
  Gold $1367

  Asya piyasaları yeşil başlasa da Avrupa bankalarına yönelik haber akışı, borsalara yön vermede önemli olacak.

  BIST100 endeksinde haftaya pozitif başlangıç bekliyorum.
  Kısa vadede 77.650 desteği korundukça 79.941 seviyesini direnç hedefi olarak izleyeceğiz.

  $/₺ 2,87 desteği altına sarkarsa 2,83 desteği gündeme gelir.
  Olumsuz haber akışında ise 2,9559 direnci hedef olur.

  Gold $1367
  Kısa vadede 1363-1375 bandında dalgalanma olası.
  1363 desteği üzerinde tutunamazsa 1340 desteği gündeme gelir.

  Her şeyin gönlünüzce olduğu huzurlu bir hafta dilerim.

 153. Merhaba Halil Bey ,

  Armada ile ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı alabilir miyiz ?
  Bu seviyelerden girilir mi ? 7,40 civarlarında şu an…….

  Ayrıca arena hakkında da bilgi vermenizi rica ederiz.

  Şimdiden teşekkürler….

  • Armda son grafik geçerli.
   Toparlanmasını bekliyorum.
   ₺7,00 üzerinde kalırsa daha iyi olur.
   Diğeri izleme dışı.

 154. Günaydın Halil Bey ,

  Despc 6 aylık ne zaman açıklayacak acaba ?
  Tumosan’ın cuma günkü artışı balon mu ? yoksa bir haber mi var ?

  Şimdiden teşekkürler………

  • Son açıklama tarihi 19 ağustos ama net gün belli değil tabii.
   Tümosan için görünürde ekstra bir haber yok.

 155. Merhaba Halil Bey ,

  despc dün 4,00 tl itibari ile öncü kırmızı yakmış diye belirtmişsiniz. Bugün 3,84 kapattı. 2. çeyrek açıklamay da az kaldı. Yön ne kadar daha aşaği ( kırmızı ) gösterir bilgi verebilir misiniz ?

  • O şekilde bir bilgi yok maalesef, ancak dönüş uyarısı görünce bilinir.

 156. merhabalar hocam..

  UVY için aselsan, adel, petkim topluyorum.. hedef min. 10 sene satmamak..

  bu kağıtlar ile alakalı yorumunuz nedir?

  ayrıca bu 3 lünün yanına bir kağıt daha eklemeyi düşünüyorum..
  soda ve adana arasında kararsız kaldım.. hangisini tavsiye edersiniz veya başka bir öneriniz olurmu?
  teşekkürler..

  • Adel hariç güzel, Adel’de yorgunluk var.
   Yukarı yakmakta zorlanıyor.
   Diğer tercihleriniz genel olarak güzel.
   Bol kazançlar.

   • teşekkürler hocam…

    adel—soda değişikliği yapacağım bu aydan itibaren…

    • Evet ben İş Bankası kullanıyorum, temettü / bedelsizi maliyetten düşürmesi güzel oluyor, UVY motivemi artırıyor her ne kadar psikolojik de olsa olumlu benim için.

     • işbankasında aylık hesap işletim ücreti v.b gibi ücretler alınıyormu hocam?

      vakıfbank ile çalışırken aylık 4 tl gibi bir ücret kesiyorlardı düzenli olarak..

     • Komisyon kuruma, bankaya göre değişebilir ama bu bahsettiğiniz ücret her kurumda standart olan takas saklama ücreti.

 157. Merhaba Halil Bey ,

  Despc dn hala dönüş sinyali yok mu ?
  Hala kırmızı da mı göstergeler…….
  Endeksin artış gösterdiği sıralarda yine eksi gösteriyoruz. Temettü sonrası düşüşten sonra bir türlü kendini toparlayamadı. Abisi dgate ve babası indes en iyi firma sıralamaları içerisinde baya iyi yol katetmiş. Genel olarak group ta mı sorun var acaba ?

  Arena için daha önce izleme dışı demiştiniz. 1.çeyrek ve 2.çeyrek çok iyi kar açıkladı. Microsoft ile de iş anlaşması yapmış sanırım. Karlılık 3. ve 4. çeyrekte de devam eder mi arena da ?

  • DESPC 3,77 TL
   Öncü indikatöre göre günlük grafikte henüz yeşermese de aşırı satım bölgesinde yeşile dönmesi an meselesi.
   Ama 60 dk. grafikte yeşil. Günlükte yeşermesi yakındır.
   3,85 üzerinde pozitif görünüm onaylanır ve 4,20 – 4,48 direnç hedefleri potaya girer.

 158. Halil Bey ,

  Kış ay’ı da değil ; despc – aselsan tatile mi çıktı……
  Sonbahar geliooo , endeks yükseliooo , bunlar daha ne zaman yeşerecek….. bilgi verebilir misiniz ?

  • Alıcıları geldiği zaman demekten başka bir şey gelmiyor elden. 🙂
   DESPC bilanço beğenilmedi, bu olumsuz beklenti sonrası toplanabilir.

   • Merhaba Halil Bey ,

    Despc kar çok düşük geldi. Bu olumsuz beklenti sonucunda mı toplanabilir diye düşünüyorsunuz ? Daha önceki yorumlarınızda 3,8x doğrultusunda yönünün yukarıya doğru olabileceğini söylemiştiniz. Kısacası beklemeye dewam edelim mi ? yoksa twitter yorumlarınız doğrultusunda biraz thy ve tavhl ye kayabilir miyiz ? Sdece fikrinizi öğrenmek istedim.

    Saygılarımla ,

 159. Bu arada despc yi bilanço doğrultusunda ana sayfada yenileyecek misiniz ?

  Saygılarımla ,

 160. Halil Hocam ,

  TMSN için yorumunuz nedir acaba ?
  Bugün bilanço açıklandı…..
  Ayrıca SSM den 4 ay erteleme aldı.
  Bu 2 durum nasıl etkiler acaba……

  Bilgi paylaşımınız için şimdiden teşekkürler

  • Bilançoya bakamadım henüz ama erteleme beklentinin devam ettiğini gösterir orta vadede olumlu.

 161. Halil Bey ,

  DESPC ziplendi resmen aşağilara. Bist küçük kçük yükseliooo , delioğlan düşüoooo…. Bilgi paylaşımınız için teşekkürler.

  Bir de DOAŞ için yorumunuz lütfen.

  • Endeksteki hareket genele yayılamıyor bu yüzden DOAS da haliyle baskı devam ediyor.
   Oysa ki normalde bu kur ile tepki vermeliydi DOAS.

   DESPC ₺3,36 seviyesi üzerinde olumluya dönmesi gerekir.
   Bu seviye aynı zamanda indikatörlerin de eski dönüş seviyeleri.
   ₺3,36 çalışmazsa aşağıda ₺3,10 desteğini izliyor olacağız.
   Bilanço şokunu atlatmaya çalışıyor DESPC velhasıl.

 162. Halil Bey ,

  Arkadaşlarla antalya sıcağında tatildeyiz ama gözlerimiz ekranda…….
  despc 3,36 yı da aşağı kırdı……. şimdi de 3,10 rı mı bekleyeceğiz.
  Uuzn vadeli sitedeki hedefiniz aynen geçerli mi yoksa tablo yu yenileyecek misiniz. Güzel bir haber verin de şu tatilin diğer günlerini biraz daha huzurlu geçirelim 🙂

  Teşekkürler…….

  • Geçen hafta ben de Antalya’daydım. 🙂
   Bana göre strese gerek yok, en fazla zaman alır.

 163. Merhaba Halil Bey ,

  Bizim DESPC devamlı güç kaybediyor. AAna sayfadaki DESPC yorumunuz hala geçerli mi ? yoksa yavaş yavaş aşağiları mı gideceğiz ?

  Teşekkürler.

 164. yeni buhur 25 hayırlı olsun Halil Hocam.İkinci hissem PETKM zirveye yerleşmiş.Önceleri SODA inmezdi zirvelerden ancak PETKM in yanına artık SODA yakışır diye düşünüyorum.

  • Sağ ol Oğuz abi.
   Cümlemize hayırlı olsun yeni Buhur25.
   Her ikisi de başa oynayan güzel hisselerden, bol kazançlar dilerim.

  • Hayırlı olsun Oğuz abi, SODA’ya yakışır, yıllardır büyüttük el bebek gül bebek. 🙂
   U30 hissesi olunca ufaktan ufaktan yatırım fonlarının da ilgisi olabilir.

  • Tebrik ediyorum Oğuz abi. 🙂
   Bu konjonktürde SODA da iyi yerlere gelecektir er geç.

 165. SODA nın yeri buralar yeri buralar değil artık en kötü ilk 5 te olması gerek SODA nın.

 166. BIST100 Endeksi Teknik Görünüm

  XU100 77,835
  Dolar/TL 3,0690

  Dış piyasalar olumlu.

  Dolar/TL’de gevşemenin devamını, endekste de tepkinin gelmesini bekliyorum.
  Endekste 77.646 desteği korunursa pozitif seyir korunur.
  Güçlü hareket için 78.600 üzerine çalışmalı.
  Bu durumda 80,087 direnci kısa vadeli hedef olur.

  • ASELSAN 9,46 üzerinde pozitif seyre geçer ve orta vadeli hedefi ₺10,47

   BRISA ₺6,85 ile yükselen kanal trend desteğinde bu seviye korundukça görünüm olumlu tepki bekliyorum, ₺7,19 – 7,52 hedef direnç seviyeleri.

 167. Çok teşekkür ederim.
  Temettü için uzun vade için uygun mu bu hisseler.
  Bir de merak ettiğim bir şey uv hisselerde alım satım yapıyor musunuz.

  • Ülkemizde yaşanan olaylar ve ardından not indirimi derken birçok hisse iyi fiyatta.
   Temettü hisselerinde neredeyse 2 yıldır damping dönemi yaşanıyor dersem abartmış olmam.
   Yeter ki trendi iyi Buhur Rasyosu yüksek temettü hisselerinde olun.
   Bu tarz hisselerde al sat yapmıyorum.
   Ancak beklentilerimde değişme veya temel analizlerinde bozulma olunca hisse değişimi yaparım.

 168. Hocam Merhaba, mümkünse kısa vadede ciddi prim yapmasını beklediğiniz çıkış trendi henüz yeni başlamış birkaç hisse yazabilirmisiniz? birde kızım için minik minik alımlar yaparak çok çok uzun vade elimde tutacağım sürekli büyüyen yatırımcı dostu her yıl temettü veren bir hisse önerebilirmisiniz? aklımdan hektaş geçiyor ama???

  • Size ip ucu vereyim dostum. 🙂
   Burada sitede analizini yaptığım ve Buhur25’te olan hisseler genelde teknik olarak uygun seviyede olan hisselerdir.
   Ama bunlar için de endeksin, piyasanın pozitif olması, rüzgârın arkadan esmesi iyi olur alım zamanlaması açısından.
   Uzun vadeli yatırım için ise bu yazdıklarıma ek olarak temettü verimi yüksek hisselerden bakarsanız isabetli olur.
   Bol kazançlar dilerim.

   • verdiğiniz bu büyük ipucu için teşekkürler hocam. eee tabi, birileri aynen sizin gibi oturup çalışacak, araştıracak, bu uğurda ciddi bir emek sarfedecek. doğru dürüst bi borsa bilgisi olmayan temel analiz nedir? teknik analiz nasıl yapılır? hiç bilmeyen, kıtkanaat üstünkörü bilgilerle borsadan anladığımızı sanan bizlerde bu ve benzeri platformlarda sizin gibi saygıdeğer hocalarımızdan hisse tiyosu alıp kısa zamanda çok para kazanıp hemencecik köşeyi dönüvereceğiz.
    kazancınız daim olsun.

 169. halil bey birde elimde egeen ağırlıklı froto tuprs otokar arcelik hektas var egeen çok düştü istikbal varmıdır

  • Size fikir vermeye gerek yok Fikret bey siz işi çözmüşsünüz. 🙂
   Güzel sözleriniz için de teşekkür ederim.
   Egeen için de şirket çalışıyor ama hisse derin düzeltmelerinden birini yaşıyor.
   Kararı kendiniz verin en iyisi bazı arkadaşlar sonra işler sarpa sarınca faturayı bize kesiyorlar maalesef.
   İşler iyi giderken kimse birşey demiyor tabii.

   • egeende geçmiş yıllara oranla gelen çok kötü bilançodan sonra ciddi bir yabancı çıkışı var. eski şaşalı dönemlerine dönmesi zor görünüyor. kanımca toparlaması uzun zaman alacaktır.
    kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. tamamıyla kişiser görüşlerimdir.

   • sayenizde birşeyler öğrenmeye çalışıyoruz sitemlerinizde çok haklısınız karekter meselesi cok teşekkürler saygılar

 170. Merhaba Halil hocam. Yeni memur oldum. Yatırım tercihimi borsadan yana kullanmak istiyorum. Hedefim uzun vadeli yatırım yapmak. Her ay 250-1000TL arası portfoyumde ki hisselerden eşit miktarda almayı düşünüyorum. Belirlediğim portföyüm şöyle;

  -hekts
  -ttrak veya froto
  -akcns
  -eregl

  Sizce portföyüm nasıl? Sizin bu konuda ki değerli görüşlerinize ihtiyacım var.

  • Bana göre demir hissesi dışında güzel, ona da çok olumsuz diyemem elbet de ama bana göre yeterince büyümüş bir şirket.
   Özellikle uzun vadeli ortaklık düşünülüyorsa büyüme potansiyeli fazla olan veya daha yeterince büyümesini tamamlamamış şirketlere odaklanmalıyız.

   • Teşekkür ederim. Demir hissesini portföyden çıkardım. Diğer 4 hisseyle yola çıktım. Bugün ilk alımlarımı yaptım.

 171. Merhaba hocam

  bir hissenin gerçek olması gereken fiyatı nasıl hesaplanır örnek ve formül seklinde yazabilirmisiniz

  • Mazur gör beni bu konuda Cahit dostum, hisse değerleme konusunda piyasada standart formüller var ama ben bunların dışında kendime özel bir hesap geliştirdim.
   Bunu da bire bir hesap yaparak yüz yüze görüştüğüm arkadaşlara paylaşıyorum.

 172. İyi geceler Halil hocam

  iş yatırım yabancı takas tablosunda HAO% ne anlama geliyor yazabilirmisiniz tsk

  • “Halka Açıklık Oranı” demek, başka bir deyimle hisselerin takasta dolaşan toplam oranı.

 173. Merhaba Halil hocam. Hiç faiz geliri olmayan hisse var mı? Teşekkür ederim

  • Bu şekilde hisse bulmanız bu devirde çok zor.
   Hiç değilse Geçmiş Yıl Kârlarını değerlendirirken faize girer ya da yatırım için kredi çektiklerinde.
   Ama Katılım Endeksine bakabilirsiniz, orada ana faaliyet alanı faize dayalı olmayan finans, ticaret, hizmet, aracılık (bankacılık, sigorta, finansal kiralama, faktöring gibi şirketlerle alkollü içecek, turizm benzeri şirketlere yer verilmiyor.
   Faiz getirileri belli bir oranın altında olması isteniyor ama hiç olmaması gibi bir ibare yok.

   • Katılım endeksinde olan şirketler de az da olsa faize bulaşıyormuş. Onu yeni öğrendim hocam. Bimaş hissesi bu konuda çok hassasmış. Bu şirketle ilgili yorumunuzu da çok merak ediyorum.

    • Yaklaşık 2 yıl önce Buhur25 dışı kaldı ve hala aynı fiyatlarda sayılır. Bu kadar fikir yeter sanırım. 🙂

 174. Merhaba Halil hocam

  Temettü hesaplanırken maliyetimizden brut mu yoksa net tutarı hesaplamak doğru olur

  Tsk

  • Net temettüye göre hesap yapmalıyız çünkü bizim maliyetimiz net temettü kadar düşüyor.

 175. Merhaba Halil Bey, sitenize yeni katıldım. Sizi önceleri hisse.net sitesinden takip etmiştim. Çok yararlı ve yatırımı teşvik edici paylaşımlarınız için tebrik ve teşekkür ederim. Hektaş ve Çimsa’dan oluşan küçük bir portföyüm var. İzlemek koşulu ile 10 yıl taşımayı düşünüyorum. Elbette çeşitlendirmek riski dağıtmak için faydalı olur; ancak konsantrasyon ve fonu dağıtmamak bakımından iki hisse taşımak konusundaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim? Piyasayı sürekli takip edemiyorum..

  • Her ikisi de temel değerleri bozulmadıkça uzun vadede altın yumurtlayan tavuk, sizi üzmezler diye düşünüyorum.
   Böyle hisseler olunca illa ki sayıyı artırmak şart değil.

 176. Hocam borsada yatırım yapmak istiyorum buhur25 hisselerinden hangilerini önerirsiniz uzun vadeli 4 5 hisseli bir sepet düşünüyorum

  • Hoş geldiniz Üzeyir Bey, bu ortamda yatırım yapılacak şirket sayısı çok fazla değil. Ama uzun vadeli şirket ortaklığı mantığı yatırımda düzenli temettü verimi olan, yükselen trendini koruyan hisselerden 2-3 hisselik sepet yapılabilir.
   Hisseler için temettü başlığından temettü verimlerinden faydalanabilirsiniz daha başka anasayfadan geriye doğru paylaşılan hisseler de size fikir verir, benim doğrudan yazmamdan ziyade siz dediğim gibi inceleyin yine fikir alış verişi yaparız.

   • Teşekkür ederim hocam ben biraz inceledim yaklaşık 1 aydırda takip ediyorum Petkim liman yatırımı ile uygun gibi gözüküyor aselsan savunma sanayinde iyi büyüme potansiyeli var gibi gözüküyor çimsa , tüpraş ve froto bedelsiz potansiyeli yüksek şirketler ve temettüde dağıtıyorlar sizce100 birimlik bir yatırımım olsa dağıtımı nasıl yapmamı önerirsiniz. Birde egser var tabi baya düşük bir fiyatta alım önerirmisiniz.

    • Sonuncu hariç ilk yazdığınız grup iyi.
     Dağılım oranını, beklentinizin yüksek olduğu sektörlere öncelik vererek yapabilirsiniz.

     • Teşekkürler hocam tavsiyeniz çerçevesinde alım yapacağım . Son bir sorum olacak alım için zamanlama uygunmu ?

     • Endekste sakinleşmeyi bekleyin, sonra kademeli maliyet yapılabilir.

 177. Merhaba Halil Bey,
  A tipi fonlara bakış açınızı öğrenebilir miyim? Fonlar, içerdikleri hisselerin hem temettü, sermaye artırımı gibi işlemlerini içermekte, hem de fiyat artışlarını portföy değerine yansıtmaktadır. Bu açıdan bakıldığında yatırımcıya operasyonel kolaylık sağlamakta, piyasa hareketleri, temettü/sermaye artırım tarihlerini takip gibi konuları bertaraf etmektedir. Hisse alıp takip etmek yerine uzun vadeli A tipi fon almak mantıklı mıdır? (Örneğin içerisinde temettü hisseleri barındıran bir fona uzun süreli yatırım, sizin savunduğunuz uzun vadeli temettü yatırımına hizmet eder mi?)

  • Çok aynı olmaz Osman Bey, A tipi fonda endekste düzenli yükselen trend varsa kazanırsınız ayrıca bunun fon yönetim gideri vb. giderleri de olacak.
   Şimdiki güncel piyasa koşullarının böyle bir trendde olmadığını düşünüyorum.

 178. Halil Hocam merhaba. Benim ikili yine zirveleri zorluyor sıra SODA da ,PETKİM yine yeniden zirveye yaklaşacaktır….

  • Yakışır abi 🙂 zorlasın tabii.
   PETKM çok dinlendi, bu kadar haylazlık yeter.
   ₺3,70’lerin üzerinde daha güçlü olur.

 179. Merhabalar hocam ,severek ve zevk alarak sizi takip ediyorum …artık borsa düşüncede ve yükselincede seviniyorum sizin sayenizde(stressiz şekilde borsaya bakıyorum )..ford hissesini uzun süredir takip ediyorum toplu alım için Öner’iniz nedir yada kademeli olarak almamı uygun görürsünüz…teşekkürler şimdiden

  • Teşekkür ederim ilginize.
   Yatırımcı olmuşsunuz siz artık borsaya böyle bakmaya başladıysanız. 🙂
   Kademeli alım iyi olur.

 180. XU100 ₺81.524
  $/TL 3,7239

  Endekste kısa vadede 81.090 – 80.290 üstü kaldıkça 82.825 – 86.931 direnç hedefleri olur.

  Öncü indikatör kızardı fakat henüz SAT teyidi yok.

  $/TL yeni zirve denemesi yapmadıkça BIST’te pozitif beklentim devam ediyor.

 181. Merhaba Halil Bey, LOGO son yorumunuz geçerli midir? DGATE hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

  • Her ikisi de trend desteklerinde Ömer bey, normal koşullarda tepki beklerim.

 182. Halil Bey maalesef twitter yok bende siteye yazmak zorunda kalıyorum. Kusura bakmazsanız birde ECILC yorumu alabilir miyim?

 183. Halil Bey enerji sektörüne BUHUR25’te yer vermemişsiniz? Enerji sektörü hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

  • Bu sektörde Buhur25 Kriterlerini tam olarak karşılayan şirket yok maalesef.

  • ADANA için 6,85 TL yükselen trend desteği.
   Bu seviye üzerinde tutunursa 7,50 TL formasyon hedefi olur.

 184. Abi daha önceki yorumlarında gyo hisseleri bana uymaz demiştiniz ama yeni buhur listeye eklemişsiniz algyo. Öncelikle hayırlı olmasını dilerim. Sebebini öğrenebilir miyim abim. Hayırlı haftasonları dilerim

 185. Merhabalar hocam,bu yılki ortalama tüpraş temettü tahmini var mı acaba..teşekkürler şimdiden

 186. hocam iyi geceler.

  bizim gibi küçük yatırımcılar sizlerin sayesinde uzun vade yatırım yapma alışkanlığını kazanıyor ve geleceğe daha umutlu ve heyecanlı bakıyor. çok teşekkürler

 187. İyi akşamlar Halil Bey
  Öncelikle kendimi tanitiyim Elektrik -Elektronik muhendosligi(İng) yeni bitiren(ocak 2017) şimdilik işsiz biriyim. Uzun vadeli yatırımi son bi kaç haftadır araştırıyorum ve bugün gidip bankamda yatırım hesabı açtırdım. İzninizle size bi kaç şey danisacam. 2haftalik araştırmam da 2sirket(otokar ve aselsan) daha çok aklıma yattı. ve bu iki şirkete yatirim yapmak istiyorum(hisse senedi). yatırım dediğim de 100tl.
  Sorun şu ki ben bu 100tl yi nasıl degerlendirecem;
  her ay bi sirkete 100lira diğer ay diğer şirkete 100lirâ yatirmak mi yoksa 50_50 her ay iki şirkete mi yatırım yapmak daha mantıklı/avantajli.
  Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  • Hoş geldiniz Furkan bey, öncelikle uzun vadede bilinçli yatırım tercihiniz için tebrik ederim.
   Hisseler Buhur oyuncusu olduğu için çok ayrıntıya girmeyeceğim.
   Çünkü hala Buhur’da ise bunlardan uzun vadede beklentimiz olumlu demektir.
   Sektör seçiminiz de iyi.
   Alım yapacağınızda trend olarak hangisi destek seviyelerine yakınsa onu almanız sağlıklı olur.

   • “Alım yapacağınızda trend olarak hangisi destek seviyelerine yakınsa onu almanız sağlıklı olur.” Bu cümleyi birazcık açıklar mısınız? X adlı bi sirketten örnekle açıklarsanız sevinirim. Tesekkurler.

    • Bunu açmakla anlatmak zor maalesef, grafik üzerinde hissenin aşağıdan dönüş seviyeleri diyebilirim kısaca.
     Bu seviyeleri koyduğum grafiklerde destek olarak yazıyorum genelde.

 188. İyi geceler Halil hocam sitenize yeni uye oldum ama twiter dan 1 yila yakin takip ediyorum calismalariniz icin tesekkur ederim.

 189. GOODY
  PETKM
  SODA
  HEKTS
  TOASO
  BOLUC
  ASELS
  KORDS
  ANACM
  PETUN

  Başlamak ve sürekli birikimimi yatırmak için seçtiğim hisseler Sayın Hocam, ne dersiniz ?

  • Hepsi de Buhur25 oyuncusu dostum, ne diyebilirim, bol kazanlar. 🙂
   Bundan sonrası sabır ve disiplin ile biriktirmeye kalmış.

   • Minimum 5 yıl ne elime geçerse sabırla biriktireceğim, temettüleri de koyacağım hocam. <3 emeğinize sağlık.

    • Temettü Yatırımcılığı – Kuzu – Meyve ve Huzur –> Hayatına Değer Katma
     Oğuzhan Bey, temettülerle de aynı hisseden almalısınız ki portföyün büyüdüğünü, temettünün kuzuların faydasını görün.
     Bu disiplin ve stratejiye olan bağlılığınız, sizin uzun vadeli yatırıma olan motivenizi artıracaktır.
     Uzun vadeli yatırımın ilk 1-2 yılı zor geçebilir, portföyunüzün olası eksiye geçmelerinde sabır testini geçmelisiniz ki uzun vadede meyve (temettü-kuzu + hisse değer kazancı) toplayabilesiniz.
     1-2 yılı geçirebilebilirseniz ki bu süreçte temettülerle de maliyetiniz düşmüş olacağı için endeksin olası derin düşüşlerinde bile portföyünüz artıda olur genelde.
     İşte ondan sonra temettü hisseleriniz sizin evladınız gibi kıymetli olmaya başlar, onları satmaya kıyamazsınız. 🙂
     Çünkü portföyünüz hayatınıza değer katan bir anlam ifade etmeye başlar, düzenli nakit üretir portföyünüz.
     Sadece temettü ile kalmayacak bu tabii ki üzerine hisse değer kazancı da olacak.
     Fakat tüm bunların yolunda gitmesi için ilk başta portföyü oluştururken sağlam kurumsal yatırımcı dostu şirketlere olmak gerekiyor ki sonuç hüsran olmasın.

     • Halil bey merhaba
      Temettuyle aynı hisseden almak yerine hangisi daha uygun fiyatlı ise onu almak mı mantıklı?
      Teşekkürler

     • Temettü ile başka hisse de alınabilir tabii daha iyi fırsatta olan hisse varsa fakat aynı hisseden alındığında portföyde o hisse adedinin artması uzun vadeli yatırıma olan motivasyonu artırır.

     • Çok teşekkür ederim tekrar ben bu işe yeni yeni giriyorum verdiğiniz tüm bilgiler ve siteniz için ayrıca çok sağolun…

 190. Sayın hocam sizi ilği ve zevkle takip ediyorum. Emeğinize ve yüreğinize sağlık çok teşekkür ediyorum

 191. halil by uzun vadeli yatırımız için yazılarınızı okuyorum gerçekten çok faydalı keşke 10 yıl önce böyle bir yazı karşıma çıksaydı diyorum. ve bu yıl başladım yatırım yapmaya. bes ten daha iyi kazanç getireceğine inanıyorum

 192. hocam elimde goodyear, aslan,afyon,birazda aselsan var bunlarla ilgili yorumunuz nedir . bu hisselerden satıp yerine sizin önerinizle alabileceğim hisse öneriniz varmı. iyi çalışmalar

  • Bunlardan GOODY veASELS benim izleme grubunda.
   Diğerleri benim sistemime uymaz.

    • Yok, kısa vadede her şey mümkün ama illa fikir almak isterseniz son paylaşılan grafikler size yardımcı olur.

 193. TAVHL 16,15 TL tepesinin dinlenmesini yapıyor normal.
  15,00 TL üzerinde kalırsa pozitif trend bozulmaz, tekrar 16,15 ve sonrasında 17,50 TL yükselen trend formasyon hedefi olur.

 194. Merhaba Halil bey ;

  Çimento Kağıtları için bir çalışmanız var mı ?

  Çimento 2016 – 12 aylık Bilançolarını nasıl değerlendirisiniz.

  Teşekkürler

  • Çimentoların geneli ekonomik durgunluğa paralel olarak zayıf bilanço açıkladı ama en azından zararda değiller.

 195. Hocam merhabalar sizin sayenizde yaklaşık 1 yıl önce uzun vadeli yatırıma başladım. Maalesef maddi sıkıntılar yüzünden 420 lira yatırabildim ve şimdi bile baktığımda hisserlerimin değeri 600 lere çıkmış durumda.. En azından çok iyi hisseler seçtiğimi anlamış oldum böylelikle. Şimdi elime toplu miktar para geçti portföyümde ASELS-TOASO-CİMSA mevcut bu sefer portföyüme daha düşük fiyatlı yeni bir hisse eklemek istiyorum Şuan için kafamda EREGL-SODA-HEKTS mevcut sizce hangisini eklememi önerirsiziniz. Sadece siz olsaydınız hangisini seçerdiniz yardımlarınız için şimdiden saolun.. Eğer yok kardeşim elindeki portföyünle devam et derseniz onada saygı duyarım hocam cvbınızı bekliyorum.

  • Tebrik ediyorum Caner kardeşim, gayet güzel bir yatırım olmuş.
   Aynen devam et derim ama son iki yazdığınız da ilave edilebilir, onlar da isabetli tercihler.

   • Hocam cvbınız için teşekkür ederim. Hocam kafama takılan 3 konu daha var şimdi hektaş ve soda arasında gidip geliyorum… Ama hektşa şöyle bir bakınca tarım ilaçları üzerine ne kdr daha gelecek vaadeden bir hisse olur bilemiyorum. Soda ya baktığımızda şişecam gibi avrupada 1. bir yapının iştiraki durumunda ve son yıllardaki verilerine bakınca daha hareketli bir hisse gibi duruyor. Sizce hangi sektör daha verimli her konuda verim sağlayan soda kimyasallarımı yoksa ziraii ilaçların geleceği mi daha iyi?

    Diğer bir konu hocam bildiğiniz gibi aselsandır toasodur 1 yıldır bakmayalı hepsi büyük yükselişler yapmışlar. Bunların alımlarını neye göre yapmalıyım. Mesela 5. ayda temettü veriyor diyelim hisse o aya kdr bekleyip hissenin düştüğü anda mı yükleme yapmalıyım. Yoksa aylık destek noktalarını bulup onlara yaklaşınca mı alım yapayım..

    Hocam son olarak elimde belli miktar her an işime yarayabilecek nakit bulunduruyorum. Ama aynı zamandada enflasyonda pul olmasını istemiyorum sizce altın dolar euro faiz v.s hangisinde para mı korumak ve biraz olsun kar etmek amaçlı kullanmalıyım.

    cvplarınz için şimdiden teşekkürler hocam.

    • Her ikisi de birbirinden güzel hisse.
     Hisseleri yükselen trend desteklerine yakın olanlar alınabilir.
     Ya da kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez ritüeli ile alıp geçeceksiniz. 🙂
     Buna da düzenli alım diyoruz.
     Böyle alımlar için tutulan para likit fonda durabilir.

     • Hocam cvplarınız için öncelikle saolun.. Sanırım ikisi arasında karar veremedğim için ikisinide porföyüme eklemeyi düşünüyorum.. Sizce portföyde 5 hisse olması uzun vadeli yatırımda sıkıntı yaratır mı yoksa 3 de fln mı tutmalıyım.

      Alımları hep o ay içinde en düşük destek noktasından almaya çalışırım hocam olmazsa düzenli alıma devam..

      Bu likit fonlardada yine komisyonlar risk komisyonları banka komisyonları fln oluyor mu hocam varsa A tipi fonlardan farkı kalmaz elimdeki paralar ztn komisyondan kurtulmaz.

 196. Hocam merhabalardan tekrardan sizce borsa ne zmn düşer.. Toplu alım için düşüş bekliyorum ama sürekli bir yükselme mevcut. Diğer bir konu ise hektaşın borsa bu kdr hareket halindeyken çok fazla işlemin yapılmaması ve nerdeyse fiyatında değişiklik olmaması biraz sıkıntılı bir durum gibi duruyor. Hiç işlem yapılmayan bir hisse fln mı bu kdrnötrde durması normal mi?

  • HEKTS ağır abidir, normal bu hareketler, vakti gelince de yolundan kalmaz.

 197. Hocam merhabalar tekrardan merak ettiğim konu hiç fon tavsiye etmiyosunuz bunun nedeni nedir.. Mesela bazı fonlar yılda %20 nin üzerinde getiri sağlamışlar.. warren buffetın dediği gibi bütün yumurtaları aynı sepete koymak sıkıntılıdır. Bu yüzden hisse senedi dışında önerebileceğiniz iyi bir fon şirketi ve ya fon türü var mıdır? (riski yüksek olabilir sıkıntı deil)

  • Hocam araştırmalarıma göre ak portföyü BRIC ülkeleri yabancı hisse senedi fonu yılda % 71 kazandırmış ve genellikle yabancı hisse senedi fonlarında %45 in üstünde kazanç elde edilmiş. Ne düşünüyorsunuz alınır mı?

   • Alınır/satılır demem doğru değil biliyorsunuz.
    Benim bildiğim Koç hisselerine dayalı Yapı Kredinin bir fonu var, temettü hisseleri ağırlıklı burada. Önceki yıllarda memnun olan bir arkadaş vardı.
    Bana çok hitap etmiyor fon.

 198. merhabalar hocam,
  kardemir d hakkında düşüncleriniz nelerdir, görünüm nasıl orta ve uzun vadede?
  iyi çalışmalar.

 199. Merhaba Halil Hocam…Uzun vadeli yatırım nasıl yaparım sorusuna cevap arıyordum…İnternetten sizi buldum….Sanki altın madeni bulmuş gibi oldum inanın bana…yazılarınızı tavsiyelerinizi okudum….tam benim istediğim gibi….Çünkü benim param borsada oyun oynamaya yetmez,çünkü o kadar param yok…çok şükür halimize sizin gibi bizde öğretmeniz,geçinip gidiyoruz…Ben ayda 150-200 TL lık hisse senedi almayı düşünüyorum….hatta geçen hafta aldım ve bismillah dedim…..Aldığım hisseler buhur25 ten: 1-ANACM 2-BOLUC 3-HEKTS 4-İSYAT 5-PETKM…..benim size sorum şu olacak….ne yapacağıma karar veremedim….bu hisselere birde ASELSAN hissesini eklemek istiyorum ama hisse sayısı 6 olacak….hisse sayısı sizce fazlamı olur? hisse sayısını azaltmalı mı? Birde Halil hocam,yaşım 36 bu hisselerden 5-10 yıl arasında almayı düşünüyorum,inşalllah ömrümüz yeterse……Sizce ne yapmalı yım? yaptığım mantıklı mı? Değerli fikirlerinizi bekliyorum…

  • Ali Bey, bana göre doğru stratejiyi doğru yolu bulmuşsunuz.
   Bundan sonrası için bize hayırlı olsun demek düşer.
   Hisse tercihleriniz de fena değil.
   Bunlardan arıza yapan olursa sayı kendiliğinden otomatik olarak düşer, bunu en iyi zaman gösterecektir ki ideali de 4-5 hissedir ortalama bir portföyde.
   6 hisse de çok sayılmaz.
   İlerleyen süreçte verim alamadığınız hisselerin yerine başkası alır veya verimli hissede ağırlık artar.
   Bu şekilde portföyün kârlılığı artmış olur.

 200. Halil Hocam merhaba aylık düzenli 300 tl alımla aselsan,kront ve ttrak hisseleri almayı düşünüyorum 10 yıl gibi uzun vadede bu hisseler sizce uygun mudur?

  • Uzun vade kapsamında benim izlediğim hisseler Buhur25 belli, önemli olan size uyması.

 201. Halil Hocam öncelikle emekleriniz için teşekkür ederim. Şöyle bir sorum olacak: uzun vadeli yatırıkmda oluşturulacak prtföy de ideal hisse sayısı nedir? veya bu sayı aylık ayrılacak bütçeye göre değişir mi? şimdiden teşekkür ederim.

  • Bütçeye göre az çok değişse de ideal sayı 4-6 arasıdır en azından ağırlık, beklentinizin yüksek olduğu ilk üç hisseye verilirse portföy daha verimli olur.

 202. Merhaba Halil Hocam, Cari Oran – Asit Test Oranı gibi oranları 4 dönem olarak hesaplarken, 1. dönemi hesapladıktan sonra, 2. dönemi de hesaplarken 2. dönemden 1. dönemi çıkararak mı hesaplıyoruz brüt kar marjını hesapladığımız gibi, yoksa 2. dönem gelen bilanço da direk cari oranı hesaplıyor muyuz ? Diğer sorum 2. dönem gelen bilançoda stok devir hızını veya borç ödeme hızını hesaplamadaki ortalamaları almak için için geçen senenin 2. dönem bilançosuna mu bakmamız gerekli yoksa bir önceki döneme mi ?

  Dilim döndü mü bilmiyorum şimdiden teşekkür ederim Halil bey.

 203. Cari oranı hesaplarken önceki dönemleri çıkarmanıza gerek yok, her dönemde değerler kümülatif toplanarak geliyor çünkü, bulunduğunuz dönemi geçen yıl aynı dönem değerleriyle kıyaslarsanız dönemsel etkiyi de değerlendirmiş oluruz.

  Bir önceki dönem yerine geçen yıl aynı döneme bakmak daha sağlıklı olur.

  • Teşekkür ederim halil bey, cari oranı kümülatif hesaplıyoruz. Peki ticari alacak veya stok devir hızında ortalama değerleri hesaplarken örneğin 2017 1. dönem için 2016 1. dönemi mi hesaba katıyoruz yoksa bir önceki dönemi mi ?

    • Teşekkür ederim halil hocam, son olarak kişisel görüşünüzü sorayım siz bu devir hızı oranlarına önem veriyo musunuz ?

 204. Pınar Süt sizin portföy tavsiyeniz..
  Doğrusu ben de ilgiyle izliyorum.
  Uzun zamandan beri bir hareketi yok.
  Yatırım tavsiyeniz devam ediyor mu?
  Çok teşekkür ediyorum.

 205. Halil hocam,AYGAZ hakkında uzun vadeli düşünceleriniz nedir.Uzun vadede AYGAZ biriktirmek karlı mıdır?

  • Koç hissesi ve kar dağıtımı temettü verimiyle uzun vadeli yatırıma uygun.

  • Şirketin yaptığı iş faaliyetler olumlu fakat bu hareketin altını dolduracak kadar var mı o kısmında soru işaretleri var.

 206. Hocam merhaba. Portföyümde Aselsan ve Soda bulunmakta. Bir hisse daha eklemek istiyorum. BİMAS yada HEKTAS düşüncem. Uzun vadeciyim. Sizce uzun vade performansları nasıl olur. Ve hangisini uzun vadede portföyüme eklemeliyim.

 207. Hadi yine yazayım içimde ukde kalmasın…

  SOODAA – PETKMMMMM OLEEE.YENİ ZİRVELERE …

 208. Halil hocam s.a aylık cüzi maaşımdan arttırabildiğim 150 tl ile aselsan ve İSYAT hissesi uzun vadeli biriktirmek istiyorum bu iki hisse sizce uygun mu?Teşekkür ederim.

 209. Merhaba ;

  Bir miktar nakitim mevcut : UVY ( 5 Yıl ) yatırım için Temettü verenmi yoksa Bedelsiz verenmi sizce daha karlı olur.

  Temettü : ISYAT
  Bedelsiz : TSKB

  Mevcut olarak aşağıdki hisselerden…

  ISYAT : 0,83 X 3000 Adet
  TSKB : 1.43 X 3000 Adet

  Alım yapıp , 5 Yıl beklemek istiyorum.

  Sizce hangisi daha mantıklı ?

  Teşekkürler

 210. Üstad,
  Ben de artık uzun vadeli yatırım yapma kararı aldım kısa vadeli al satlar insanı yıpratıyor daha da çok zarar veriyor hem madden hem manen buna artık kesin kanaat getirdim.

  Şunları merak ediyorum hocam diğer arkadaşlar da merak ediyordur belki,

  1.UVY deyince graham ve buffett gibi yatırımcıların ortaya koyduğu “değer yatırımcılığı ” yaklaşımı diye bir görüş var tüm dikkatini iyi şirketlere keşfedilmemişlere ver fakat hisse fiyatı düşük olsun onları kelepir fiyata al gerekirse 5 sene bekle yeterli doygunluğa ulaşınca sat temel analize faaliyet raporlarına piyasa değeri/ defter değeri oranı vb gibi rasyolara dikkatini ver piyasaya bakmak fiyatları seyretmek zaman kaybı gibi görüşleri var şimdi bunun bizim ” temettü yatırımcılığı ” ndan bir farkı size göre var mı Türkiye de yapılabilir mi bize uyar mı avantaj dezavantaj ya da eleştirileriniz var mı

  2. Diğer bir merak ettiğim konu portföy oluşturma konusu 5 veya 6 hisseden sonrası takip zor olur diyorsunuz uzun vadeli yatırım ise amacımız al al hep al ve takip et fiyat düşünce lot arttır gerekirse ağırlık değiştir yorulanı kenara al fakat bu sayıyı her sektörden 1 er 2 şer seçsek 15 veya 20 kadar oluyor sayı gene de çok mu uzun vade için çünkü güzel ve fiyatı düşük şirketler var insan değerlendirmek istiyor bunu da 1. Sorumdaki yaklaşımı göz önüne alarak soruyorum.

  3. Halil hocam Allah nasip etmesin öyle günleri ama ama büyük kriz resesyon gibi durumlarda da mı hisselerimizi (kuzularımızı) satmamamız gerekir uvy de onlara iyi günde kötü günde sahip çıkıp aşı yapmak veterinere götürmek mi gerekir yoksa mundar gitmesin bari diye hepsini kesmek mi gerekir yani porföyü boşalt nakitte beklemek bu konuda da farklı görüşler var.

  Teşekkürler Hocam bilgilerinizi bizle paylaştığınız ve böyle bir platform oluşturduğunuz için sizi ve buhur25 i takipe devam inşallah.Herkese de sağlıklı huzurlu ve bol kazançlı bir hayat dilerim.

  Saygılarımla.

  • Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim dostum.

   1- Değer yatırımı için uygun, güvendiğiniz hisse varsa portföyün bir kısmı ile bu tarz yatırım da düşünülebilir.
   Fakat çoğunluğun temeli sağlam kurumsal, rüştünü ispatlamış temettü+bedelsiz hisselerinde olması, portföy verimi açısından daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

   2- Sayının 10’u geçmemesi hisselere odaklanma ve verim açısından iyi olur.
   İstisnai durumlar hariç, her sektörden birer hisse yeterli olur.

   3- Kriz durumunu tespit edebiliyorsanız kesin boşaltın diyeceğim ama öyle bir tespit yöntemi henüz yok, indikatörler ile nispeten olabilir ki ona da siz karar verinceye kadar olan olmuş olur ve tekrar cesaret toplayıp alıncaya kadar da sizin sattığınız yeri yukarı geçmesi muhtemel, velhasıl kendi adıma ben biriktirmeye tutmaya devam tarafındayım hissenin temel analizi veya beklentisi bozulmadıkça.

   • Çok teşekkür ederim hocam ilginiz için gerçekten çok aydınlatıcı oldu benim için saolun.

 211. Allah başarılarınızı daim etsin hocam, ky sizlerin sayesinde bilinçleniyor.

 212. Halil hocam merhaba,

  Uzun vade yatırımcısıyım.
  Kendi planlamam çerçevesinde belirlediğim hisseler CIMSA,HEKTS,OTOKAR,SODA.

  Hedefim temettü yatırımcılığı bu hususta belirttiğim hisseleri nasıl yorumlarsınız?

  Birikmiş bir tutar ve dönem dönem düzenli alışlarla mı yapmak daha doğru olur yoksa sadece düzenli dönem aralığıyla almak mı daha doğru olur ?

  Bu hisselerden CIMSA,OTOKAR ve SODA son 1 yıllık süreçte getirisi birçok hisseye göre daha düşük seviyede kalmış durumda endeksin bu hızına yetişememeleri bir handikap oluşturur mu ?

  Hisse biriktirerek uzun dönem temettü yatırımcılığında temel olarak 3 hissenin ideal göründüğü söylenir, bu hisselerin yanına 1-2 adet farklı hisse eklemenin sakıncası nedir ?

  Bu konularda fikirlerinizi almak isterim.
  Birikim ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

  • Hepsi de Buhur25 hissesi sonuçta kardeşleri ayırmam doğru olmaz. 🙂
   Doğru bunların bir kısmı nispeten geri kaldı.
   Alım zamanında teknik olarak en uygun olanlara ağırlık verilmeli.
   Düzenli alım ya da istenilen uygun yere geldiğinde alım da birer yöntemdir.
   Hisse sayısı normal.

 213. Hocam merhaba.
  Her ay ortalama 2 bin TL ile ASELS TRKCM PETKM hisselerini minumum 2 sene biriktirmek gibi bir strateji belirledim sizce verimli olurmu? Biriktirmeye başkamak için hisselerde uygun vakit olup olmadığına dikkat etmelimiyim bunu nasıl anlarım her ay belirli tarihte eşit şekilde hisselerimi arttırsam mantıklı olur mu? Teşekkürler

  • Her ay düzenli alım da bir yöntemdir fakat hisselerin yükselen trend desteklerinde alım daha verimli olur.

 214. Merhaba Hocam
  Bizim bilgilerimiz maalesef baya sınırlı. neyi alıp satacağıma karar vermekte acayip zorlanıyorum. sayenizde yazılarınızı okudukça aydınlanmaya çalışıyorum. twitter dan da sizi takip etmekteyim. ben buhur 25 den kendime Soda, Asels, Sasa, Kozal, Anacm, Petkm, Trkcm ve Sise hisselerini belirledim. Tabi hepsinden almıcam ama takipde kalacağım. ilk olarak soda dan başladım alım yapmaya. Benim sorunum sizin bahsettiğiniz yükselen trendle ilgili. Hisselerin yükselen trend de olup olmadığını nasıl anlayacağız yada bunları nereden takip edebiliriz. şimdiden teşekkür ederim…

  • Orta uzun vadede hisse fiyatı, kriz dönemleri hariç genel olarak yükseliyorsa yükselen trendde sıkıntı yoktur.
   Teknik yazacak olursak da özellikle haftalık grafikte hisse 100-200 günlük ortalamaların üzerinde seyrediyorsa trendde yine sıkıntı yoktur.

 215. Hocam değerli vaktinizi ayırıp yanıtlarsanız sevinirim… ben kendi kafama göre uzun vade 8 hisse belirledim… bunlara yatırım yapıp 10 küsür yıl hiç satmadan beklemeyi düşünüyorum. kademeli alım yapacağım. size sorum şu: bu 8 hisseden 2 ya da 4’ünü çıkarmak istesek, siz olsanız hangilerini çıkarırdınız… hisselerim:
  tüpraş, ereğli, koç holding, aygaz, hektaş, froto, ecilc ve trkcam… saygılar… sizden ilk 4 ve 6’yı rica ediyorum.:) kolay gelsin…

  • 🙂 Çok taktik ve teknik bir soru olmuş.:))
   Hepsi de şu anki temel verileri ile uzun vade tutulduğunda üzmez.
   O yüzden kardeşleri ayırmasam daha iyi olur.
   Temettü verimi iyi olanları daha öne çıkarırdım, bu cevap yeterli olur.

   • Teşekkür ederim hocam… başarılarınızın devamı dileğiyle… kolay gelsin…

 216. Halil Bey merhaba,

  Sizlerin de verdiği bilgiler sayesinde UVY’na adım atmış bulunmaktayım. Şöyle bir başlangıç yaptım: BUHUR25 listesinden 4 adet hisse seçtim ve 50 lot, 50 lot, 50 lot, 5 lot şeklinde bir alım yaptım birikmiş param ile. Sizden istediğim yardım şudur bundan sonrası için bu hisselerden düzenli alım yapacağım ama nasıl yapmalıyım?

  Mesela her ay hepsinden bir miktar alarak mı? Yoksa Her ay sadece birinden bir miktar alarak mı biriktireyim?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Beklentinizin yüksek olduğu ve aynı zamanda teknik uygunluğu alıma müsait olan hisselerden alırsanız portföyün verimi daha da artar.
   Veya teknik uygunluğu tespit konusunda sıkıntı varsa her ay eşit dağılım ile biriktirmeye devam ederseniz orta uzun vadede yine sevinen siz olursunuz.

 217. Halil hocam yoğunsunuz biliyorum ama sormadan edemedim… Sizin yazılarınızı detaylı takip ettim ve uzun araştırmalarım sonucu çok uzun vade (10-15 yıl) için hatırı sayılır bir meblağda şu hisselere uygun seviyelerden yatırım yapma kararı aldım: Tüpraş, Ereğli ve KCHOL (yüzde 20’şer oranında), AKSA, HEKTAŞ, TRKCAM, FROTO ve TTRAK (yüzde 10 oranında)… Bu liste sizce nasıl… bir de yüzde 100 olabilmesi için TTRAK ya da FROTO’dan birini çıkarmalıyım. sizce ne yapmalıyım? saygılar… kolaylıklar…

  • hocam benden sonra soru soran arkadaşa yanıt vermişsiniz ama ben yanıt alamadım.:) görmemiş olabilirsiniz diye dikkat çekmek istedim. saygılar.:)

  • 🙂
   Hepsi de güzel hisse kardeşleri ayırttırmayın bana. 🙂
   Beklentinizin yüksek olduğu hisselere ağırlığı kaydırarak hepsiyle devam etmek de bir yöntem.

 218. Halil bey bir yıldır Aselsan, Eczacı İlaç, Hektaş, Petkim, Anadolu cam, Ford biriktiriyorum
  Yanlız sürekli temettü açısından Anadolu cam yerine Trakya cam Ford yerine Tofaşı almayı düşünüyorum sizce nasıl olur
  Birde Hektaş çok pirimlendi gibi satıp aşağıdan alınabilinirmi

  • Al sat demem doğru olmaz maalesef siz karar vermelisiniz.
   Aşağı gelsin diye satıp arkadan bakanlar da çok şu an unutmamalı…

   • Halil bey Anadolu cam sanki temettüde biraz istikrarlı değil gibi Trakya camla değiştirmek mantıklı olmazmı
    Birde ford yerine tofaş uygun olurmu

 219. Halil bey size birde şunu sorayım Buhur 25 ten çıkarılan kağıtları satalım mı yoksa alımı durdurup öylece kalsınlarmı Örneğn İŞYAT çok güzel temettü verdi geçen yıldan aldıklarım duruyor sizce ne yapmalıyım

  • Alın ya da satın diyemem ama Buhur25 dışı çıkmasının sebebi öncelikle ondan daha iyi verim sağlayacak hisse beklentimiz olduğu içindir yoksa Buhur’da forma giymiş oyuncu temel bozulma yoksa illa ki er geç yoluna devam eder.

 220. Merhaba, size uzun vade yatırım için bir kaç sorum olacaktı?

  şuanda 10.000 TL birikimim var, yaklaşık 2800 tl lik farklı hisselerim var.

  Hemen hemen her ay 1200 TL civarı para artırabiliyorum.

  1. sorum… şu; Nakit olan 10.000 TL yi mevcuttaki hisselerime şimdi ekleme yapayım mı? Yoksa her ay 1200+500 TL gibi bir strateji mi izleyeyim?

  2.sorum ise; maaş aldığım vakıfbankta yatırım hesabım var,

  birde osmanlı yatırımda hesabım var.

  uzun vade için seçimim hangisi olmalı?
  Komisyonlar bu durumda önem arzeder mi?

  Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

  • Mevcut hisseleriniz sizin istediğiniz performansı veriyorsa onların üzerine eklenebilir her ay.
   Fakat beklentinizin daha iyi olduğu hisseler varsa o hisselere kanalize etmek de portföyün verimini artırır.
   Komisyonun çok önemi olmamalı uzun vade yatırımda, önemli olan sizin güvendiğiniz kurumda birikime devam etmeniz.

 221. buhur 25 in müdavimleri hisseleri SODA ve PETKM harekete başladılar Halil Hocam ne dersin…

 222. Halil Hoca ‘m iyi akşamlar. Sigarayı bırakıp parasıyla hisse senedi almak istiyorum. Alımı günlük almak mı mantıklı sizce yoksa ayda bir defada mı? Petkim düşünüyorum, kara geçtikçe satıp karı kadar başka hisse senedi almak mı yoksa yıllarca satmayıp tutmak mı daha iyidir? Fikirleriniz benim için değerli. İyi çalışmalar dilerim.

  • Kademeli almanız daha mantıklı olur, olası her iki yönlü harekette de ortalama maliyet yapmış olursunuz.
   Hisse seçimi size ait olmakla beraber hissenin temeli bozulmadıkça taşınabilir.

 223. merhaba HALİL bey.Uzun vadeli yatırımcı olarak iyiki SODA hissesini seçmişim ve 16 yıldır elimde ve hala olacak gibi tazeliğini koruyor zaten 2018 i getiride ilk sırada kapattı SODA .Önümüzdeki 8 mart genel kurulunda ben bedelsiz bekliyorum ve siz ne diyorsunuz bedelsiz konusunda uzun bir süre yüksek bedelsiz açıklamadı olabilirmi bu sefer …

  • Aklın yolu bir Oğuz abi, SODA biz gibi kriz ülkelerinde yani Dolar/TL’nin yükselen trendini koruduğu bir konjonktürde uzun vadede her daim değerini koruyacaktır.
   Bedelsiz konusu ise belki bu yılı pas geçebilirler diye düşünüyorum, çünkü verecek olduklarında genelde temettü ile beraber açıklıyorlar ama sonuçta surpriz de yapabilirler, hayırlısı diyelim.

 224. Halil hocam tekrar merhaba.
  Hocam ben doktora öğrencisi, işsiz bir kardeşinizim 🙂 8-10 senelik uzun vade bir temettü portföyü planlıyorum birkaç aydır, araştırma da yapıyorum.
  Hesabı doğru mu yaptım bilmiyorum fakat, geçmiş verilere dayalı olarak 2010 yılında 20 binlik isyat almış olsam, gelen kuzucukları da sürüye dahil edince 10 sene sonra yıllık 70bin tlye yakın temettü ve 400bin üzeri bir port büyüklüğü hesapladım. Tabi bu sadece meraktan ileri geldi, asla tek hisse ile başlayacak değilim. Fakat işin açığı ağırlıklı isyat, ismen, birazcık crdfa, orta miktarda da eregli ve sise/petkim (ikisinden biri) düşünüyorum. İsyat çok uzun süre fiyat arttırmasa da temettü yüksekliği ve onların kuzuya dönüşmesi, lotların katlanarak artmasına yol açıyor. Uzun vadede de çok iyi getiri oluyor diye düşünüyorum. Tabi yanında karlılık ve büyüme konusunda diğer büyük şirketleri de ekleme niyetindeyim. Her ne kadar petkim temettü konusunda çok verimli görünmese de, çok sağlam bir şirket olduğunu biliyorum. Bu bağlamda size sormak istediğim üç soru var:
  1- UV bir temettü birikim portföyünün ağırlıklı yatırım ortaklıklarından olmasında sizin eleştireceğiniz nokta nedir merak ediyorum?
  2- Temettüden kesilen %15 stopaj, isyat ismen gibi şirketlerde olmuyor, brüt temettü neyse aynen yatıyor diye biliyorum, doğru mudur?
  3- Temettü alındığında ortalama düşer demişsiniz, alınan temettü nakit olarak yatarsa ve ister çekilir ister tekrar hisse alınırsa yine de maliyet ortalaması düşüyor mu?

  • 1- Temettü verimi iyi yatırım ortaklığını uygun yerden aldıktan sonra portföyde büyük olması sıkıntı olmaz.
   Eğer teknik olarak çok uygun yerde olmadığını düşünüyorsanız kademeli alınabilir.

   2- Doğru, brüt temettü aynen yatar.
   Buradaki ayrıntılı durum şudur:

   BİST’te işlem gören menkul kıymet yatırım ortaklığı
   hisse senetlerinin satışından elde edilen kazançlar;

   % 10 oranında stopaja tabi (1 yıldan fazla elde
   tutulanlardan stopaj yapılmaz).

   Yani bir yıldan önce satılırsa kârdan % 10 vergi kesilir.

   3- Evet bazı kurumlar maliyeti düşürmese de temettü yattığında çoğu temettüyü maliyetten düşer.

 225. Hocam merhaba, 2009 dan beri demişsiniz. Sosyal medyada bunu uzun yıllardır uygulamış ve 5 yılı aşmış birilerini bulamadım. Portföyünüz ne durumda acaba? Gerçekten temettü emekliliği sistemi sizi emekli etti mi?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir