Temettü mü, Bedelsiz mi ?

Temettü & Bedelsiz Halil BUHUR 31.882
sponsorlu reklam

Temettü mü, Bedelsiz mi ?

Bedelsiz Potansiyeli %: (Anaortaklığa Ait Özkaynaklar – Ödenmiş Sermaye) / Ödenmiş Sermaye * 100 = Bedelsiz Potansiyeli %

Bedelsiz Sermaye Artırımı, iç kaynaklardan karşılanılarak çıkarılan hisse senetlerinin Ödenmiş Sermaye tarafına aktarılması ile olur. Şirkete ekstra bir kaynak girmez, dolayısıyla şirketin Piyasa Değeri değişmez.
Bedelsiz Sermaye Artırımı ile nispeten yüksek fiyatlara ulaşmış hisse fiyatları düşer ve bu şekilde hissenin likiditesi, işlem hacmi artmış olur.

Temettü – bedelsiz her iki yatırım beklentisinde de önemli olan hisseyi bu beklenti fiyatlanmadan almaktır.
Temettü dağıtımında veya bedelsiz sermaye artırımında hisse fiyatı, brüt temettü oranı veya bedelsiz bölünme oranı kadar düşeceği için kısa vadede temettü veya bedelsizin getiri anlamında fazla bir etkisi olmaz ancak orta ve uzun vadede hisse fiyatı tekrar bölünme öncesine geldiğinde temettü – bedelsizin getiri anlamında etkisi görülür.
Teorik olarak bölünen hisse fiyatları, eski seviyesine gitmeye meğillidir, bu etki ve düşük fiyat görünme psikolojik etkisi de diğer pozitif faktörlerdir.
Yoksa Bedelsiz Sermaye Artırımı sonrasında artan hisse sayısı ile düşen hisse fiyatı matematiksel olarak aynı sonucu vermektedir. Hisse başına alınan temettü de aynı oranda düşecektir.

Bedelsiz Sermaye Artırımında, Ödenmiş Sermayedeki pay oranınız değişmez.
Buna karşın temettü yatırımcılığında alınan temettü ile yine aynı hisseden alıp lot sayımızı arttırdığımızda Ödenmiş Sermayedeki pay oranımız artar.

Temettü, şirketin kârından belli bir bölümünü ortaklarına nakit olarak dağıtılmasıdır ki yatırımcılar için de asıl olan kâr dağıtımı budur.

Bedelsiz Sermaye Artırımında, yatırımcının ekstra bir şey yapmasına gerek yoktur, bedelsiz bölünme sonrası 2. iş gününde bedelsiz’den gelen lotlar hesaba otomatik olarak geçer.
Fakat temettü dağıtımı sonrası yatırımcı temettü ile hisse alırsa temettüler hisseye döner. Aksi durumda temettü, nakit olarak bekler.
Temettü veya bedelsiz’den faydalanmak için her ikisinde de temettü/bedelsiz günü öncesindeki işlem gününde hissenin elinizde olması yeterlidir, fakat önemli olan hisseyi, bu beklentiyle prim yapmadan almaktır.

Bedelsiz Sermaye Artırımında ve temettüde hisse fiyatı aynı oranda düşer. Fiyat tekrar aynı yerine geldiğinde yatırımcı o oranda kâr etmiş olur.
Sadece Bedelsiz Potansiyeline göre yatırım yapılmamalıdır. Bedelsiz Potansiyelinin yüksek olması hisse üzerinde cazibe oluşturur fakat Yönetim Kurulunun Bedelsiz Sermaye Artırımı kararı olmadıkça bu potansiyelin çok anlamı yoktur.
Bedelsiz Potansiyelinin yanında hissenin yüksek temettü verimi ve temettü düşme fiyatını telâfi sonrasında üzerine ekstra primi varsa o zaman anlamlı olur. Bedelsiz Sermaye Artırımı olmasa bile bu potansiyelin cazibesi ve yüksek temettü veriminin etkisiyle hisse pozitif trendini korur, temettülerle maliyet düşmeye devam eder, sonuç olarak uzun vade beklendiğine değer.
Bu kapsamda bir diğer durum da birkaç yıllık sürede yüksek temettü verimi olan hissenin temettü ile gelen ekstra lot sayısı ve buna bağlı kazancı bileşik olarak hesaplarsak bu getiri, 3-5 yılda bir Bedelsiz Sermaye Artırımı yapan hissenin getirisi ile yaklaşık aynı kapıya çıkıyor. Tabii burada bedelsiz düşme fiyatının telâfi edildiğini farz ediyoruz.
Temettü verimi iyi olan hissenin Bedelsiz Sermaye Artırımına gitmesi en makul olanıdır yatırımcı için.
Sonuç olarak temettü verimi düşük, bedelsiz potansiyeli yüksek hissede beklemektense yüksek bedelsiz potansiyeli yanında yüksek temettü verimi de olan hissede uzun vadeli yatırımcı olmak isabetli olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Halil BUHUR {Halil BUHUR}

“Temettü mü, Bedelsiz mi ?” üzerine 24 yorum

 1. yylgn dedi ki:

  Teşekkürler Hocam,yine her zaman ki gibi döktürmüşsün.Eline,beynine sağlık.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   İlginiz için ben teşekkür ederim dostum.

   1. broker78 dedi ki:

    Hocam sitenize yeni üye oldum KARDEMİRd için temettü dağılımından sonra fiyat dahada düşermi cvp verirseniz memnun olurum

    1. Halil BUHUR dedi ki:

     İlginize teşekkür ederim fakat daha da düşer veya düşmez gibi cevap vermemiz doğru olmaz burada, genel olarak yazacak olursak yine de temettü öncesi prim olmuşsa düzeltme gelebilir.

 2. E.OZER dedi ki:

  Halil Hocam,
  Temettu sonrasi hissenin fiyati dustugunde F/K degeri de dusuyor degil mi?
  Bence temettunun en onemli etkisi bu. Bedelsizde ise lot sayisi haric degisen bir sey yok. Fiyat dususu sanal, yatirimcida hisse ucuzlamis gibi etki olusturuyor ama ucuzlama yok.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Aynen dostum ama bu geçici bir etki, yatırımcı dostu hisselerde bu fiyat düşmesi çabuk toparlanır, sonrasında temettü kar kalır ve artan lotlar ile önümüzdeki kar dağıtımında daha çok pay alınır kardan.

   1. mkeskin0720 dedi ki:

    Aselsanı dün gibi hatırlarım hatta elimde de vardı 2012 olması lazım yanılmıyorsam %112 civarında bedelsiz bölündü 12.20 lerden 5.84 açılış fiyatı, gördüğü en düşük gün içi fiyat ise 5,74 dü. O zaman ele ayağa düştü diye moralim bozulmuştu ama o günden sonra o fiyatı asla görmedi şu an kapanış 17,93. Yatırımcı dostu hisselere bir örnek vereyim dedim hocam iyi akşamlar…

    1. Halil BUHUR dedi ki:

     Sağ ol dostum, evet 2012 yılında bölünmüştü Aselsan. 🙂

 3. merakli dedi ki:

  Merhaba Halil ağabey, yaptığınız hizmet muazzam öncelikle bunun için teşekkür ederim.
  Ben Türkiye’nin iyi üniversitelerinden birinin havacılık ile ilgili bölümünden mezun oldum. Türkiye ortalamasının üzerinde bir maaşım var çok şükür. Ama bu-atıyorum hayalimdeki arabaya binmeye- yetmiyor. Aylık sabit gelir ile hayallerimi gerçekleştiremeyeceğimi anladım. Bunun için yatırım yapmaya karar verdim ve çevremdekileri (ev al, altın al, vs.. diyenleri) dinlemeyip hisse senedi almaya karar verdim. Borsa ile ilgili bilgim yoktu düne kadar, dünden beri okuyorum ve şu sonuca vardım. Bist30 max 4 hisse için her ay düzenli alım yapmayı düşünüyorum ( 8 +2,-2 yıl). Temettü geliri ile de hisse alacağım. Bunlardan biri kesinlikle aselsan olacak, bölümümle de alakalı olduğu için az çok şirketi biliyorum :). Diğeri THYAO olsun isterdim ama kimsenin uzun vade planlamasında yok, buna şaşırdım. Velhasıl kelam, kafama takılan bazı noktalar var ;
  1. Temettü dağıtan şirketin hissesi düşüyor, bu bir nötrleme yapmaz mı?
  2. Kazançtan bahsedebilmemiz için gelirin yıllık enflasyonu yenmesi mi gerekir?
  3. Anlatılan hikayelerdeki hisselerin gerçekten 10 yılda 500 kat değerlendiğine inanamıyorum, hesaplarda bir eksiklik var gibi (enflasyon olabilir, konuyu bilmediğim için yorum yapamıyorum)
  4. Neden THYAO yatırım listelerinde yok. Sektörün içindeki biri olarak söyleyebilirim ki (bence)THY – özellikle 3. havalimanının da etkisi ile- uzun vadede kendini 2 ye katlayabilecek potansiyele sahip.
  Zaman ayırıp cevap verebilirseninz minnettar olurum. Bu işi araştırmaya yaklaşık 30 saat önce başladım, sorular komik gelebilir kusura bakmayın 🙂
  Saygılarımla.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Hoş geldiniz Sn. Meraklı kardeşim, isabetli bir tercih yapmışsınız.
   Başta büyük sermaye yoksa en iyi birikim yolu temettü yatırımcılığı bence de…
   Kat hesabında enflasyon yok tabi bu çıkarsa daha da reel kazanç kalır.
   THY temettü konusunda eksik ve döviz açığı gibi bazı özel durumları var şimdilik kenardan izlemede bu haliyle.

 4. yldream2 dedi ki:

  Ellerinize saglik hocam.

  Cok guzel bir yazi olmus.

  Saygilar.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Sağ ol dostum.

 5. c3n612 dedi ki:

  teşekkür ederiz hocam çok açıklayıcı ve faydalı açıklama olmuş…
  saygılar…

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Saygılar bizden dostum.

 6. erkutozdamar dedi ki:

  Halil hocam merhaba, temettü geliri ile yine aynı hisseden alıp sayımızı arttırmayı öneriyorsunuz. Bedelsiz gelen hisse sayısı kadar (bedelsiz arttırımı sonrası) hisse almayı da önerir misiniz? Herkes böyle yapsa bedelsiz sonrası fiyat düşüşü daha kolay telafi edilmiş olur ayrıca. Bu arada bedelsiz ile temettü arasındaki avantaj farkını hala anlamış değilim, bana aynı şeylermiş gibi geliyor, hatta bedelsiz daha avantajlı gibi. Sanırım temettünün avantajı cash olması, bir nevi kar realizasyonu gibi.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Nakit varsa artırın tabii fazla lot göz çıkarmaz. 🙂
   Ama temettü geldiğinde nakit olduğu için aynı hisseden alıp çoğaltma mantığı var.
   Fiyat geri yerine geliyorsa bedelsiz de iyi olur bir yere kadar.

 7. gocamarli dedi ki:

  Merhaba Halil Hocam,

  2016 yılında 63 TL’den Tüpraş aldım bir miktar ve 2017 Nisan ayında hisse başına ortalama 5 TL nakit temettü aldım.

  Şu durumda sistem üzerinde benim maliyetim 58 TL’ye çekilir mi çekilmez mi? Bazı arkadaşlar aldıkları temettü kadar hisselerinin maliyetinin aşağıya çekildiğini söylüyorlar.

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   İşlem yaptığınız kuruma göre değişiyor bu, bazı kurumlar temettüyü maliyetten düşüyorlar, bazıları düşmüyorlar.

   1. Acemi dedi ki:

    Hocam merhabalar
    Bistte 2 aydir işlem yapmaya çalışan bir acemiyim. Girdiğime de pişman olmak üzereyim malesef. Kısaca problemim şu:

    Malumunuz VAKFN hissesinde %28,44 oranında bedelsiz sermaye artırımı oldu yakın zamanda. Hem hisse bölûnmesinin psikolojik etkisini hem de borsada yükseliş olması gerektiğine dair hissiyatımı dikkate alarak bölünme öncesinde 1,844TL ortalama maliyetle bir miktar hisse aldım. Normal olarak bölünme sonrasında güncel hisse değeri aynı oranda düşerek yeni teorik fiyattan işlem görmeye başladı.
    FAKAT bedelsiz gelen hisselerle birlikte yeni birim maliyetimin 1,436TL olması gerekirken 1,657TL olduğunu gördüm.
    Aracı kurumuma sorduğumda bedelsiz sermaye artırımı kar payından yapıldığı için bedelsiz hisseler 1,00TL nominal bedelle gelir dediler. Artırım sermaye yedeklerinden olursa 0 maliyetli oluyormuş. Aklım hayalim almıyor bu durumu. Bu tamamen benim cehaletim midir yoksa bireysel borsa yatırımcıları olarak sistem veya aracı kurumlar tarafından kandırılıyor muyuz?

    Bu işin aslı nedir ve bana tavsiye edeceğiniz yol nedir? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

    Saygılarımla

 8. Acemi dedi ki:

  Hocam merhabalar
  Bistte 2 aydir işlem yapmaya çalışan bir acemiyim. Girdiğime de pişman olmak üzereyim malesef. Kısaca problemim şu:

  Malumunuz VAKFN hissesinde %28,44 oranında bedelsiz sermaye artırımı oldu yakın zamanda. Hem hisse bölûnmesinin psikolojik etkisini hem de borsada yükseliş olması gerektiğine dair hissiyatımı dikkate alarak bölünme öncesinde 1,844TL ortalama maliyetle bir miktar hisse aldım. Normal olarak bölünme sonrasında güncel hisse değeri aynı oranda düşerek yeni teorik fiyattan işlem görmeye başladı.
  FAKAT bedelsiz gelen hisselerle birlikte yeni birim maliyetimin 1,436TL olması gerekirken 1,657TL olduğunu gördüm.
  Aracı kurumuma sorduğumda bedelsiz sermaye artırımı kar payından yapıldığı için bedelsiz hisseler 1,00TL nominal bedelle gelir dediler. Artırım sermaye yedeklerinden olursa 0 maliyetli oluyormuş. Aklım hayalim almıyor bu durumu. Bu tamamen benim cehaletim midir yoksa bireysel borsa yatırımcıları olarak sistem veya aracı kurumlar tarafından kandırılıyor muyuz?

  Bu işin aslı nedir ve bana tavsiye edeceğiniz yol nedir? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  Saygılarımla

 9. Ha023 dedi ki:

  Hocam uzun vade yatırımcılarını şirketlerin desteklemeleri gerekli misal aselsan temettü çok az veriyor bu sene yatırımcılarınıda üzdü insallah seneye bunu telafi eder

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Aselsan, temettü hissesi değil, az verdiği temettü verimini ara ara verdiği bedelsizlerle telafi ediyor.

 10. eren_grcn dedi ki:

  halil hocam son bir aydır elimden geldiği kadarıyla sizi takip etmeye çalışıyorum büyük paralara sahip olamadığım için temettü yatırımı yapmayı düşünüyorum ve bunu trkcm ve adana çimento’dan yana kullanmaya karar verdim her ay düzenli olarak belli bir miktarda almaya karar verdim bu iki hisse için neler söylersiniz ya da ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz şimdiden teşekkür ederim …

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Hisse özelinde karar vermek size ait tabii ki ama önemli olan hisselerin temettü ve bedelsiz geleneğinin olması, sektörlerinde vazgeçilmez şirketler olmaları iyi olur.

Bir cevap yazın