Uzun Vadeli Yatırımcılığa Başlangıç

Temettü & Bedelsiz Halil BUHUR 5.288
sponsorlu reklam

Birçoğumuz uzun vadeli yatırım kararını almadan önce bazı acı tecrübeler yaşıyoruz maalesef; hoş, bu tecrübeleri yaşamak da doğru yolu bulmak için sebep olabiliyor.
Son tahlilde uzun vadeli yatırımcı olup BORSA’nın ne olduğunu, tadını alıyoruz aslında ki bu sonuca acı tecrübeleri yaşamadan ulaşan dostları ayrıca tebrik etmek gerekir.

Uzun vadeli temettü / bedelsiz, hisse değer kazancı yatırımına ne kadar erken başlarsak hayatımıza değer katmaya da o kadar erken başlarız.
Hisse fiyatları güncel olarak dalgalansalar da işletmeler, kuruluş amacı gereği kâra odaklı olduklarından orta ve uzun vadede artma eğiliminde olurlar. Bu, hisse değer kazancıdır.
Borsa yatırımcısının bu aşamada kârı ise hisse değer kazancı yanında her yıl şirketinin yapacağı kârdan payına düşen adilâne payı almasıdır. Bu da temettü’dür. Bazı şirketler temettü evriminde zayıf olsa da bu eksikliği düzenli bedelsiz geleneği ile tamamlıyorsa yatırımcı dostu şirketler sınıfına sokabiliriz.
Şirketin artan kârlılığının yanında kârın düzenli olarak yüksek oranda paylaşımı varsa o zaman hissenin yükselen trendi de kendiliğinden gelir.
Hele hele yabancı ortak (bir tür kurumsal yönetimin vazgeçilmez özelliği de diyebiliriz buna) da varsa çok daha güzel olur, bu durumda kâr paylaşımı da genelde aksamaz.
Uzun vadeli yatırımda kurumsal marka değeri olan, güçlü sermaye sahibi, özsermaye kârlılığı iyi, büyük oranda TL maliyete ve ihracat ağırlıklı satışı olan yabancı para pozisyonu güçlü, nispeten küçük ödenmiş sermayesi olan yüksek temettü verimi + hisse değer kazancı (Buhur Rasyosu) olan şirket hisseleri uzun vade beklenildiğine değer.
Bu hisseler hangileri diye sormayın lütfen 🙂 bu kısmı size kalsın, ben 300-400 şirketi 25’e indirgedim, hoş uzun vadeli yatırım sistemine uyan illa sadece Buhur25 demiyorum, bu tarz en az 5 – 10 tane daha hisse çıkar.
Hisseyi uzun vadeli yatırım için almış olsak bile temel analizinde ve beklentilerinde sıkıntı oluşan hisselerde duruma göre ağırlık azaltılabilir veya hisse değişimi yapılabilir. Bu şekilde portföy verimi maksimum düzeyde tutulmuş olur.
Buradan hareketle uzun vadeli yatırım stratejimizi “al ve unut” değil, “AL ve İZLE” olarak tanımlayabiliriz.
Bol kazançlar dilerim.
Her şey gönlünüzce olsun…

Sosyal Ağlarda Paylaş

Halil BUHUR {Halil BUHUR}

“Uzun Vadeli Yatırımcılığa Başlangıç” üzerine 6 yorum

 1. yunus zahit dedi ki:

  Teşekkürler halil Bey;
  Bol Temettüler 🙂

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Eyvallah dostum. 🙂

 2. gekinci dedi ki:

  Merhabalar çok faydalı bir yazı olmuş, emeğinize sağlık

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Sağ ol dostum, ilginize teşekkür ederim.

 3. ManchesTurk dedi ki:

  Manchester dan selamlar sayın hocam.

  Öncelikle, bunca yıldır bizim vergilerimizle maaşlarını alan SPK ve imkb çalışanlarının yapması gereken “küçük yatırımcıyı bilgilendirme” görevini hiçbir karşılık gözetmeksizin yaptığınız için önünüzde saygıyla eğiliyorum.

  Yıllarca borsanın bir kumarhane gibi işlemesini, küçük yatırımcının göz göre soyulmasını seyreden Spk ve imkb başkanlarına da bütün yatırımcılar adına “birazcık şerefiniz varsa, bırakın bu işleri” diyorum…

  Harcadığınız zaman ve emek için hakkınızı helal edin hocam. Allah c.c yar ve yardımcınız olsun!

  1. Halil BUHUR dedi ki:

   Değerli kardeşim yazınıza cevap yazmadığımı şimdi farkettim maalesef kusura bakmayın.
   İlginize ve teveccühünüze çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın