Buhur25 Hisselerinin 2 Aylık ve 14 Aylık Yabancı Takası Değişimi, Değişimin Hisse Fiyatlamasına Etkisi

Arkadaşlar merhaba!
Bu tablomuzda Buhur25 paylarının 2015 başından itibaren (14 aylık) uzun vadeli ve 2016 başından (2 aylık) kısa vadeli takas değişimini çalıştık. Bahsi geçen vadeler boyunca hisselerin fiyat değişimlerini çalışmamıza ekledik.

Tablomuzda yabancı payı artışı yönünden hem 2 aylıkta hem de 14 aylıkta en dikkat çekici hissenin DESPC olduğu görülüyor. Buna bağlı olarak da hisse son 2 ayda % 20’nin, son 14 ayda % 60’ın üzerinde prim üretmiş.

TMSN ise son 2 ayda yabancı takası en fazla artan hisse olarak dikkat çekiyor. 14 ayda % 88 primlenen hissenin bu primin yalnızca % 10 kadarını son iki ayda yapmış. Son 2 ayda yabancı, TMSN’ı 9’lu değerlerin üzerinden baya almış gibi görünüyor. 14 aylık istatistiği kötü olsa da OTKAR son 2 aylık yabancı payında en çok artan hisselerden bir olmuş.  Son 14 ayda yabancı takası artışında dikkat çeken diğer hisseler CIMSA, EGEEN ve DOCO olmuş. Bu 3 hisseden EGEEN ve DOCO bu süre zarfında ciddi pirimlenirken CIMSA’nın primi görece sınırlı kalmış.

ADEL, DOAS, GUBRF ve ADEL ise hem 2 aylıkta hem de 14 aylıkta yabancı oranı bakımından en fazla kan kaybeden hisselerimiz. 4 kağıdın da 14 aylık yabancı azalışı 10 puanın üzerinde gerçekleşmiş. Bu hisselerden DOAS’ın 14 aylık getirisi negatif gerçekleşirken, diğer üçünün getirisi pozitif gerçekleşmiş.

Herkese mutlu günler dilerim.

 

2 Comments

 1. Elinize saglik Birol bey. Cok guzel bir calisma.

  Cimsa ilginc hakikaten. Yabanci orani ciddi artmasina ragmen, yeterince primlenememis. 2016 da diger takim arkadaslariyla arayi kapatmasini bekliyorum.

  Saygilar.

 2. Elinize emeğinize sağlık Birol Bey, gerçekten mükemmel bir çalışma olmuş.
  Çalışma değerli yorumunuzla çok daha da güzelleşti.
  Yalnız bir sıkıntı var, bunun arkasını her ay isteriz. 🙂
  DESPC’in Buhur25 performans sıralamasında neden üst sıralarda olduğu bu tablo ile de desteklenmiş oldu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir