Buhur25 Hisselerinin Son 1 Aylık Ve 15 Aylık Yabancı Takası Değişimi, Değişimin Hisse Fiyatlamasına Etkisi

Arkadaşlar merhaba.

Yeni bir ay, yeni güncellenmiş bir Buhur25 listesi ve yeni bir yabancı takası değişim çalışması.
Çalışmamızda, Buhur25 paylarının 2015 başından itibaren 15 aylık uzun vadeli ve son 1 aylık kısa vadeli takas değişimini tablolaştırdık.  Bahsi geçen vadeler boyunca hisselerin fiyat değişimlerini çalışmamıza ekledik.

Şimdi tablonun dikkat çeken kağıtları ile ilgili bir kaç kelam:

SODA: Halil Hoca’nın son güncellemesi ile tekrar Buhur25 listesine giren kağıdımız, hem son 1 ayın hem de son 15 ayın açık ara yabancı artışı lideri. 29 Nisanda hisse başı net 0,309 TL temettü ödemesi yapacak olan şirket, yine ilerleyen günlerde %13.6 civarında bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Hisse primlenmesi olarak son 1 ayda neredeyse yerinde saymış olan kağıt için gelecek çok parlak gibi görünüyor.

PETKM: Buhur25’e SODA gibi son güncelleme ile giren PETKİM yabancı artışı konusunda ikinci sırayı almış durumda. Yabancı artışına bağlı olarak kağıtta primlenme devam ediyor.

Son 1 ayda yabancı takasında artış yönünde dikkat çeken diğer hisseler ise OTKAR ve BAGFS .Son 15 aylık dönemde ise DESPC ve CIMSA’da ciddi yabancı alışı olduğu görülüyor. DESPC bu süre içinde %100 den fazla primlenmiş. CIMSA ise yabancı artışına rağmen (geçen ay olduğu gibi)hala primsiz.

TMSN: TMSN’da son 1 ayda yabancı yatırımcı elinde ne var ne yok satmış görünüyor. 1 ayda yabancı oranı 15 li değerlerden 2 li değerlere düşmüş durumda. Hissede satış haberi gelince 10.xx’lu değerlerden başlayan düşüş pek çok yatırımcıyı üzmüş görünüyor. En önemli soru ise kağıdın düşmeye devam edip etmeyeceği. Halil Hoca’nın  son yaptığı teknik analizde desteklerin çalıştığını, hissenin desteklere yakın yerlerden tepki verdiğini gördük. Ama gerçek yönü görebilmek için bir süre daha beklemek gerekebilir. Son olarak bu tür hisselerin bir miktar “haber hissesi” olduğunu da söyleyebiliriz.

GUBRF: Son 1 ayın yabancı takasında ciddi negatifte olan kağıtlarından biri de maalesef tezek. Buna rağmen %11 civarında prim yapan kağıt 15 aylı süreçte de benzer bir görüntü sergilemiş.

Son 15 aylık periyotta primlenmede başı çeken ARMDA ve LOGO’daki yabancı takasının azaldığını bir tarafa not almak gerektiğini düşünüyorum.

Herkese bol kazançlar.

 

2 Comments

  1. Birol Bey;
    Buhur25 listesi için yabancı takas analiziniz için teşekkürler.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir