19 Comments

  • 29 Şubat 2016 tarihli BIST açıklamasında 31 Mayıs 2016 tarihini geçmemek üzere ibaresi var. Genelde bu tarih değişmediği için 31 Mayıs 2016 tarihini yazdım.

   “EK AÇIKLAMALAR:
   Şirketimiz, 2015 yılı faaliyetleri sonucunda elde etmiş olduğu net dönem karının, bilançomuzda yer alan geçmiş yıl karları / olağanüstü yedeklerden de ilave alınmak suretiyle ekli kar dağıtım tablosunda belirtilen şekilde tevziini ve nakit kar dağıtım tarihinin 31 Mayıs 2016’yı geçmemek üzere Yönetim Kurulu’nca belirlenebilmesinin genel kurulun onayına sunulmasına karar verilmiştir.”

   http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=510317

   BIST, 29 Şubat 2016

   • Hocam o yazıyı kap’a bildirim geldiği gün okumuştum.Genelde nisanın ilk yarısında ödemiş.Belki bu yılda aynısını yapar.

 1. Sayın Buhur .. çok çok benzer bir stratejiye dayandırarak ben de tabir yerindeyse sağlam gördüğüm temeddüsü sürekli artacak potansiyele sahip hisse biriktiriyorum .. uzun hatta çok uzun vadeli … yaşım 52 olduğu için artık biraz orta vadeye dönüyorum ama yine benim orta vadem bile en az 6-7 yıl … Benim portföyüm de sizinkiyle yüzde 75 örtüşüyor .. sorum şu siz de benzer bir şekilde bist 100 dışına pek çıkmıyorsunuz her uzun vadeli yatırımcı gibi … ancak temettü potansiyeli hep yüksek Ünye, Mardin gibi Çimento hisslerinden de uzak duruyorsunuz .. sığ hisseler olduklarından dolayı mı .. çimento ağırlığını düşük tutmak amaçlı mı ? selamlar sevgiler

 2. 1.haber:30 kasım 2015
  AÇIKLAMA:
  Hakim ortağımız Ereğli Tekstil Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. ‘nin nitelikli yatırımcılara ihraç için çıkartmış oldukları 178 gün vadeli , 0.93922 TL ihraç fiyatı olan 11.500.000 TL nominal değerli bono alımı şirketimiz tarafından gerçekleştirilmiştir.

  2.haber
  Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TMSN) pay piyasasında 23.02.2015 tarihinde 10 TL fiyatından 1.000.000 adet satış ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. sermayesindeki paylarımız 23.02.2015 tarihi itibariyle %65.47 olmuştur.

  22.02.2016 tarihinde Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. payları ile ilgili olarak satış yapabileceğimize ilişkin duyurumuza istinaden satış işlemimiz tamamlanmıştır.

  Halil hocam bu küçük yatırımcıların aleyhine değil mi,önce ereğli tekstilin bonosunu alıp sonra hisse satmak bir de bu şirket finans şirketimi ki eldeki parayı yatırımlara kullanması gerekmez mi niçin ana şirkete borç veriyor?Siz şirket kadar sahiplerine ve yönetime de önem verdiğiniz için sordum.Teşekkürler

  • Haklısınız Ömer bey, burada şirket sahiplerini faaliyetler ve olası beklentilerden bir adım geride tutmuştum.
   Şirket sahiplerinin kendi hisselerini alıp satması yönünde yasal engel olmasa da bu şekilde özellikle hisse satışı yönünde hareketlerin olmaması gerekirdi.

   • Halil bey daha da önemlisi ereğli tekstilin bonosunu alması yani borç para vermesi o kadar çok yatırım yapması gereken firma elindeki parayı niye bir tekstil şirketine borç veriyor ki?Ana ortekda olsa bunu koç firmalarında göremeyiz ,ben bir savunma şirketine de ortak olayım diyrum ama bu da katmer de yönetim olarak güven vermiyorlar.

    • O dediğiniz şirkete gelinceye kadar Buhur25’te ister bedelsize yönelik ister temettüye yönelik her iki özellikte savunma hissesi var. 🙂

 3. Otkar gider mi daha ,Asels bende de var ama sizin uyarınızdan önce 2015 de zarar açıklayınca azaltmıştım şimdi sivil (temsa ile haberi çıktı elektrikli otobüs işine bile el atmış,son günlerde bir de sağlık işine de elatıyormuş) işlere de yatırım yapınca pişman oldum azalttığıma ,otkar ise tank ihalesini alamazsa çok düşmez mi?

 4. günaydın hocam önce 19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN elimde ford,egeen.despc varmaliyetlerim gayet iyi emekliyim uvy yımelime bir miktar nakit geçti 25 salkım üzümü 5 üzüme düşürüp özel imail den verebilirmisiniz yol gösterdiğiniz için çok teşekkürla

  • Burada cevapsız soru maalesef, bunun için ancak yüz yüze görüşmek lazım, uzaktan olmaz. 🙂

 5. Halil bey,
  Listenizde uzun yıllardır temettü verimi en yüksek hisselerden birisi olan İşyat yok. Bu dikkatimi çekti. Olmamasının özel bir sebebi varmı?

  Sevgilerimle

  • ISYAT bir ara vardı listede ama sonraları daha çok reel sektör hisselerine öncelik vermem gibi etkenlerle liste dışına aldım.
   Hissenin son iki yıldır %16 – %12 gibi yüksek temettü verimi olmasına rağmen hala 2 yıl önceki fiyatlarında olması, tespitimi doğruluyor.

   Ayrıca Temettü Dağıtma Oranına bakarsak %600, %300’ler) şirketin Net Dönem Kârı dışında kaynakların da kullanılmasıyla sürdürülüyor yani Esas Faaliyet Kârı dışında.
   Yüksek temettü veriminin altında bunlar yatıyor.

   Sadece yüksek temettü verimi yetmez; hissenin Buhur Rasyosu da güçlü olmalı, yüksek temettü verimi sonrası fiyat düşmesini telafi + üzerine ekstra en az yıllık enflasyon oranı kadar prim de yapmalı ki hissede uzun vade beklediğimize değsin.

   Son tahlilde bunlara rağmen hisse, birçok BIST hissesine göre kurumsallığı ve yatırımcı dostluğu ile fena bir hisse değil.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir