Eczacıbaşı Holding Sermaye Artırımı

KAP: ECILC [ ] EİS ECZACIBAŞI İLAÇ, SINAİ VE FİNANSAL YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Özel Durum Açıklaması:

“Sermayesinde %37,28 oranında pay sahibi olduğumuz ana ortağımız Eczacıbaşı Holding A.Ş.’nin sermayesi, artırılan kısmın tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle, 213 milyon TL’den 852 milyon TL’ye bedelsiz olarak artırılmış; sermaye artırımı bugün (22.05.2020) Ticaret Sicili’ne tescil edilmiştir.”

KAP: ECZYT [ ] ECZACIBAŞI YATIRIM HOLDİNG ORTAKLIĞI A.Ş. Özel Durum Açıklaması:

“Sermayesinde %11,54 oranında pay sahibi olduğumuz ana ortağımız Eczacıbaşı Holding A.Ş.’nin sermayesi artırılan kısmın tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 213 milyon TL’den 852 milyon TL’ye bedelsiz olarak artırılmış, sermaye artırımı bugün (22.05.2020) Ticaret Sicili’ne tescil edilmiştir.”

Söz konusu bedelsiz sermaye artırımı yapılan ana şirket Eczacıbaşı Holding‘tir.

Dolayısıyla bu bedelsiz sermaye artırımında ana şirket sermayesinde %37,28 oranında pay sahibi olan ECILC ve %11,54 oranında pay sahibi olan ECZYT’ın lot sayısı ve fiyatında herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.

Her iki şirketin de iştirak oranı kapsamında bedelsiz sermaye artırımına bağlı olarak ana ortaklık ödenmiş sermayesindeki pay sayısında artış olur.

Özetle sermayesi artan şirket, ECILC ve ECZYT ortaklık yapısını gösteren aşağıdaki görsellerde de görüldüğü gibi borsada işlem görmeyen ana iştirak Eczacıbaşı Holding’tir.

Mezkur iki hissede lot sayısı ve fiyat açısından değişiklik olmayacağı için kısa ve orta vadede doğrudan etki beklenmemekle beraber, bedelsiz sermaye artırımı ile ana iştirakin büyüme/yatırım sürecinin devamı ve bu ortaklıkta her iki şirketin de %37- %11 ortaklıkları olması hasebiyle uzun vadede pozitif etki görülebilir.

eczacıbaşı ilaç
eczacıbaşı yatırım

10 Comments

  1. Eczacıbaşı hisseleri bu haber öncesi ve sonrası iki haftadan beri yüzde +30 köşe oldu..Kar satışları ve rolanti sonrası endeks + ya göre bir yüzde +30 daha sevindirebilir….Ytd değildir.

    • Bu cevabı siz vermelisiniz Barış bey, benim cevap al sat demek olur ki o da burada doğru olmaz, hisselerle ilgili teknik çalışmalarımız var, arama butonuna hisse kodları yazılırsa çıkar.

  2. Anladığım kadarıyla hisse sayımız 4 katı olacak hisse fiyatı
    1.425 tl olacak

  3. Eczacıbaşı Holding 213M sermayeyi 639M artırıyor. Artışın 380M kar+259M sermaye yedeklerinden. 380M bedelsiz 2.çeyrekte 41,8M, Ecilac 125M temettü geliri yazar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir