XU100 Endeksi – Dolar/TL ve Uzun Vadeli Yatırım

XU100 93.418
USD/TRY 6,3896
14.08.2018

Borsaya yön veren güncel sosyo-ekonomik gelişmeleri tam olarak kestiremesek de temel verilerin yaptığı hareketleri baz alarak kararlar alınabilir.
Tüm bu gelişmeleri en belirgin yansıtan Dolar/TL hareketine baktığımızda 3,70’lerden başlayan 7,20’yi gören kabaca % 95’lik bir hareket oldu, bu hareketin kısa sürede bu kadar hızlı olmasının temel olarak anlamsızlığına dayanarak borsada bu oranda sarsıntı yaşanmadı fakat türbülans oldu.

Biz uzun vadeli yatırımcılar için bu dalgalanma günleri her zaman dile getirdiğimiz gibi kademeli toplama bir tür fırsat günleri olarak görülebilir.

Kesin yön bilinmese de bu kadar hızlı Dolar hareketi sonrası, Maliye ve Ekonomi yönetimimizce alınan tedbirlere dayanarak aşağı yönlü veya yatay dalgalanma şeklinde döviz hareketinin olması daha güçlü olasılık dahilindedir.
6,61 TL Dolar/TL üzerinde kapanışlar olmadıkça dövizde yukarı hareketin şimdilik durduğunu söyleyebiliriz.
XU100 ise 88.150 seviyesi destek olmak üzere 94.980 kabaca 95.000 üzeri kapanışlarda pozitif görünüme geçer ve 98.330 – 102.860 dirençleri hedef olur.

Bu aşamada uzun vadeli yatırım mantığıyla hareket düşünen yatırımcılar adına bu dalgalanma günleri yabancı para pozisyonu güçlü ve kurumsal yatırımcı dostu, toplam satışlarında ihracat ağırlığı fazla olan, bilançosu iyi gelen temettü / bedelsiz geleneği iyi olan hisseler kademeli olarak toplanabilir.
Kademeli alım, olası her iki yön için de bize ortalama maliyet yapma imkânı sunar.
Yukarıda bahsettiğimiz yabancı para pozisyonu güçlü hisseler kısmında ayrıca söylemek gerekir ki bu tarzda olan hisselerin çoğu nispeten primli, dolayısıyla bu tarzda hisselere olası dinlenme / düzeltme sonrası ağırlık vermek daha mantıklı olabilir.

Bu dönemlerde alınan hisselerin temettü verimi veya olası bedelsizde toplam kuzu verimi de güçlü olacaktır.
Bu süreçte uzun vadeli yatırım mantığıyla yapılan yatırımlar, kısa ve orta vadede kabaca en az bir yıl ihtiyaç olmayan para ile yapılmalı ki yarın satmak zorunda kaldığımızda strese girmeyelim.
Vade sıkıntısı olan para ile yatırım yapıldığında bu yatırımın stres katsayısının çok daha fazla olacağı unutulmamalı.

Her şey gönlünüzce olsun. 🙂

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir