BUHUR25 paylarının son 2 ve son 18 aylık yabancı takas değişimi tablosu

Arkadaşlar merhaba. Borsamızın ciddi kan kaybettiği iki aylık bir süreç yaşadık. Bu süreçte borsanın düşüşü doğal olarak BUHUR25’e de yansıdı. Ama enseyi karartmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Zira uzun vadeciler için fırsat dönemlerinden geçiyoruz.

Tablomuzu incelediğimizde tablonun neredeyse her tarafının kırmızı olduğu görülüyor. Son 2 ay içinde ASELS, DESPC, EGEEN, OTKAR, PETKM’de yabacı, 5 birim ve üzeri satmış. 18 aylık uzun vadeli projeksiyonda ise ADEL, ARMD, DOAS, GODY, LOGO, TMSN gibi kağıtların 10 biriminin üzerinde yabancı kaybettiği görülmekte. GUBRF ise bu alanda liderliği 33 birimlik yabancı satışı ile elinde tutuyor ve sanki yavaş yavaş oyundan çıkmaya hazırlanıyor.

2 aylık kısa vadede hemen her kağıt değer kaybetmiş olsa da uzun vadede bir kaç kağıt dışında ciddi primler yakalanmış durumda.

Yabancı değişimi bakımından hem 2 aylık hem de 18 aylık veriler incelendiğinde tablonun tek yıldızı olarak SODA ön plana çıkıyor. Piyasa uygun olduğunda SODA’dan ciddi bir hareket gelmesi olası gibi duruyor.

Bunun yanında bir çok hissenin son iki aylık performansı negatif görünse de bazı hisselerin bu sırada ciddi temettü verdiğini belirtmeliyim. ADANA (%11), ADEL(%5), GOODY(%6), BOLUC(%9), DESPC(%6), PETKM(%7), PETUN(%7) son iki ayda temettü ödemesi yapan şirketlerimiz oldu. Getiri tablosu değerlendirirken bu ödemelerle beraber değerlendirilmeli.

Temettü ayrıntısı için bakınız.

Sevgiyle kalın.

3 Comments

 1. Merhaba Halil Hocam. Borsaya 3 aydır girdim. Sitenizi yeni buldum. Çok mantıklı geldi yorumlarınız ve hisseleriniz. Hisselerinizden ilk etapta benim dikkatimi SODA çekti. 4,63 uygun mu alım yeri için. Çünkü bedelsiz verecek. Bedelsizden önce mal alınır mı? Daha doğrusu bu fiyat şişirilmiş mi? İyi geceler.
  Ayrıca aylık 25 ile 50 lot almayı düşündüğüm hisseler Brisa, goodyear, hekts. İyi geceler

  • Hoş geldiniz dostum, fena seçimler değil, güzel hisseler düşündükleriniz.
   SODA veya başka fark etmez hisseler bedelsiz bölünme öncesi alınması daha sağlıklı olur.
   Çünkü bölünme sonrasında düşük fiyat psikolojik etkisiyle olası hareketten faydalanmış olursunuz.
   Brisa da önümüzdeki ilk güncellemede Buhur25’e geri dönecek hisselerden biri.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir