TUPRS Teknik Görünüm

TUPRS 77,60 TL
11 Ağustos 2020

Tupras‘ta kısa vadeli göstergelerimiz 76,78 TL üzerinde olumlu. Orta vadeli pozitif görünüm için 79,45 TL üzerinde kalıcı kapanışlar görülmelidir.

Bu direnç sonrası FiboRet(7) 82,17 – FiboRet(8) 87,71 ve FiboRet(9) 96,67 TL uzun vadeli direnç seviyeleri olur. Grafikte görüleceği üzere bu direnç seviyesi aynı zamanda 200 günlük EMA direnciyle de uyumludur.*

Negatif haber akışında TUPRS 73,80 TL stop-loss seviyesi altında 65,55 TL destek seviyesi olarak izlenmek üzere teknik görünüm:

tuprs teknik analizi

*Bu çalışmadaki FiboRet(9) direnci üzerinde olası hareketlerde Tüpraş için daha önce yaptığımız https://halilbuhur.com/tuprs-2020-3-bilanco-temel-ve-teknik-analizi.html 2020/3 Bilanço Temel ve Teknik Analizi konulu geniş çalışmamızdaki orta ve uzun vadeli teknik analizimiz gündeme gelir.

8 Comments

 1. İyi günler gelen bilançoyüzden nasıl değerlendiriyorsunuz ve olması gereken değer şu anda kaç TL olmalı 1 lot olarak pd/dd veya fk ya göre? Bir de bedelsiz potansiyeli yüzde kaç acaba ?

  • Tüpraş başlığında bundan çnceki bilanço çalışmamda sorularınızın çoğunun cevabı var, bu bilanço ile çok şey değişmez, kötü beklenti gerçekleşti, yeni dönem beklentileri gündeme gelmeli diye düşünüyorum.

 2. merhaba Hocam. elektrikli araçların yaygınlaşması tüpraşın bilançolarına etkisi ne olur acaba? bundan önceki yazılarınıza göre bilançoda ana kalemi yüzde 55 le akaryakıt oluşturuyormuş yanlış anlamadıysam. bu durumda akaryakıt satışları azalacağı için satış gelirleri de azalacak demektir. geriye petro kimya kalıyor. bu bir dha 140 150 li fiyatları göremeyecek demektir değil mi?

  • Bu hemen olacak birşey değil, mesele sadece elektrikli araçlar da değil, bunun sanayisi vb. de var. Ama elektrikli araçlar çok yaygınlaşırsa tekrar gözden geçirilebilir.

 3. Elektrikli araçlar konusunda bir şeyi atlıyor olabilir miyim merak ediyorum. Elektrik doğal bir kaynak değil sonuçta. Bildiğim kadarıyla ağırlıklı olarak doğalgaz, baraj ve nükleer reaktörlerden elde ediliyor. Misal biz hala ruslardan aldığımız doğalgazla elektrik üretiyoruz.

  • Sanayii üretiminde büyüme devam ettiği sürece Tüpraş’ın büyümesi de devam etmesi bekenir.
   Elektrikli araçlar etkisi illa ki olsa da sanayii büyümesi yanında tolare olur diye düşünüyorum.

 4. Saygı değer halil hocam ileri ki donemde bedelsiz veya temettü verme olasılığı ne kadar olur uzun donem 10 yila kadar yatırım yapılır mı emeginize saglik

  • Olasılık yazmıyorum maalesef ancak şunu diyebiliriz, önceki yılara benzer şekilde devam eder.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir